Poznaj bezpieczne i naturalne sposoby na przyspieszenie akcji porodowej

jak przyspieszyć poród

Ginekolodzy-położnicy obliczają termin porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki. Ciąża u kobiet trwa około 40 tygodni, a moment jej rozwiązania przypada zwykle na okres między 37. a 42. tygodniem. Mówimy wówczas o „ciąży donoszonej”. W końcówce ostatniego trymestru akcja porodowa może rozpocząć się w każdej chwili. Po czym ją rozpoznać? Jak w naturalny sposób przyspieszyć poród? Zapraszamy do lektury!

Jak rozpoznać, że zbliża się termin porodu?

Jednym z najważniejszych objawów zbliżającego się porodu jest obniżenie się dna macicy, co ma miejsce na około 3-4 tygodnie przed narodzinami dziecka. Dno macicy osiąga wówczas wysokość charakterystyczną dla 32. tygodnia ciąży, czyli znajduje się w połowie odległości między pępkiem a dolną granicą mostka. U kobiet, które rodziły więcej niż jeden raz, obniżenie się dna macicy może nastąpić dopiero tydzień przed porodem lub wcale [1]. Zmiana jest nie tylko dobrze widoczna, ale i odczuwalna. Dzięki temu, że macica przestanie uciskać Twoją przeponę i narządy znajdujące się w jamie brzusznej, oddychanie stanie się łatwiejsze i znikną przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. zgaga). Dlaczego dno macicy obniża się przed porodem? Ma to związek ze wstawianiem się główki płodu do wchodu miednicy. Innymi słowy – dziecko przygotowuje się do porodu naturalnego [2].

Ze zmianą pozycji dziecka w macicy związane są też skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. Choć mogą one cechować się dużą intensywnością, wcale nie oznaczają rychłego porodu. Skurcze przepowiadające nie powodują bowiem skracania i rozwierania się szyjki macicy, co jest niezbędne, by wydać dziecko na świat siłami natury. Kobiety odczuwają skurcze Braxtona-Hicksa jako nieregularnie pojawiający się ból podbrzusza. Jak je odróżnić od skurczy porodowych? Skurcze porodowe są regularne, a ich częstotliwość i intensywność nasila się z czasem. Ponadto dolegliwości bólowe obejmują zarówno brzuch, jak i kręgosłup [3].

Kolejnym zwiastunem zbliżającego się porodu jest odejście czopa śluzowego. To twór składający się z gęstej i zbitej wydzieliny pochwowej, który wypełnia kanał szyjki macicy, zabezpieczając ją przed przenikaniem patogenów. Przez to, że w ostatnich dniach ciąży szyjka macicy staje się bardziej miękka i rozluźniona, dochodzi do wypadnięcia czopu śluzowego [2]. Wyglądem przypomina on galaretowatą substancję podbarwioną krwią. Nie jest to objaw, który powinien Cię zaniepokoić ani skłonić do zgłoszenia się na salę porodową. Jeśli Twoja ciąża jest donoszona i przebiega prawidłowo, to wizyta w szpitalu jest wskazana dopiero po odpłynięciu wód płodowych. Zaczynają się one sączyć w wyniku pęknięcia pęcherza płodowego [1].

Jak w bezpieczny sposób przyspieszyć poród?

Istnieją pewne niemedyczne sposoby na przyspieszenie akcji porodowej, jednak można je stosować tylko i wyłącznie wtedy, kiedy ciąża rozwija się prawidłowo i o czasie. Dobrym momentem na wdrożenie naturalnych technik przyspieszających poród jest ukończenie 39. tygodnia ciąży. Od czego zacząć? Od aktywności fizycznej. Ruch ma zbawienny wpływ na cały organizm. Sprzyja też lepszemu ukrwieniu ciężarnej macicy, co stymuluje czynność skurczową. Ponadto aktywność fizyczna niejako mobilizuje płód do wywierania większego nacisku na szyjkę macicy, co przyspiesza proces jej rozwierania. Jaką aktywność ruchową mamy na myśli? Przede wszystkim spacery, wchodzenie po schodach, sprzątanie mieszkania oraz skakanie na piłce [4].

Skutecznym i naturalnym sposobem na przyspieszenie porodu jest również seks. Choć aktywność seksualna po 39. tygodniu ciąży budzi wśród niektórych rodziców wiele kontrowersji, to jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, warto ją podjąć w celu wywołania porodu. Stosunek płciowy stymuluje szyjkę macicy, a także łagodzi bóle związane ze zbliżającym się rozwiązaniem ciąży. Dodatkowo w męskim nasieniu znajdują się prostaglandyny, które prowokują macicę do skurczów. Pieszczoty warto uzupełnić o stymulację kobiecych sutków, gdyż sprzyja to wyrzutowi oksytocyny. Jest to hormon odpowiadający m.in. za zwiększenie czynności skurczowej macicy. Seks w trzecim trymestrze ciąży ma również ważny wymiar emocjonalny. Zbliża partnerów i daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa [4].

Poród można przyspieszyć także poprzez przyjmowanie określonych pokarmów i napojów, choć nie ma opracowań naukowych, które w jednoznaczny sposób, potwierdzałyby skuteczność takiego działania. Niemniej jednak są to sposoby znane od pokoleń, stosowane przez nasze babki i prababki. Jednym z nich jest doustne lub dopochwowe stosowanie oleju z wiesiołka. Zawiera on dużą ilość kwasu gamma-linolenowego, który w kobiecym organizmie przetwarzany jest na prostaglandyny [5]. W celu wywołania porodu można także pić herbatę z liści malin oraz jeść ananasa. W obu przypadkach domniemywa się, że produkty te mogą wywoływać skurcze macicy [4]. Dużą ostrożność należy zachować, jeśli chodzi o stosowanie oleju rycynowego. Kobiety ciężarne nie powinny go przyjmować bez konsultacji z lekarzem.

1. Szafranowska M. i współautor, Kiedy nastąpi poród?, Ginekologia po Dyplomie 2017/04 [online]

https://podyplomie.pl/ginekologia/28156,kiedy-nastapi-porod (dostęp: 19.11.2022)

2. Żebrowska K.,Objawy zbliżającego się porodu [online]

https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/objawy-zblizajacego-sie-porodu (dostęp: 19.11.2022)

3. Skurcze przepowiadająca a porodowe- jak je odróżnić? [online]

https://pueria.pl/artykuly/skurcze-porodowe-a-przepowiadajace-jak-je-odroznic/ (dostęp: 19.11.2022)

4. Sochacki-Wójcicka N., 6 bezpiecznych sposobów, które mogą przyspieszyć rozpoczęcie porodu, [online]

https://mamaginekolog.pl/ciaza-i-porod/porod-podstawy/zrobic-aby-zaczac-rodzic/ (dostęp: 19.11.2022)

5. Siwińska M., Olejek z wiesiołka a wywołanie porodu [online]

https://doulamarta.pl/2020/08/10/olejek-z-wiesiolka-a-wywolywanie-porodu/ (dostęp: 19.11.2022)

Paulina Jabłońska, połozna

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.