Szkoła rodzenia online – dlaczego warto z niej skorzystać i kiedy się zapisać?

szkoła rodzenia online

Coraz więcej przyszłych mam kładzie nacisk na aktywne przygotowanie się do porodu. Pandemia COVID-19 wymusiła znaczne zmiany w sposobie realizacji edukacji przedporodowej. Wprowadzone zostały szkoły rodzenia online, które mimo poprawy sytuacji epidemiologicznej są nadal realizowane. Sprawdź, od kiedy prowadzona jest szkoła rodzenia i dlaczego warto się na nią zdecydować.

Szkoła rodzenia – od kiedy zacząć i po co?

Zgodnie ze standardami organizacyjnymi opieki okołoporodowej edukacja przedporodowa powinna się rozpocząć między 21 a 26 tygodniem ciąży [1]. Im dłuższa zwłoka, tym większe ryzyko, że nie uda się ukończyć zajęć przed rozwiązaniem i uzyskać kompletu informacji [2]. Bez względu na formę szkoły rodzenia – online lub stacjonarnie, edukacji przedporodowej przyświecają takie same cele. Dąży się do teoretycznego i praktycznego przygotowania kobiety w ciąży i jej partnera do:

  • podejmowania prozdrowotnych zachowań podczas ciąży, porodu, połogu i rodzicielstwa,
  • sprawowania opieki nad noworodkiem i niemowlęciem,
  • łagodzenia lęku i niepokoju związanego z porodem,
  • wzmocnienia zdrowia oraz poprawy samopoczucia matek i dzieci,
  • obniżenia wskaźnika umieralności okołoporodowej,
  • zmniejszenia liczby porodów przedwczesnych, cięć cesarskich i innych interwencji medycznych [1].

Szkoła rodzenia online – zalety takiego rozwiązania

Szkoła rodzenia online to rozwiązanie, które funkcjonuje już od jakiegoś czasu, jednak zyskało na popularności podczas pandemii COVID-19. Ryzyko zdrowotne spowodowało, że kursy edukacji przedporodowej zostały przeniesione do e-systemów w celu zmniejszenia potencjalnego narażenia personelu i przyszłych mam, co jest szczególnie istotne z uwagi na odpowiedzialność za zdrowie ich i dziecka [3]. Niewątpliwą zaletą edukacji przedporodowej przez internet jest nie tylko bezpieczeństwo, ale i wygoda. Ciężarne nie muszą dojeżdżać na spotkania – tracić czasu, korzystać z form komunikacji publicznej czy pokonywać dłuższych tras w przypadku zamieszkiwania poza miastem. Szkoła rodzenia online zapewnia im uzyskanie fachowej wiedzy bez wychodzenia z domu. Nie sposób pominąć faktu, że szkoła rodzenia online jest często prowadzona za darmo. Kolejnymi atutami są dowolność miejsca i stroju – w zajęciach można brać udział w czasie wyjazdu na wakacje czy odpoczywając w łóżku. Niektóre szkoły rodzenia online zapewniają stały dostęp do materiałów, dzięki czemu przyszła mama ma pewność, że nic jej nie ominie, a w razie potrzeby przypomni sobie potrzebne informacje. Taka szkoła rodzenia zapewnia też intymność – domowa przestrzeń to miejsce, w którym panują najlepsze warunki do nieskrępowanego poruszania różnych tematów [4].

Co daje szkoła rodzenia online ciężarnym?

Badania donoszą, że podejmowane przed porodem ćwiczenia w szkole rodzenia wykazują korzystny wpływ na ciężarną. Przyszłe mamy znacznie lepiej radzą sobie z bólem porodowym i zyskują obszerną wiedzę o przebiegu poszczególnych etapów porodu. Edukacja przedporodowa (w tym online) przygotowuje je do aktywnego udziału w porodzie. Sprawia, że kobiety mniej się boją, są spokojniejsze i lepiej współpracują z personelem medycznym. Co więcej, okazuje się, że w przypadku ciężarnych po edukacji przedporodowej poród częściej odbywa się naturalnie, a urodzone dzieci mają lepszy stan ogólny oceniony skalą Apgar [3]. Szkoła rodzenia online to praktyczne narzędzie pomocy dla przyszłych mam i ich rodzin w przygotowaniu do porodu i pierwszych miesięcy życia dziecka. Zapewnia specjalistyczną i wyselekcjonowaną wiedzę oraz szansę na znalezienie odpowiedzi na nurtujące kwestie. Dzięki takim rozwiązaniom przyszłe mamy mogą skorzystać z pomocy osób z profesjonalną wiedzą i doświadczeniem [4].

Warto pamiętać, że jak w wielu przypadkach innych szkoleń online warto weryfikować wybraną szkołę rodzenia – sprawdzić, czy prowadzący mają odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie, sprawdzić opinie innych przyszłych mam.

  1. M. Portacha, Szkoła rodzenia: kiedy zacząć i czy się opłaca?, [online] https://epozytywnaopinia.pl/szkola-rodzenia-kiedy-zaczac/ (dostęp: 28.06.2022).
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, [online] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001756/O/D20181756.pdf (dostęp: 28.06.2022).
  3. B. Kiełbratowska, U. Markowska-Sioma, Przygotowanie kobiet ciężarnych do porodu w czasie pandemii COVID-19, „Ginekologia Polska” 2021, t. 1, nr 59, s. 50–55.
  4. K. Płaza-Piekarzewska, Szkoła Rodzenia Online w Twoim domu, czy to możliwe?, [online] https://blog.zapytajpolozna.pl/szkola-rodzenia-online-w-twoim-domu-czy-to-mozliwe/ (dostęp: 28.06.2022).

Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktorat na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu geriatrii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geriatrii, promocji zdrowia i profilaktyki w czasopismach krajowych i zagranicznych. Opracowuje teksty do czołowych platform i serwisów internetowych o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jest też redaktorką w magazynie o stomatologii.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.