Medytacja sposobem na relaks. Medytacja dla początkujących – poznaj jej rodzaje i sprawdź od czego zacząć

medytacje

Chcąc osiągnąć głęboki i trwały stan relaksu oraz odprężenia nie wystarczy bierny odpoczynek przed telewizorem czy z książką. Istotą odzyskania kontroli nad własnym ciałem i umysłem są konstruktywne techniki pracy. Sprawdź, na czym polega medytacja i od czego zacząć treningi.

Umiejętność osiągnięcia głębokiego i skutecznego relaksu jest potrzebna na każdym etapie życia, ale szczególnie przydaje się w ciąży, gdy galopujące myśli, różne obawy i niepokoje, a także zmęczenie fizyczne utrudniają osiągnięcie relaksu i odprężenia. Poznaj więc zbawienne działanie i techniki medytacji, by zregenerować swój umysł i ciało.

Co to jest medytacja?

Medytacja to praktyka, która pozwala osiągnąć stan wolny od myśli i fiksacji, czyli spokój i relaks. Stanowi intymną podróż w głąb siebie poza granice codziennej świadomości nie w celu analizy obciążających zmartwień i szukania rozwiązań, ale po to, aby móc przejąć nad nimi kontrolę i zatrzymać ich toksyczny wpływ na życie. Regularne oddawanie się ćwiczeniom sprzyja długotrwałym efektom we wszystkich wykonywanych przez Ciebie aktywnościach. Co daje medytacja? Zwiększa poziom energii, poprawia koncentrację, uodparnia na stres, a przede wszystkim umożliwia osiągnięcie relaksu. Szczególnie polecana jest medytacja na sen. Już kilkunastominutowa sesja korzystnie stymuluje układ hormonalny i neurologiczny, co ostatecznie pozwala cieszyć się lepszej jakości odpoczynkiem w nocy. Pamiętaj przy tym, że medytacja jest zajęciem wymagającym stałych ćwiczeń na sobą. Stanowi rodzaj konstruktywnej pracy na sobą, ale możesz się jej podjąć w dowolnym momencie swojego życia niezależnie od stanu zdrowia i stylu życia, a ze względu na różne rodzaje medytacji powinieneś znaleźć odpowiednią ścieżkę dla siebie [1, 2, 3, 4].

Rodzaje medytacji

Zarówno medytacje dla początkujących jak i dla osób doświadczonych w jej praktykowaniu bazują na tej samej zasadzie. Mówi ona o tym, że nie jest konieczne trzymanie się jednej wybranej techniki. Wiele z nich można ze sobą łączyć, tworząc indywidualną, skuteczną metodę na relaks. Medytacja na uspokojenie obejmuje podejście m.in.:

  • uważności, czyli koncentrowanie się na oddechu, obserwacji otoczenia i badania odczuć płynących z ciała;
  • zwrotów i afirmacji, czyli skupieniu na powtarzaniu zwrotów w celu skupienia i wyciszenia umysłu (np. „jestem spokojny i odprężony”, „mój świat jest dobry, los mi sprzyja”);
  • śpiewania, czyli medytację nazywaną mantrami, w której wykorzystuje się oddech i dźwięki do stworzenia odczucia fizycznego w okolicach klatki piersiowej i uwolnienia emocji oraz myśli nagromadzonych w umyśle (do mantry możesz wykorzystać zwroty i afirmacje);
  • Touglen, zachęcające do wymiany energetycznej i polegające na wdychaniu z powietrzem do organizmu spokoju i ciszy, a wydychaniu stresu oraz napięcia;
  • wizualizacji uznawanej jako medytacja na dobry sen – jest to metoda na relaks przed stresującym planowanym dużym wydarzeniem czy sposób radzenia sobie z traumą. To forma pielęgnacji pożądanego nastawienia np. spokoju, dlatego często bywa nazywana medytacją kierowaną lub nidrą. Polega na wyobrażaniu sobie jakiegoś środowiska i scenariusza.

Niektóre rodzaje medytacji możesz urozmaicać, odpowiednio przygotowując otoczenie. Możesz np. zapalić kadzidła do medytacji, których aromat wzmocni efekt odprężenia i relaksu, rozłożyć maty do medytacji, aby móc komfortowo przyjmować określone pozycje do medytacji czy też włączyć muzykę [1, 2].

Jak zacząć medytacje?

Medytacja dla początkujących bywa często wymagającym zajęciem ze względu na konieczność regularnych ćwiczeń, ale wystarczy, że przeznaczysz na nią od 5 do 15 minut dziennie. Dla ułatwienia ustaw budzik w telefonie z przypomnieniem o sesji! Medytacja na sen i stres nie musi się odbywać zawsze w tym samym miejscu, dlatego nie jest nudna, ale zadbaj na początek o ciszę wokół, aby móc się skupić. Wyłącz telewizor, włóż stopery do uszu. Pamiętaj, że jednym ze stresujących obszarów, od którego coraz trudniej odpocząć, a który coraz bardziej przytłacza, jest cyfryzacja codzienności. Nie zniechęcaj się, jeśli Twoja medytacja spokoju nie przynosi od razu efektów. Powtarzaj ćwiczenia, skupiając się na pracy! [1]

Pomyśl również o jodze w ciąży

  1. A. O’Naill, Medytacja dla relaksu, [online] https://ebookpoint.pl/pobierz-fragment/e_2ly0/pdf (dostęp: 20.06.2022).
  2. Relaksacja, [online] https://moodcafe.co.uk/media/23651/Relaxation%20information%20and%20scripts%20in%20Polish_%20Techniki%20relaksacyjne.pdf (dostęp: 20.06.2022).
  3. E. Harrison, Naucz się medytować, [online] https://studioastro.pl/wp-content/uploads/2011/11/Naucz-si%C4%99-medytowa%C4%87-mala_edited.pdf (dotęp: 20.06.2022).
  4. M. Smith, Praktyczna medytacja mindfulness [online] https://docplayer.pl/207236769-Praktyczna-medytacja-mindfulness.html (dostęp: 20.06.2022).

Agata Oleszkiewicz, fizjoterapeuta

Absolwentka Fizjoterapii na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, kobietami w ciąży oraz osobami starszymi oraz z. Układa programy ćwiczeń usprawniających i relaksacyjnych dla przyszłych mam, odpowiednie na każdy trymestr ciąży. Pomaga również kobietom w okresie połogu i późniejszym w bezpiecznym odzyskaniu formy i radzeniu sobie z dolegliwościami pociążowymi. Specjalizuje się także w terapii zajęciowej osób niepełnosprawnych. Nieustannie rozwija swoją wiedzę w zakresie oligofrenopedagogiki. Prywatnie jest mamą 3-letniej córki.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.