Nosidełko do noszenia dziecka cieszy się coraz większą popularnością ze względu na to, że pozwala wykonywać codzienne czynności bez ograniczeń ruchowych, zapewniając przy tym bliski kontakt z maluchem. Dlatego jego wybór nie może być przypadkowy. Sprawdź, jak wybrać najlepszy model dostosowany do Waszych potrzeb.
Nosidełko polecane przez fizjoterapeutów musi dawać stabilne podparcie plecom, nogom oraz główce dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o noworodki i maluchy, które nie potrafią samodzielnie trzymać głowy w pionie. W tym celu niektóre modele są wyposażone w zintegrowane elementy dodatkowe lub mają możliwość uzupełnienia o dodatkowe akcesoria (np. daszek do nosidełka czy otulacz), które dodatkowo wzmacniają całą konstrukcję i poprawiają komfort użytkowania. Na rynku znajdziesz trzy rodzaje nosideł:
Pamiętaj, że nosidełka do noszenia dzieci powinny być dopasowane do rozmiaru użytkownika, ale jednocześnie zapewniać komfort i bezpieczeństwo Twoim plecom [2, 3].
Nosidełko dziecięce istotnie wpływa na budowanie relacji z dzieckiem i jednocześnie stymuluje psychoruchowo malucha. Czy nosidełka są zdrowe? Bywają polecane przez fizjoterapeutów i innych specjalistów, ale pod warunkiem, że odpowiadają na potrzeby dziecka i Twoje [1]. Wybór nosideł na rynku jest bardzo szeroki, dlatego znalezienie najlepszego modelu może być trudne. Przed zakupami zastanów się przede wszystkim, od kiedy i jak długo chcesz go używać, o jakiej porze roku, czy to ma być nosidełko do noszenia dziecka przodem czy tyłem, kto oprócz Ciebie będzie jeszcze z niego korzystał itd. Pamiętaj też, że inne cechy mają modele do domu, a inne – nosidełka turystyczne. Zwróć uwagę m.in. na:
Pamiętaj, żeby przy wyborze nosidełka codziennego użytku (ergonomicznego lub chustowego), na lato decydować się na nosidełka bardziej przewiewne, które zapewnią właściwą cyrkulację powietrza i uchronią Was od odparzeń czy maceracji skóry. Wybieraj możliwie jak najbardziej naturalne materiały, np. bawełnę lub jej mieszankę z lnem, muślinem, batystem czy jedwabiem.
Na koniec sprawdź, czy dany model posiada odpowiednie atesty bezpieczeństwa i certyfikaty jakości [2].
Są też pewne cechy nosideł, których dobrze jest unikać. Jedną z nich jest wkładka do nosidełka. Teoretycznie ma na celu dopasowanie nosidła do ciała dziecka, ale jednocześnie maskuje niewłaściwą pozycję malucha i sugeruje, że model nie jest przystosowany do użytkownika. Również nie jest polecane „nosidło wisiadło”, czyli nosidło do noszenia przodem (takie, w którym dziecko jest skierowane twarzą do przodu). Maluch siedzący okrakiem zbyt mocno opiera się na swoim kroczu, a luźne zwisanie nóg w tej pozycji grozi zwichnięciem stawów biodrowych [2].
Wśród propozycji możesz znaleźć nosidełka chusty, tzw. azjatyckie, w tym typ Meh Dai z czterema pasami (dwa na ramiona, dwa na pas) oraz Onbuhimo, czyli nosidełko szelki. Są one dobre jako nosidełko dla niemowlaka 0. Innym typem są nosidła klamrowe z pasami na klamry, nosidełka hybrydowe, z pasem biodrowym wiązanym i pasem ramiennym na klamry lub odwrotnie. Najmniej popularne są nosidełka biodrowe, gdyż wymagają ciągłego zaangażowania w podtrzymywanie dziecka [3].
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.