Planowanie ciąży – jakie badania wykonać przed zajściem w ciążę i kiedy współżyć?

planowanie ciąży

Świadome planowanie ciąży to przede wszystkim przygotowanie organizmu do poczęcia dziecka. W tym celu powinnaś skonsultować z lekarzem odpowiednią suplementację i wykonać badania przed planowaną ciążą. To pomoże Twojemu organizmowi przygotować się do zmian i umożliwi przyszłemu maleństwu zdrowy rozwój. Poznaj też kalendarzyk planowania ciąży.

Świadome planowanie ciąży – czy są oficjalne zalecenia?

Jak dotąd nie zostały opracowane oficjalne zalecenia Towarzystw Ginekologicznych odnośnie planowania ciąży. Jeśli chcesz się do tego dobrze przygotować, najlepiej skonsultuj z lekarzem ginekologiem chęć posiadania potomstwa. Specjalista ten podpowie, w jaki sposób zadbać o siebie, aby zwiększyć szanse na zapłodnienie oraz na urodzenie zdrowego dziecka. Prekoncepcja polega na kompleksowym przygotowaniu do rodzicielstwa. Kiedy rozpocząć świadome planowanie ciąży? Przygotowania najlepiej rozpocząć na 12 miesięcy przed poczęciem, a najlepszy czas na poczęcie dziecka to okres do 30. roku życia [1, 2].

Jakie badania zrobić przed planowaniem ciąży?

Podczas wizyt u ginekologa lekarz będzie się starał uzyskać jak najwięcej informacji na temat Twojego stanu zdrowia. W tym celu przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad. Z pewnością znajdą się w nim pytania na temat poprzednich porodów i starań o dziecko oraz ewentualnych problemach z tym związanych. Lekarz zapyta Cię również o obciążenia zdrowotne występujące w najbliższej rodzinie, cykle miesiączkowe, pracę zawodową, stosowane leki i styl życia. Specjalista może też wykonać badanie przedmiotowe pozwalające ocenić stan dróg rodnych, a także rozszerzyć diagnostykę o badania obrazowe narządu rodnego, badanie cytologiczne i badania biochemiczne krwi i moczu [2]. Jakie badania przed planowaniem ciąży może zlecić lekarz? Ginekolodzy zachęcają do wykonania takich badań, jak:

  • morfologia,
  • poziom glukozy we krwi na czczo,
  • grupa krwi i czynnik Rh,
  • poziom cholesterolu w wybranych sytuacjach klinicznych,
  • poziom witaminy D,
  • badanie ogólne moczu,
  • ALAT i ASPAT (tzw. próby wątrobowe) w wybranych sytuacjach klinicznych,
  • poziom hormonów tarczycy (TSH),
  • test na obecność wirusa cytomegalii, toksoplazmozy i różyczki,
  • badania pod kątem ewentualnych zakażeń wenerycznych i na nosicielstwo wirusa HIV,
  • prolaktyna [2].

Badania przed planowaniem ciąży mają na celu określenie Twojej kondycji zdrowotnej i wykrycie czynników, które mogłyby utrudniać zapłodnienie, a jeśli wyniki pokazywałyby odstępstwa od normy, ułatwią podjęcie odpowiednich działań leczniczych.

Jakie badania przed planowaniem ciąży warto jeszcze zrobić? Pamiętaj o kontroli stomatologicznej

Powszechnie wiadomo, że o zęby należy dbać, gdyż obecne w jamie ustnej chorobotwórcze bakterie mogą rozprzestrzenić się i doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego w organizmie. Z uwagi na to, że ciąża jest przeciwwskazaniem do badań z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, na którym opiera się większość badań obrazowych w stomatologii, zaleca się, aby zadbać o stan jamy ustnej przed planowaniem ciąży. Pamiętaj też, że jedno z częściej wykorzystywanych w diagnostyce obrazowej badań – RTG – również wiąże się z narażeniem na ten rodzaj promieniowania i powinno być unikane przez ciężarne. Co więcej, nie wszystkie środki wykorzystywane przez dentystów są bezpieczne dla płodu [2]. Zachodzące podczas ciąży zmiany wpływają negatywnie na zmiany próchnicze oraz nasilają choroby przyzębia. Te zaś nie tylko wiążą się ze zmianami miejscowymi, ale mogą doprowadzić do wtórnych zakażeń. Zatem o zęby i przyzębie warto zadbać przed zajściem w ciążę [3].

Jak planować ciążę? Postaw na zdrowy styl życia

Planowanie ciąży poza badaniami obejmuje zdrowy styl życia. Postaw na odpowiednie nawyki żywieniowe – odpowiednio zbilansowaną i urozmaiconą dietę, która dostarczy Ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Podejmuj regularną aktywność fizyczną. Zgodnie z aktualnymi rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia osoby dorosłe powinny wykonywać aktywność fizyczną przez 150–300 minut tygodniowo o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut o dużej intensywności [4]. Bardzo ważne jest również unikanie używek (palenia tytoniu, picia alkoholu i stosowania jakichkolwiek substancji psychoaktywnych) i zdrowy, regeneracyjny sen. Kobieta planująca ciążę powinna zadbać o komfort psychiczny, unikać narażenia na stres i nie przemęczać się. W ten sposób stworzy odpowiednie środowisko dla rozwoju ciąży [1, 2].

Planowanie ciąży a szczepienia. Czy szczepić się przed ciążą?

Niektóre szczepienia przed planowaną ciążą mogą uchronić Ciebie i dziecko przed groźnymi chorobami i ich skutkami. Jeżeli nie byłaś szczepiona na różyczkę, sprawdź, czy masz we krwi odpowiednie miano przeciwciał. Jeśli ich nie posiadasz, zaszczep się – warto! Pamiętaj, aby po szczepieniu szczepionkami żywymi odłożyć na pewien czas starania o dziecko. Kobietom planującym ciążę zaleca się również szczepienia przeciwko WZW (wirusowemu zapaleniu wątroby) typu B. Przed tym szczepieniem możliwe jest określenie poziomu przeciwciał w celu ewentualnej kwalifikacji do podania preparatu. Przy planowaniu ciąży rozważ zaszczepienie się przeciwko innym chorobom wirusowym, które mogłyby wpłynąć negatywnie na przebieg ciąży lub mogłyby wiązać się z ryzykiem wad u dziecka. Wśród zalecanych szczepień wymienia się m.in. te przeciwko COVID-19, grypie, czy ospie wietrznej [2].

Kalendarz planowania ciąży – kiedy współżyć? Czy można zaplanować płeć dziecka?

W trakcie przygotowań do ciąży powinnaś znać swój cykl menstruacyjny, by wiedzieć, w którym momencie jesteś najbardziej płodna, a tym samym kiedy masz największe szanse na zapłodnienie. Owulacja, czyli jajeczkowanie, ma miejsce z reguły w połowie cyklu. W czasie owulacji dochodzi do uwolnienia się z jajnika komórki jajowej, a w wyniku jej połączenia z plemnikiem dochodzi do zapłodnienia. Komórka jajowa przeżywa 12–24 godziny, a plemnik około 5 dni [5].

Największe szanse na zapłodnienie są w dniu owulacji lub jeśli współżycie ma miejsce w dniach bezpośrednio ją poprzedzających. Zbliżającą się owulację zapowiadają zmiany w ciele – temperatura ciała jest nieco wyższa, wydzielina z pochwy staje się przezroczysta i lepka (można ją porównać do białka jaja kurzego). Możesz skorzystać z aplikacji – kalkulatora dni płodnych, który poinformuje Cię o zbliżającym się jajeczkowaniu czy testów owulacyjnych, które wykrywają nagły wzrost hormonu LH, który stymuluje organizm do owulacji [1, 5].

Wiele osób pyta, jak począć chłopca lub dziewczynkę. W wielu poradnikach można przeczytać, że aby spłodzić chłopca, najlepiej współżyć w terminie owulacji, gdyż plemniki z chromosomami Y (odpowiedzialnymi za męską płeć potomka) są szybsze od tych z chromosomami X (żeńskimi), ale słabsze od nich – żyją krócej. Aby począć dziewczynkę, najlepiej współżyć kilka dni przed owulacją. Wówczas plemniki z chromosomami Y długo oczekujące na komórkę jajową nie przeżyją, a „zwycięzcami” będą wolniejsze, lecz dłużej żyjące plemniki z chromosomami X [6]. Lekarze i naukowcy nie potwierdzają jednak tej tezy [7]. Według nich nie ma żadnych zależności pomiędzy planowaniem ciąży a płcią dziecka. W dowolnym czasie podczas dni płodnych oraz w dowolnej pozycji może dojść równie dobrze do spłodzenia chłopca, jak i dziewczynki.

  1. Planowanie ciąży, [online] https://www.klinikainvicta.pl/invictopedia/planowanie-ciazy/ (dostęp: 21.10.2022).
  2. B. Barczyński, Przygotowanie do ciąży, [online] https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/poczecie/61877,przygotowanie-do-ciazy (dostęp: 21.10.2022).
  3. M. Katarzyńska-Konwa, I. Obersztyn, Zmiany w obrębie jamy ustnej u ciężarnych kobiet, “Stomatologia po Dyplomie” 2016, nr 3, [online] https://podyplomie.pl/stomatologia/21469,zmiany-w-obrebie-jamy-ustnej-u-ciezarnych-kobiet (dostęp: 05.12.2022).
  4. K. Wolnicka, Nowe zalecenia WHO dotyczące aktywności fizycznej, [online] https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/nowe-zalecenia-who-dotyczace-aktywnosci-fizycznej/ (dostęp: 21.10.2022).
  5. Jak rozpoznać dni płodne i owulację? [online] https://klinikabocian.pl/wiedza/artykul/metody-rozpoznania-dni-plodnych-i-owulacji (dostęp: 05.12.2022).
  6. Dziewczynka czy chłopiec? Co decyduje o płci dziecka? [online] https://gyncentrum.pl/strefa-wiedzy/ciaza/dziewczynka-czy-chlopiec-co-decyduje-o-plci-dziecka/ (dostęp: 21.10.2022)
  7. V. Skrzypulec-Plinta, Planowanie płci dziecka, [online] https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/66920,planowanie-plci-dziecka (dostęp: 21.10.2022).

Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktorat na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu geriatrii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geriatrii, promocji zdrowia i profilaktyki w czasopismach krajowych i zagranicznych. Opracowuje teksty do czołowych platform i serwisów internetowych o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jest też redaktorką w magazynie o stomatologii.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.