Czujesz permanentne zmęczenie lub osłabienie po porodzie? To normalne w połogu. Sprawdź jak sobie z tym radzić

przemeczenie po porodzie

Połóg to czas regenerowania się ciała po porodzie, w którym wiele mam odczuwa silne objawy przemęczenia. Choć początkowe osłabienie po porodzie powinno ustąpić do tygodnia, to pierwsze tygodnie życia dziecka, a także zmiany hormonalne są przyczyną odczuwania osłabienia przez dłuższy czas.

Połóg ‒ co to jest i ile trwa?

Połóg to okres po porodzie, w którym stopniowo ciało kobiety wraca do stanu sprzed ciąży. Wiąże się to między innymi z burzliwymi wahaniami hormonów, zmianami w układzie krążenia, często bolesnym obkurczaniem macicy, a także poczuciem dużego osłabienia. Trwa około sześciu tygodni.

Ile trwa osłabienie organizmu po porodzie?

Przebieg połogu w dużej mierze zależy od przebiegu porodu i ciąży. Ciąża i poród bez komplikacji wiążą się z szybszą regeneracją organizmu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że o osłabieniu decyduje nie tylko sam poród, ale rzeczywistość, która rozpoczyna się po nim. Nowe obowiązki, brak snu, ewentualne trudności zdrowotne dziecka lub mamy, nauka karmienia piersią, proces przekształcania rodziny w większą – to wszystko może sprawiać, że zmęczenie nie minie jak ręką odjął w tydzień po porodzie, ale będzie się utrzymywało przez wiele tygodni.

Objawy przemęczenia czy może nie tylko?

Większość kobiet w pierwszych tygodniach po pojawieniu się dziecka boryka się z nieustającą sennością, osłabieniem mięśni i silnym uczuciem przemęczenia. Obraz instagramowych mam, które w dwa tygodnie po porodzie wędrują po górach albo intensywnie ćwiczą, żeby wrócić do formy, należy raczej do rzadkości.

Są pewne oznaki przemęczenia i inne objawy sugerujące, że warto spotkać się ze specjalistą lub wykonać dodatkowe badania:

  • słabość uniemożliwiająca wykonywanie codziennych czynności,
  • przedłużający się stan podgorączkowy,
  • brak apetytu lub pragnienia,
  • utrzymujący się silny niepokój, rozdrażnienie lub smutek,
  • silne poczucie winy,
  • brak chęci do życia,
  • kołatania serca,
  • bezsenność,
  • objawy infekcji,
  • wyraźne powiększenie tarczycy.

Oczywiście w pierwszych dobach po porodzie, szczególnie jeśli był on wyczerpujący, mama może czuć się bardzo mocno osłabiona. Jeżeli jednak stan przemęczenia utrzymuje się tygodniami, mimo prób zadbania o siebie, to warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Jak zadbać o siebie po porodzie, gdy pojawia się przemęczenie?

Warto pamiętać, że w dzisiejszym świecie oczekiwania względem świeżo upieczonych mam są niezwykle wygórowane. Kobiety często mają wizję macierzyństwa, w której wszystkie dziedziny życia będą funkcjonować tak samo, jak przed pojawieniem się dziecka, co zazwyczaj jest niemożliwe. Dlatego warto się zatrzymać i na pierwszym planie postawić przede wszystkim dbanie o dobrostan swój i dziecka.

Dziedziny, o które warto zadbać przede wszystkim, to:

  • zdrowa, pełnowartościowa dieta w połogu i w późniejszym okresie ‒ umożliwi nie tylko łatwiejszą regenerację po porodzie, ale jest niezbędna zwłaszcza dla matek karmiących piersią;
  • dopasowany do stanu matki ruch fizyczny, spacery na świeżym powietrzu ‒ szybki powrót do aktywności fizycznej pomaga zadbać nie tylko o samopoczucie, ale też o odbudowę mięśni miednicy, co może mieć znaczenie dla komfortu życia nawet na całe lata. Natężenie aktywności fizycznej musi być dopasowane do samopoczucia;
  • odpoczynek i sen ‒ choć dbanie o sen przez świeżo upieczoną matkę brzmi jak oksymoron, to właśnie jego ilość w dużej mierze decyduje o poziomie przemęczenia;
  • suplementacja ‒ bardzo często po ciąży i porodzie matki borykają się z problemem niedoboru podstawowych substancji odżywczych. Z pomocą przychodzi suplementacja, którą każdorazowo warto skonsultować z lekarzem;
  • dbanie o swój dobrostan psychiczny ‒ stając się mamą, warto pamiętać o własnych potrzebach i pragnieniach, nawet jeśli pierwsze tygodnie życia z dzieckiem znacząco utrudniają ich zaspokajanie;
  • budowanie więzi z nowo narodzonym dzieckiem ‒ zapewnienie opieki i zbudowanie więzi z dzieckiem to podstawowe zadanie mamy w jej nowej roli. Równocześnie udane budowanie więzi z dzieckiem jest czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.

Samo zadbanie o siebie i dziecko w pierwszych tygodniach po porodzie jest niezwykle wymagające, dlatego warto nie dokładać sobie presji związanej z powrotem do idealnej formy czy wykonywaniem obowiązków domowych. Często jest to wręcz niemożliwe, jeżeli noworodek potrzebuje częstego karmienia i dużego kontaktu fizycznego. Jeżeli mamie uda się porzucić nadmierne oczekiwanie wobec siebie, taka sytuacja może sprzyjać pokonaniu przemęczenia, ponieważ sprawi, że będzie spędzać dużo czasu, leżąc lub śpiąc razem z dzieckiem.

Podział obowiązków w domu po urodzeniu dziecka

Pojawienie się dziecka zmienia cały rozkład życia rodziny i nierozerwalnie wiąże z innym podziałem obowiązków w domu – szczególnie dotyczy to rodzin, które mają już w domu starsze dziecko. Choć wiele spraw pojawia się dopiero po porodzie, warto jeszcze w okresie ciąży przedyskutować z partnerem, jak chcemy zadbać o podział obowiązków w domu. Może się okazać, że jest ich tak wiele, że rodzice będą potrzebowali dodatkowego wsparcia na przykład ze strony rodziny, osoby sprzątającej czy opiekującej się starszym dzieckiem.

Myśląc o podziale obowiązków domowych, warto przede wszystkim pamiętać, że w pierwszych tygodniach po porodzie sytuacja bywa bardzo dynamiczna. Może się wtedy intensywnie zmieniać zarówno samopoczucie mamy, jak i wzorzec snu, jedzenia czy zachowania maluszka. Dlatego zawsze warto mieć zapasowy plan, którym możemy się wesprzeć, aby zadbać o najpilniejsze potrzeby rodziny.

A. Czerwińska-Osipiak, Czynniki determinujące funkcjonowanie kobiet w okresie połogu, Gdańsk 2016.

Dorota Blumczyńska, psycholog

Absolwentka SWPS, Studium Terapii Rodzin i licznych kursów z Rodzicielstwa Bliskości. Aktualnie uczęszcza do szkoły terapii systemowej (WTTS). Pracuje z rodzicami, rodzinami oraz nastolatkami, specjalistami pracującymi z dziećmi i placówkami edukacyjnymi. Współtworzy projekty Rodzicielstwo Blisko oraz Specjaliści Dzieciom. Jest autorką wielu psychologicznych tekstów eksperckich. Jest też organizatorką pierwszej polskiej konferencji Rodzicielstwo przez Zabawę i facylitatorką tego nurtu w Polsce. Prowadzi własnego bloga. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.