Na temat seksu w ciąży narosło wiele teorii, które są powtarzane przez mamy, babcie i położne, ale nie zawsze prawdziwe. Niektóre kobiety mają podwyższone libido w ciąży, więc trudno im zrezygnować z seksu. Wiele kobiet odczuwa też znacznie więcej przyjemności ze stosunku właśnie w trakcie ciąży. Czy to normalne? Czy seks w ciąży jest bezpieczny?
To ważne, a dla wielu kobiet niemal kluczowe pytania dla ich dobrej kondycji psychicznej w czasie ciąży. Seksualność jest przecież istotnym aspektem pożycia, wpływającym nie tylko na samopoczucie, ale także na jakość życia! Równie ważna jest także akceptacja własnej fizyczności w ciąży. Na seksualność kobiety w ciąży wpływa wiele czynników: relacje psychoseksualne sprzed okresu ciąży, związki emocjonalne pomiędzy partnerami, umiejętność porozumiewania się, wyrozumiałość, potrzeby seksualne, stan zdrowia ciężarnej, przebieg ciąży, poczucie własnej wartości i atrakcyjności, warunki życiowe kobiety, a także lęk o dziecko obojga rodziców i inne elementy [1].
Żeby czerpać satysfakcję z życia seksualnego w ciąży, ważna jest świadomość mitów i niedopowiedzeń, które powstają wokół tego, czy i jak się kochać w ciąży.
Przy prawidłowej ciąży niskiego ryzyka nie ma żadnego powodu, aby unikać seksu. Ani stosunek, ani orgazm w ciąży nie powinny wpływać negatywnie na stan zdrowia dziecka. Dziecko jest w macicy bezpieczne jak w kokonie ‒ chroni go sama macica oraz worek i płyn owodniowy, w którym znajduje płód. Dodatkowym zabezpieczeniem jest szyjka macicy oraz osłaniający ją gęsty śluzowy czop ciążowy. To wszystko chroni malucha od środowiska zewnętrznego [2]. Dziecko w czasie seksu czuje jedynie kołysanie.
Trzeba jednak pamiętać, że nie każda kobieta w ciąży może być w pełni aktywna seksualnie. Najczęstsze przyczyny ograniczające współżycie w ciąży to: pojawienie się sygnałów porodu przedwczesnego oraz przebycie takich porodów w przeszłości, zdiagnozowana niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa, łożysko przodujące, krwawienie u kobiet, które już wcześniej poroniły [3]. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę i poprosić go o szczegółowe instrukcje i zalecenia, z jakich aktywności powinniście zrezygnować, a jakie są dozwolone i kiedy.
Przy zdrowej ciąży zwykle nie powinno tak być, tym bardziej że pochwa jest najczęściej znacznie lepiej nawilżona, co wynika z podwyższonego poziomu estrogenu ‒ hormonu odpowiedzialnego między innymi za zwiększenie ilości wydzieliny wewnątrz pochwy. Idąc dalej ‒ lepsze nawilżenie zmniejsza ryzyko urazu czy otarcia błony śluzowej. Poszukajcie pozycji, która sprawi Wam najwięcej przyjemności, pomyślcie o nawilżeniu (można zastosować lubrykanty wodne), zadbajcie o grę wstępną, uważajcie na zbyt głęboką penetrację (pamiętajmy, że kobiety w ciąży są wrażliwsze na dotyk) i oczywiście uważajcie, by nie wywierać nacisku na brzuch i piersi kobiety. Jeżeli mimo wszystko pojawia się ból podczas stosunku w ciąży, konieczna jest konsultacja ginekologiczna.
Choć intensywność doznań i łatwość osiągnięcia orgazmu w ciąży to nie bonusy gwarantowane, to wiele czynników sprzyja ich wystąpieniu. Pierwszym jest wspomniane wcześniej lepsze nawilżenie pochwy. Po drugie, srom i pochwa są naturalnie rozpulchnione i lepiej ukrwione, co sprawia, że doznania, których doświadcza kobieta, są intensywniejsze [4]. Przekrwione ściany pochwy ściślej obejmują członek, co zwiększa odczuwanie satysfakcji (także przez partnera).
Z drugiej strony warto powstrzymać się od seksu i orgazmu pod koniec trzeciego trymestru ciąży. Orgazm wywołuje skurcze macicy, a te mogą prowadzić do przedwczesnego porodu [2]. We wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek.
Ze względu na ciążowy brzuszek i sposób zmieniania się ciała kobiety niektóre pozycje seksualne w ciąży nie są zalecane. Wiele jednak zależy od preferencji partnerów. Ograniczenia tak naprawdę pojawiają się dopiero w trzecim trymestrze ciąży. Nie należy wówczas uprawiać seksu w pozycji, w której kobieta leży na plecach (może to powodować uciskanie brzucha oraz naczyń krwionośnych) i w każdej innej, w której kobieta czuje się niekomfortowo.
Bezpieczne pozycje w ciąży to: pozycja boczna, pozycja tylna, pozycja siedząca, na jeźdźca, na początku ciąży pozycja klasyczna z podparciem, gdy mężczyzna podpiera się rękami, co uniemożliwia położenie się na partnerce.
Ze względu na komfort współżycia do często wybieranych przez przyszłych rodziców należą pozycje: stojąca, na boku i tylna [5].
To trochę prawda, trochę mit. Jeżeli chodzi o zabezpieczenie przed niechcianą ciążą, to oczywiście nie są potrzebne. Warto jednak wspomnieć, że prezerwatywy chronią również przed stanem zapalnym, który mógłby doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju dziecka i zaburzyć jego adaptację do nowych warunków po porodzie. Zaleca się używanie prezerwatyw właśnie w celu ograniczenia ryzyka infekcji prowadzących do przedwczesnego porodu, wystąpienia powikłań infekcyjnych w połogu, a także infekcji u noworodków powstałych na skutek przechodzenia przez zakażony kanał rodny.
Temat seksu w ciąży jest bardzo rozległy. Najważniejsze jednak, aby pamiętać, że sfera seksualna jest ważna dla człowieka i ma duży wpływ na związek i na więź między partnerami. Ważne jest, by w tym szczególnym okresie podejść do seksu bardziej świadomie, zapoznawszy się z opinią i zaleceniami lekarza prowadzącego ciążę i przyjmując je jako coś oczywistego ‒ bo każda ciąża jest inna.
[1] M. Makara-Studzińska i in., Wpływ aktywności seksualnej kobiet w ciąży na stan zdrowia noworodka, „Seksuologia Polska” 2011, [online]
https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/article/viewFile/33549/24592 (dostęp: 29.03.2022).
[2] M. Makara-Studzińska i in., Seksualność kobiet w ciąży, „Seksuologia Polska” 2011, [online] https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/article/viewFile/33547/24590, (dostęp: 29.03.2022).
[3] H. Murkoff, S. Mazel, W oczekiwaniu na dziecko, Poznań 2010.
[4] A. Bacz, Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, [online] https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/77575,zmiany-fizjologiczne-u-kobiet-w-ciazy (dostęp: 29.03.2022).
[5] A. Kremska, Zachowania seksualne kobiet w ciąży, Rzeszów 2013, http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-348e18bb-1931-4106-81f0-60595d194b25/c/Sexual_behaviour_of_women_in_pregnancy.pdf (dostęp: 29.03.2022)
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.