Karmienie piersią to czas, w którym powinnaś o siebie zadbać w sposób szczególny, gdyż organizm dochodzi do siebie po trudnym okresie ciąży, a dodatkowo musi zapewnić pokarm dla malucha. Podczas zajmowania się dzieckiem trudno znaleźć wolny czas, ale postaraj się wygospodarować choćby chwilę na domowe spa. Sprawdź, z jakich zabiegów możesz, a z jakich nie powinnaś korzystać, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i dziecku.
Ważnym elementem spa w domu jest peeling, czyli zabieg polegający na złuszczaniu obumarłych komórek naskórka. Karmiąc piersią, możesz pozwolić sobie na zrobienie bardzo powierzchownego peelingu. Do jego przeprowadzenia nadadzą się preparaty zawierające kwasy AHA, witaminę C (tzw. peelingi chemiczne) czy mające w składzie enzymy np. z papai lub ananasa (tzw. peelingi enzymatyczne). Szczególnie delikatny jest ten drugi rodzaj peelingów – możesz je stosować nawet jeśli masz skórę wrażliwą, suchą czy naczynkową. Możesz się również zdecydować na peeling do twarzy domowy, np. z cukru trzcinowego. W czasie karmienia piersią lepiej zrezygnować z peelingów do twarzy średnio głębokich i głębokich, ponieważ mogą zanadto podrażnić skórę, a także peelingów z kwasem salicylowym (na opakowaniu kosmetyku kryje się on pod nazwą salicylic acid), gdyż może przenikać do krwiobiegu [1].
Maseczka na twarz, proste zabiegi nawilżające z użyciem ampułek czy preparatów witaminowych są dozwolone podczas karmienia piersią. Pomagają odzyskać jędrność skóry, uelastyczniają ją i wspomagają regenerację [2]. Dbając o twarz, nie można pominąć ust. Ciekawą propozycją jest domowy peeling do ust. Wystarczy odrobina cukru wymieszana z miodem, którym okrężnymi ruchami przez chwilę masuje się usta. Niewskazane jest natomiast używanie odżywki z bimatoprostem na rzęsy i brwi (ryzyko ściemnienia skóry wokół oczu) [3].
Karmienie piersią nie stanowi przeciwwskazania do masaży (w tym bańką chińską) czy popularnego w ostatnim czasie zabiegu szczotkowania ciała na sucho lub mokro. Pamiętaj, aby szczotkować ciało delikatniej i omijać okolice piersi, dopóki nie przestaną być tkliwe. Lepiej nie używać szczotek o twardym włosiu [4]. Polecane są natomiast rollery domowe, które zapewniają efekt zagęszczenia i uelastycznienia wiotkiej skóry. Karmienie piersią a sauna? Oprócz ogólnych przeciwwskazań do korzystania z sauny (np. gorączka, bycie pod wpływem środków odurzających, żylakach, choroby serca) nie ma powodów, dla których podczas karmienia nie można skorzystać z sauny, Trzeba tylko pamiętać o nawadnianiu się po takim relaksie [5]. Poleca się skorzystanie z kąpieli z olejkami eterycznymi. Aromaterapia nie tylko działa odprężająco, relaksująco, ale dodatkowo wpływa dobroczynnie na skórę [6].
Jest wiele metod depilacji ciała, ale nie z każdej może skorzystać kobieta karmiąca piersią. Niechciane owłosienie można usuwać klasycznymi sposobami, czyli jednorazową maszynką lub woskiem na ciepło lub zimno. Z uwagi na to, że podczas laktacji skóra staje się bardziej wrażliwa i podatna na uszkodzenia, nie poleca się stosowania elektrycznego depilatora, który może wywołać podrażnienie skóry. Spa domowe musi się obejść bez kremów depilujących, których głównych składnikiem jest kwas tioglikolowy ‒ silnie drażniący i mogący wyrządzić szkodę uwrażliwionej skórze. Odradza się też wykonywanie depilacji laserowej w okresie karmienia [2].
Przygotowując się na zabiegi spa w domu, należy zwrócić uwagę na skład kosmetyków, których planujemy używać. Oprócz wspomnianego wcześniej kwasu salicylowego podczas karmienia piersią niewskazane są m.in.:
Niestety wymienione substancje wchodzą w skład wielu kosmetyków, np. lakierów do paznokci, żeli pod prysznic czy kremów wyszczuplających. Z myślą o kobietach karmiących piersią powstały jednak specjalne kosmetyki, a nawet serie produktów, które mogą być stosowane podczas laktacji [9].
Pamiętaj, że wypoczęta i szczęśliwa mama, to również szczęśliwe dziecko – zobacz jak odpoczywać mając małe dziecko.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.