Leki na przeziębienie przy karmieniu piersią

leczenie przeziebienia

Katar, kaszel, ból gardła, zapalenie pęcherza moczowego i inne objawy infekcji występujące u kobiet podczas karmienia piersią zawsze niepokoją mamy. Jak sobie pomóc? Jakie leki są dozwolone przy karmieniu piersią?

Bardzo często podczas wizyt z dzieckiem u lekarza mamy karmiące piersią pytają o bezpieczne leki, które same mogą przyjmować podczas infekcji. Na szczęście wiele leków ‒ zarówno tych dostępnych bez recepty, jak i na receptę ‒ może być stosowanych przez kobiety w czasie laktacji. W zależności od objawów, jakie występują u mamy, można zastosować bezpieczne leczenie, które nie zaszkodzi dziecku.

Przeziębienie a karmienie piersią

Najczęstsze objawy przeziębienia to katar, kaszel, ból gardła i gorączka. Jest to infekcja wirusowa, z którą można sobie poradzić lekami dostępnymi bez recepty oraz domowymi sposobami.

Na katar przydatna będzie sól fizjologiczna lub hipertoniczna, która ułatwi usuwanie wydzieliny. Krople obkurczające śluzówkę w nosie są również obarczone niskim ryzykiem, jednak nie należy ich stosować zbyt długo (maksymalnie 5 dni) [1]. Należy pamiętać, że jest to lek a jego stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem. Bezpieczne są również roztwory soli do płukania zatok.

Podczas kaszlu, zarówno mokrego jak i suchego, wskazane jest spożywanie dużej ilości płynów. Są dedykowane serie preparatów, zarówno dla kobiet w ciąży jak i karmiących piersią. Jeżeli jednak preparaty te nie są skuteczne, należy skonsultować się z lekarzem, aby zalecił odpowiednie leczenie. Przy wystąpieniu zmian osłuchowych konieczne mogą być również sterydy miejscowe, np. budezonid. Jest to substancja, która przenika do mleka matki, ale w dawkach terapeutycznych nie stanowi zagrożenia dla dziecka [2]. Jest to lek dostępny na receptę a jego zastosowanie powinno być zlecone przez lekarza. Z domowych sposobów na mokry katar polecany jest syrop z cebuli. Jeżeli kupujemy go w aptekach należy sprawdzać skład, ponieważ może zawierać etanol, który jest przeciwwskazany podczas laktacji.

Co na ból gardła przy karmieniu piersią? Mama karmiąca powinna wybierać tabletki na gardło z miodem, cytryną lub ziołowe (prawoślazowe). Bardzo ważne jest nawilżanie gardła. Pomocne mogą okazać się również domowe sposoby – płukanie gardła roztworem wody solą lub szałwią [3]. Skutecznym sposobem jest także spożywanie samego miodu – działa on antyseptycznie, zmniejsza obrzęk błon śluzowych i rozrzedza wydzielinę [4]. Miód podczas karmienia piersią, chociaż niedozwolony do ukończenia 1 roku życia, spożywany przez mamę nie stanowi zagrożenia dla dziecka [5].

Gorączka znacząco wpływa na samopoczucie. Rodzice często pytają: „co na gorączkę przy karmieniu piersią”? Na szczęście najczęściej stosowane leki przeciwgorączkowe są obarczone dosyć niskim ryzykiem dla karmiących mam. Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen można stosować przy karmieniu piersią. Należy jednak pamiętać, że są to leki i każde ich zastosowanie powinno nieść większą korzyść dlatego zaleca się konsultację z lekarzem przed ich zażyciem.

Zapalenie pęcherza a karmienie piersią

Częste wizyty w toalecie, pieczenie i ból podczas oddawania moczu, gorączka (często wysoka) – to objawy zapalenia dróg moczowych. W takim wypadku należy wykonać badanie ogólne moczu wraz z posiewem i udać się do lekarza. Zapalenie pęcherza moczowego wymaga bowiem leczenia antybiotykiem. Na szczęście antybiotyki z grupy penicylin czy cefalosporyn są dozwolone do stosowania u kobiet karmiących [6]. Leki z grupy penicylin osiągają małe stężenie w mleku matki, są dobrze przebadane, a w lekospisach stosowania leków w laktacji znajdują się w grupie o najmniejszym ryzyku stosowania [7]. Wszystkie antybiotyki są dostępne na receptę i nie są obojętne dla naszego organizmu, dlatego ich włączenie do leczenie musi być poprzedzone wizytą u specjalisty.

Opryszczka u matki karmiącej piersią

Opryszczka jest bardzo częstą przypadłością wywołaną przez wirusa opryszczki. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii przeciwwskazaniem do karmienia piersią jest jedynie aktywna opryszczka zlokalizowana w okolicy brodawki sutkowej. W takiej sytuacji można bezpiecznie karmić niemowlę drugą piersią [8]. Należy szczególnie starannie dbać o higienę i unikać bezpośredniego kontaktu dziecka ze świeżymi zmianami. Na zmiany zlokalizowane w okolicy ust pomocne mogą okazać się specjalne plasterki. Czasami konieczne jest zastosowanie leku przeciwwirusowego – acyklowiru. Chociaż przenika on do mleka matki, jest bezpieczny dla dziecka. Niemniej jednak wskazane jest przyjmowanie go tuż po karmieniu i unikanie karmienia w okresie maksymalnego stężenia leku w mleku. O konieczności jego przyjmowania zawsze powinien decydować lekarz.

  1. XYLOMETAZOLIN WZF, charakterystyka produktu leczniczego, [online] http://chpl.com.pl/data_files/2013-05-24_xylometazolin_01_25_krople_do_nosa__chpl_final_version.pdf (dostęp 21.03.2022 r.)
  2. Budezonid. Charakterystyka produktu leczniczego, [online] https://www.astrazeneca.pl/content/dam/az-pl/SPC/SPC_PulmicortTbh_2017-04-18.pdf (dostęp 21.02.2022).
  3. A. Jaworska, Karmienie piersią a przeziębienie ‒ co robić, gdy masz katar, kaszel, ból gardła i gorączkę?, [online] https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/po-porodzie/karmienie-piersia-a-choroba-mamy-co-robic-gdy-masz-katar-kaszel-bol-gardla-i-goraczke-aa-q6Hb-go22-44Gi.html (dostęp 21.02.2022).
  4. M. Bąkowska, K. Janda, Właściwości prozdrowotne wybranych miodów, “Pomeranian Journal of Life Sciences” 2018, t. 64, nr 3, s. 147-151.
  5. D. Wnęk, Miód, [online] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/173079,miod (dostęp 21.03 .2022).
  6. M. Nehring-Gugulska, Leki bezpieczne dla karmiącej mamy, [online] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/80174,leki-bezpieczne-dla-karmiacej-mamy (dostęp 21.02.2022).
  7. M. Nehring-Gugulska, Czy można przyjmować antybiotyk podczas karmienia piersią?, [online] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/107772,czy-mozna-przyjmowac-antybiotyk-podczas-karmienia-piersia (dostęp 21.02.2022).
  8. E. Kuchar, Jak chronić noworodka przed zakażeniem wirusem opryszczki?, [online] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/86800,jak-chronic-noworodka-przed-zakazeniem-wirusem-opryszczki (dostęp 21.02.2022).

Paula Kośla, lekarz

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, obecnie rezydentka w trakcie specjalizacji z pediatrii. Pracuje na Oddziale Obserwacyjno-Izolacyjnym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie, a także w placówkach POZ. Stale poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych konferencjach. Jest autorką i współautorką publikacji z zakresu pediatrii. W swojej praktyce koncentruje się wyłącznie na metodach leczenia o naukowo potwierdzonej skuteczności. Prywatnie jest mamą 5-letniej Oli i 2-letniego Mikołaja.
Paracetamol Hasco, zawiesina doustna jest lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym przeznaczonym do stosowania u niemowląt i dzieci. Stosowany w zalecanych dawkach jest dobrze tolerowany. Wskazaniami do stosowania leku są:
  • gorączka i bóle różnego pochodzenia (np. po zabiegach chirurgicznych, bóle związane z wyrzynaniem się zębów, bóle głowy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu),
  • dolegliwości towarzyszące reakcji organizmu na szczepionkę (ból, gorączka, odczyn miejscowy),
  • objawy gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni niemowląt od 0 do 3 miesiąca życia oraz bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.
Od pierwszych dni życia. 5 ml zawiesiny zawiera 240 mg paracetamolu.
Informacja o leku*

*Tu znajdziesz najważniejsze informacje o leku, substancji czynnej, postaci, wskazaniach, przeciwwskazaniach i podmiocie odpowiedzialnym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.