Daj sobie spokój (i przestań się zadręczać w myślach)! Dylematy i lęki młodej mamy

zmęczona mama

Perfekcyjna mama, matka, która wszystko rozumie, oaza cierpliwości do dziecka – to tylko niektóre z pomysłów, które podsuwa młodej mamie nieświadomość realiów. Kiedy przychodzi macierzyństwo i okazuje się, że nie są one możliwe do zrealizowania, może pojawić się myśl: „Jestem złą matką”. Jak się nie zadręczać?

Macierzyństwo i jego trudy – czy można być perfekcyjną mamą?

Chyba jeszcze nigdy macierzyństwo nie wiązało się z tak dużą presją wywieraną na matki, jak obecnie. Już przygotowując się do ciąży, na każdym kroku spotykasz porady dla młodej mamy, idealne wizje wychowania i prowadzenia domu czy obraz tego, jaka powinna być perfekcyjna mama. Równocześnie prawdopodobnie wychowujesz dziecko w dużym osamotnieniu, ponieważ rodziny wielopokoleniowe, w których można było liczyć na wsparcie, są już rzadkością.

W tych warunkach sprostanie medialnemu obrazowi idealnej matki jest praktycznie niemożliwe, szczególnie jeśli masz tak zwane trudne dziecko, czy high need baby. Jeśli ciągle płaczący niemowlak, lęk o zdrowie dziecka lub o to, czy się najada, trudności z karmieniem piersią to również Twoja codzienność, spróbuj zapomnieć o byciu perfekcyjną mamą i skupić się na przetrwaniu. To działa!

Kiedy pojawia się myśl: „Jestem złą matką”

Jeżeli jesteś nadmiernie obciążona, a Twoje dziecko nie zachowuje się tak, jak sobie wyobrażałaś, to łatwo może pojawić się u Ciebie złość na dziecko, brak cierpliwości do dziecka lub przejmujący lęk o jego zdrowie. Być może tracisz wiarę we własne kompetencje rodzicielskie i zastanawiasz się, czy jesteś złą matką.

To wszystko sygnały nie tego, że robisz coś źle, ale wręcz przeciwnie. Być może robisz zbyt dużo, zbyt idealnie i potrzebujesz wsparcia – wysłuchania, empatii, rozmowy z innym dorosłym, wspólnoty z mamami, które również nie były perfekcyjne w swoim rodzicielstwie. Z pewnością przyda Ci się również odrobina odpoczynku, doładowania zasobów i zadbania o siebie, bo ten stan może być też pierwszą oznaką przemęczenia, wypalenia rodzicielskiego lub depresji poporodowej.

Karmienie piersią – kiedy to, co ma koić, niepokoi

Karmienie piersią jest jednym z głównych dylematów młodej mamy. Z jednej strony słyszałaś o tym, że to najzdrowsze rozwiązanie dla dziecka [1], z drugiej być może napotkałaś nieprzewidziane przeszkody. Jeżeli masz trudności z karmieniem piersią, nie wahaj się prosić o pomoc położną, lekarza lub doradcę laktacyjnego. Specjaliści pomogą Ci dobrać odpowiednią pozycję do karmienia i sprawdzić, czy trudność nie leży po stronie dziecka.

Jeśli niepokoisz się o to, czy dziecko się najada, porozmawiaj z lekarzem i obserwuj przyrost masy ciała dziecka. Jeżeli nie opada w siatce centylowej, oznacza to, że je tyle, ile potrzebuje [2].

Wiele mam ma trudność z karmieniem piersią w miejscu publicznym. Możesz zadbać o swój komfort, korzystając ze specjalnie przygotowanych w tym celu pomieszczeń, które coraz częściej można znaleźć w sklepach i centrach handlowych, a także kupując specjalną odzież do karmienia, okrywając się tetrą czy chustą lub nawet odciągając mleko i podając z butelki, kiedy jesteście poza domem (upewnij się, że będziesz je przechowywać w sposób bezpieczny dla dziecka)

Bywa jednak, że karmienie piersią staje się tak trudne dla mamy, że z niego rezygnuje. Pamiętaj, że zawsze jest to wybór matki, a dla dziecka o wiele ważniejsza niż sposób podawania pokarmu jest Twoja miłość i to, czy potrafisz mu towarzyszyć spokojna.

Nieperfekcyjna mama czy wystarczająco dobra matka?

Czy dobra mama to perfekcyjna mama? Chęć doścignięcia ideałów za wszelką cenę położy na Tobie trudną do udźwignięcia presję w czasie, który sam w sobie jest wymagający. Być może zaskoczy Cię to, jak dziecko reaguje na stres matki – samo staje się bardziej niespokojne, płaczliwe i trudniejsze do wyregulowania. Dlatego tak ważne jest, abyś przestała się zadręczać tym, że jesteś nieperfekcyjną mamą.

Zamiast tego zastanów się, czy jesteś wystarczająco dobrą mamą? Ponieważ nikt z nas nie jest idealny, możemy być tylko wystarczająco dobrymi rodzicami. Czyli takimi, którzy towarzyszą swojemu dziecku, dostrajając się do niego emocjonalnie i dbając o zaspokojenie jego potrzeb w sposób, który zapewnia mu możliwość harmonijnego rozwoju [3]. Wystarczająco dobra mama to też taka, która dba o siebie i swoje potrzeby, podchodzi z łagodnością do swoich potknięć i wie, że macierzyństwo jest czymś, czego wszyscy uczą się w trakcie.

  1. Nurturing the health and wealth of nations: the investment case for breastfeeding, World Health Organization, [online] https://www.who.int/publications/m/item/nurturing-the-health-and-wealth-of-nations-the-investment-case-for-breastfeeding (dostęp 14.02.2022).
  2. J. Gonzales, Moje dziecko nie chce jeść, Mamania, Warszawa 2013, s. 57‒59.
  3. A. Stein, Dziecko z bliska, Mamania, Warszawa 2019, s. 301.

Dorota Blumczyńska, psycholog

Absolwentka SWPS, Studium Terapii Rodzin i licznych kursów z Rodzicielstwa Bliskości. Aktualnie uczęszcza do szkoły terapii systemowej (WTTS). Pracuje z rodzicami, rodzinami oraz nastolatkami, specjalistami pracującymi z dziećmi i placówkami edukacyjnymi. Współtworzy projekty Rodzicielstwo Blisko oraz Specjaliści Dzieciom. Jest autorką wielu psychologicznych tekstów eksperckich. Jest też organizatorką pierwszej polskiej konferencji Rodzicielstwo przez Zabawę i facylitatorką tego nurtu w Polsce. Prowadzi własnego bloga. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.