Oczekiwanie na przyjście dziecka na świat jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety. Niemniej jednak w ciąży zachodzi szereg zmian fizjologicznych, które nie pozostają obojętne na stan skóry i włosów przyszłej mamy. Kobieta ciężarna powinna zachować szczególną ostrożność przy doborze działań pielęgnacyjnych, aby nie zaszkodzić dziecku. Sprawdź, jakie są bezpieczne i niewskazane zabiegi i kosmetyki dla kobiet w ciąży.
Jedne z częściej występujących problemów ze skórą i włosami, jakie dotykają przyszłe mamy, to:
W ich zapobieganiu i zwalczaniu ważną rolę odgrywają dobrze dobrane zabiegi i kosmetyki dla ciężarnych.
Kobiety ciężarne powinny pielęgnować włosy podobnie jak wcześniej, pamiętając jednak o unikaniu składników, które mogą być szkodliwe dla dziecka, a także podrażnić skórę głowy przyszłej mamy. Z uwagi na obniżoną aktywność gruczołów łojowych włosy mniej się przetłuszczają, ale większa aktywność gruczołów potowych sprawia, że szybciej wyglądają na nieświeże [1]. Pamiętaj, że ciężarna może korzystać z usług fryzjerskich, choć najlepiej od drugiego trymestru ciąży [2].
Włosy powinno się myć według potrzeb. Do tego celu zaleca się stosować szampony o łagodnym zapachu i oparte na składnikach takich jak: wyciąg z kwiatu rumianku (nadaje połysk, wygładza, wzmacnia włosy), ekstrakt z liścia brzozy (działa regenerująco i oczyszczająco), ekstrakt z czarnej rzepy (wzmacnia i nadaje połysk włosom, działa przeciwłupieżowo), wyciąg z liści pokrzywy (działa przeciwprzetłuszczająco), wyciąg z chmielu i tataraku (polecany do włosów suchych i łamliwych), ekstrakt z grejpfruta (działa przeciwprzetłuszczająco, nawilża skórę głowy). Do pielęgnacji włosów w ciąży nie powinno się używać produktów zawierających w swoim składzie: SLS (Sodium Lauryl Sulfate), mineral oil, petroleum, paraffinol, EDTA, fenole, chlorek amonu, wyciąg z morszczynu pęcherzykowatego [1].
Zastanawiasz się, jak zadbać o siebie w ciąży? Skorzystaj z zabiegów bezpiecznych dla przyszłych mam, wśród których wymienia się przede wszystkim:
Niewskazane zabiegi kosmetyczne w ciąży to:
Wiele firm, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przyszłych mam, stworzyło specjalne linie kosmetyków bezpiecznych w ciąży. Zaś wśród kosmetyków zakazanych w ciąży wymienia się te, które mają w swoim składzie: retinoidy (retinol, retinal, tretynoina, izotretynoina), kwas trójchlorooctowy (TCA), kwas salicylowy, hydrochinon, triclosan, kofeiny, olejek bergamotowy, olejek rozmarynowy, wysokie stężenia kwasów owocowych, barwników i ziół, konserwanty, preparaty przeciwzmarszczkowe, kwas azelainowy, tetracykliny, amoniak, detergenty syntetyczne [2, 3].
Jednym z najczęstszych problemów kobiet w ciąży są rozstępy, które są spowodowane przerwaniem ciągłości włókien elastycznych skóry. Aby ograniczyć ich występowanie, wskazane jest stosowanie regularnie, już od początku trwania ciąży kosmetyków przeciw rozstępom. Zaleca się do tego krem dla kobiet w ciąży natłuszczający i nawilżający zawierający kwas hialuronowy, wyciąg z wąkroty azjatyckiej, olej z dzikiej róży, olej z migdałów, witaminę E, glikoproteiny, wyciąg z bluszczu, wyciąg z soi, wyciąg z krokosza barwierskiego, elastynę, d-pantenol [1, 3]. Kosmetyki te będą też pomocne na cellulit w ciąży.
Innym częstym problemem przyszłych mam jest spadek jędrności i elastyczności skóry na piersiach. Aby ograniczyć ten problem, zaleca się stosowanie balsamu w ciąży do pielęgnacji biustu, w którym znajdują się przede wszystkim: olejek migdałowy, kwas hialuronowy, flawonoidy, wyciąg z nagietka lekarskiego, Gotu Cola, Kigelia Africana, kolagen, proteiny jedwabiu [1].
Przebarwienia na twarzy w ciąży to częsty problem przyszłych mam. Na twarzy mogą się pojawić brązowe plamy ‒ jest to tzw. ostuda ciężarnych. Zmiany te z reguły umiejscawiają się na policzkach i czole oraz w okolicy grzbietu nosa i znikają po porodzie. Przy takiej dolegliwości wskazane jest stosowanie kremów do twarzy w ciąży z filtrem ochronnym zarówno przed UVA, jak i przed UVB. Należy zastosować filtry fotostabilne. Promienie UV nasilają objawy. Dodatkowo zaleca się krem do twarzy dla kobiet w ciąży z wyciągiem z ogórków z uwagi na działanie wybielające i rozjaśniające [2].
Przetłuszczona lub sucha skóra w ciąży to kolejny problem przyszłych mam. Ważne, aby krem do twarzy w ciąży był dostosowany do typu skóry, a przy tym hipoalergiczny. Przy suchej i wrażliwej skórze warto postawić na kosmetyki zawierające substancje kojące typu alantoina, pantenol, wyciąg z rumianku, oparte na wodzie termalnej. Krem powinien być nawilżająco-odżywczy, o odpowiedniej komponencie emolientów (składników odżywczych – masła, woski, ceramidy) i humektantów (składników nawilżających – gliceryna, kwas hialuronowy). Na suchą skórę w ciąży polecane są też maseczki nawilżające lub ampułki zawierające w swoim składzie kwas hialuronowy [5].
Aby unormować stan skóry i oczyścić ją z nadmiaru łoju, zaskórników i innych zanieczyszczeń, z powodzeniem można wykonywać peeling w ciąży. Jest to zabieg polegający na złuszczaniu obumarłych komórek naskórka. Peelingi w ciąży można wykonać przy wykorzystaniu preparatów mających w składzie enzymy z np. papai lub ananasa (tzw. peelingi enzymatyczne), albo wykonać peeling domowy z cukru, soli morskiej, nasion malin [4]. Do mycia twarzy najlepiej stosować kosmetyki niezawierające alkoholu. Wskazane są zwłaszcza olejowe emulsje i balsamy myjące [3].
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.