Gojenie krocza po porodzie nie trwa długo (najczęściej kilka dni), lecz bywa nieprzyjemne. Towarzyszą mu uczucie swędzenia i ciągnięcia, a także ból krocza. To normalne reakcje organizmu, ale możesz je złagodzić, stosując pewne zabiegi, np. okłady i masaże. Sprawdź, jak dbać o krocze po porodzie!
Przez lata cała sfera opieki nad kobietą po urodzeniu dziecka była strefą tabu. Dziś coraz częśiej otwarcie mówi się o kompleksowej opiece po porodzie, w tym o dolegliwościach krocza – nieco innych w przypadku nacięcia, nieco innych przy pęknięciu krocza. Zobaczmy jak sobie z nimi radzić.
Bolące, swędzące krocze po porodzie to dolegliwości zupełnie naturalne i powszechnie doświadczane. Choć rana krocza po porodzie goi się w ciągu pięciu dni, to ból krocza może utrzymywać się do zakończenia okresu połogu – ale ma znacznie mniejszą intensywność. Nie powinien on wzbudzać niepokoju, o ile nie zauważysz dodatkowych objawów, takich jak dziwne upławy i krwawienia czy narastające pieczenie po porodzie. Może to wskazywać na rozejście rany krocza, które wymaga pilnej konsultacji i ponownego szycia. Jeśli wszystko przebiega bez powikłań, możesz przyspieszyć proces regeneracji dolnych partii ciała i ukoić nieprzyjemny obrzęk krocza po porodzie oraz inne dolegliwości, wykonując zimne, miejscowe okłady z lodu owiniętego w bawełnianą ściereczkę lub chłodnej gazy. Nie jest natomiast wskazane płukanie pochwy i tzw. nasiadówki, zwłaszcza na szyte krocze po porodzie – takie zabiegi mogą przyspieszać rozpuszczanie szwów. Na ból po nacięciu krocza wykonuj regularnie masaż z olejkami naturalnymi, np. z awokado czy migdałów. Jeśli miałaś zakładane szwy, to z masażem odczekaj minimum dobę od ich zdjęcia. Do zabiegu klęknij na jednym kolanie z drugą nogą odwiedzioną i prostą lub stań z jedną nogą opartą o krzesło. Odrobinę olejku nanieś na palce, rozchyl wargi sromowe i delikatnie masuj ruchami okrężnymi wokół pochwy w kierunku zewnętrznym przez kilka minut. W ten sposób stopniowo ustąpi też opuchlizna krocza po porodzie i uczucie ciągnięcia. Taki zabieg możesz też stosować na ból krocza przed porodem [1, 2, 3, 4].
Pielęgnacja krocza po porodzie obejmuje także jego wietrzenie. To zabieg polegający na odchylaniu poporodowej wkładki chłonnej, co umożliwia dostęp powietrza do intymnych miejsc, przyspieszając gojenie i zmniejszając ryzyko zakażenia rany krocza po porodzie. Unikaj dźwigania ciężarów, np. wanienki z wodą, wózka czy zakupów, a także wykonywania prac domowych wymagających pochylania się, ponieważ zwiększa to ryzyko powstania powikłań takich jak nietrzymanie moczu [5]. Bez względu na to, czy miałaś popękane krocze po porodzie, czy nie, wskazane są ćwiczenia mięśni Kegla. Wzmacniają one rozciągnięte w czasie ciąży tkanki dolnych partii i umożliwiają odzyskanie świadomej kontroli nad ciałem [6]. Ćwiczenia polegają na wykonywaniu krótkich skurczów krocza w seriach o indywidualnie dobranej częstotliwości i intensywności, np. 3 razy dziennie po 8–12 skurczów trwających po 1–1,5 sekundy z kilkunastosekundową przerwą pomiędzy każdym powtórzeniem [7].
W czasie połogu należy szczególnie dbać o higienę krocza. Wymieniaj wkładki co cztery godziny, aby nie dopuścić do zakażenia rany. Po każdym skorzystaniu z toalety podmyj się i użyj czystego (najlepiej papierowego) ręcznika do wytarcia. Ranę możesz dodatkowo przemywać naparem z kory dębu lub rumiankiem. Oba mają działanie ściągające i antyseptyczne. W tym czasie należy również zadbać o regularne wypróżnianie i opróżnianie pęcherza moczowego – zwykle kobiety obawiają się korzystania z toalety ze względu na szwy. Jeśli niepokoi cię stan rany, a zwłaszcza utrzymujący się obrzęk, wydzielina z rany, zaczerwienienie, gorączka, lub nieprzyjemny zapach, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.