Pielęgnacja krocza po porodzie – masaże, okłady, ćwiczenia i inne metody

pielegnacja krocza

Gojenie krocza po porodzie nie trwa długo (najczęściej kilka dni), lecz bywa nieprzyjemne. Towarzyszą mu uczucie swędzenia i ciągnięcia, a także ból krocza. To normalne reakcje organizmu, ale możesz je złagodzić, stosując pewne zabiegi, np. okłady i masaże. Sprawdź, jak dbać o krocze po porodzie!

Przez lata cała sfera opieki nad kobietą po urodzeniu dziecka była strefą tabu. Dziś coraz częśiej otwarcie mówi się o kompleksowej opiece po porodzie, w tym o dolegliwościach krocza – nieco innych w przypadku nacięcia, nieco innych przy pęknięciu krocza. Zobaczmy jak sobie z nimi radzić.

Masaże i okłady na bolące krocze po porodzie

Bolące, swędzące krocze po porodzie to dolegliwości zupełnie naturalne i powszechnie doświadczane. Choć rana krocza po porodzie goi się w ciągu pięciu dni, to ból krocza może utrzymywać się do zakończenia okresu połogu – ale ma znacznie mniejszą intensywność. Nie powinien on wzbudzać niepokoju, o ile nie zauważysz dodatkowych objawów, takich jak dziwne upławy i krwawienia czy narastające pieczenie po porodzie. Może to wskazywać na rozejście rany krocza, które wymaga pilnej konsultacji i ponownego szycia. Jeśli wszystko przebiega bez powikłań, możesz przyspieszyć proces regeneracji dolnych partii ciała i ukoić nieprzyjemny obrzęk krocza po porodzie oraz inne dolegliwości, wykonując zimne, miejscowe okłady z lodu owiniętego w bawełnianą ściereczkę lub chłodnej gazy. Nie jest natomiast wskazane płukanie pochwy i tzw. nasiadówki, zwłaszcza na szyte krocze po porodzie – takie zabiegi mogą przyspieszać rozpuszczanie szwów. Na ból po nacięciu krocza wykonuj regularnie masaż z olejkami naturalnymi, np. z awokado czy migdałów. Jeśli miałaś zakładane szwy, to z masażem odczekaj minimum dobę od ich zdjęcia. Do zabiegu klęknij na jednym kolanie z drugą nogą odwiedzioną i prostą lub stań z jedną nogą opartą o krzesło. Odrobinę olejku nanieś na palce, rozchyl wargi sromowe i delikatnie masuj ruchami okrężnymi wokół pochwy w kierunku zewnętrznym przez kilka minut. W ten sposób stopniowo ustąpi też opuchlizna krocza po porodzie i uczucie ciągnięcia. Taki zabieg możesz też stosować na ból krocza przed porodem [1, 2, 3, 4].

Co jeszcze pomoże na gojenie krocza po porodzie?

Pielęgnacja krocza po porodzie obejmuje także jego wietrzenie. To zabieg polegający na odchylaniu poporodowej wkładki chłonnej, co umożliwia dostęp powietrza do intymnych miejsc, przyspieszając gojenie i zmniejszając ryzyko zakażenia rany krocza po porodzie. Unikaj dźwigania ciężarów, np. wanienki z wodą, wózka czy zakupów, a także wykonywania prac domowych wymagających pochylania się, ponieważ zwiększa to ryzyko powstania powikłań takich jak nietrzymanie moczu [5]. Bez względu na to, czy miałaś popękane krocze po porodzie, czy nie, wskazane są ​ćwiczenia mięśni Kegla. Wzmacniają one rozciągnięte w czasie ciąży tkanki dolnych partii i umożliwiają odzyskanie świadomej kontroli nad ciałem [6]. Ćwiczenia polegają na wykonywaniu krótkich skurczów krocza w seriach o indywidualnie dobranej częstotliwości i intensywności, np. 3 razy dziennie po 8–12 skurczów trwających po 1–1,5 sekundy z kilkunastosekundową przerwą pomiędzy każdym powtórzeniem [7].

Rady położnej – higiena krocza po porodzie

W czasie połogu należy szczególnie dbać o higienę krocza. Wymieniaj wkładki co cztery godziny, aby nie dopuścić do zakażenia rany. Po każdym skorzystaniu z toalety podmyj się i użyj czystego (najlepiej papierowego) ręcznika do wytarcia. Ranę możesz dodatkowo przemywać naparem z kory dębu lub rumiankiem. Oba mają działanie ściągające i antyseptyczne. W tym czasie należy również zadbać o regularne wypróżnianie i opróżnianie pęcherza moczowego – zwykle kobiety obawiają się korzystania z toalety ze względu na szwy. Jeśli niepokoi cię stan rany, a zwłaszcza utrzymujący się obrzęk, wydzielina z rany, zaczerwienienie, gorączka, lub nieprzyjemny zapach, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.

  1. K. Czajkowski i in., Rekomendacje Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące zapobiegania śródporodowym urazom kanału rodnego oraz struktur dna miednicy, [online] https://www.ptgin.pl/sites/scm/files/2021-09/05.2011%20-W%20TRAKCIE%20AKTUALIZACJI%20-%20Zapobieganie%20%C5%9Br%C3%B3dporodowym%20urazom%20kana%C5%82u%20rodnego%20oraz%20struktur%20dna%20miednicy.pdf (dostęp: 31.05.2022).
  2. Zespół Medyczny, Poradnik dla rodziców, [online] https://szpitalmadalinskiego.pl/attachments/article/835/Poradnik_dla_rodzicow_2016.pdf (dostęp: 31.05.2022).
  3. R. Terlikowski, Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie [online] https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WNoZ_jednostki/wnoz-k-rehabilitacji/rehabilitacja_w_ginekologii_i_poloznictwie.pdf (dostęp: 31.05.2022).
  4. U. Kubicka-Kraszyńska i in., Rodzić po ludzku, [online] https://rodzicpoludzku.pl/wp-content/uploads/2008/10/naciecie_koniecznosc_czy_rutyna2010-1.pdf (dostęp: 31.05.2022).
  5. D. Ćwiek i in., Analiza nacięć i obrażeń krocza u rodzących, [online] http://www.przeglad.amp.edu.pl/uploads/2018/1/21_1_54_2018.pdf (dostęp: 31.05.2022).
  6. A. Karowicz-Bilińska i in., Fizjoterapia w położnictwie, [online] https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/46464/33251 (dostęp: 31.05.2022).
  7. Ż. Fiodorenko-Dumas, M. Paprocka-Borowicz, Postępowanie fizjoterapeutyczne w nietrzymaniu moczu, [online] https://bibliotekanauki.pl/articles/4315 (dostęp: 25.05.2022).

Agata Oleszkiewicz, fizjoterapeuta

Absolwentka Fizjoterapii na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, kobietami w ciąży oraz osobami starszymi oraz z. Układa programy ćwiczeń usprawniających i relaksacyjnych dla przyszłych mam, odpowiednie na każdy trymestr ciąży. Pomaga również kobietom w okresie połogu i późniejszym w bezpiecznym odzyskaniu formy i radzeniu sobie z dolegliwościami pociążowymi. Specjalizuje się także w terapii zajęciowej osób niepełnosprawnych. Nieustannie rozwija swoją wiedzę w zakresie oligofrenopedagogiki. Prywatnie jest mamą 3-letniej córki.

Katarzyna Lipińska, położna

Ukończyła studia położnicze na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest położną z dziesięcioletnim doświadczeniem zawodowym zdobytym podczas pracy w przychodniach ginekologiczno-położniczych. Wspiera kobiety nie tylko w ramach wykonywanej pracy, ale również prywatnie. Zawodowo szczególnie bliski jest jej temat opieki przedporodowej, karmienia piersią i opieki nad noworodkami. Ukończyła kurs „Problemy w laktacji” i stale pogłębia wiedzę na temat karmienia piersią. Prywatnie jest mamą chłopców w wieku 5 i 8 lat.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.