Organizacja dnia pracy ‒ jak podołać obowiązkom zawodowym i domowym i nie paść ze zmęczenia?

organizacja planu dnia z dzieckiem

Plan dnia wielu osób w dzisiejszych czasach często pęka w szwach. Obowiązki zawodowe, szkoła, zajęcia dodatkowe i czynności domowe potrafią przytłoczyć każdą rodzinę, a planowanie dnia często nie przynosi ulgi. Zadbaj o siebie i swoich bliskich, weryfikując dotychczasowy podział obowiązków.

Mama sama w domu z dziećmi zawsze daje radę?

Czas urlopu macierzyńskiego może być jednym z najpiękniejszych w życiu – nawiązywanie więzi z dzieckiem i obserwowanie jego rozwoju w pierwszym roku to niezwykła przygoda. Z drugiej strony to też okres wielu wyzwań. Najczęściej mama przez większość czasu jest pozostawiona sama z dzieckiem i z większością obowiązków domowych.

Jeżeli masz dziecko, które dużo śpi i mało płacze, być może jesteś w stanie realizować swój plan dnia bez większych trudności i zadbać zarówno o siebie, dziecko, jak i dom. Często jednak okazuje się to niemożliwe. Być może czujesz narastające zmęczenie, a w zadbaniu o siebie nie pomaga ci przekonanie, że „mama zawsze daje radę”. W takiej sytuacji poszukaj wspólnoty innych mam, które mogą Cię wesprzeć, pokazując swoją niedoskonałą rzeczywistość, i porozmawiaj z partnerem o podziale obowiązków domowych.

Mama w pracy, a lista obowiązków domowych nie topnieje

Przebywanie przez część dnia bez dziecka może Ci pomóc w zadbaniu o swoją karierę i komfort psychiczny, ale z drugiej strony lista obowiązków domowych pozostaje nadal taka sama. Często również na tym etapie konieczne jest zweryfikowanie tego, czy nie bierzesz na siebie zbyt wiele i ponowne ustalenie podziału obowiązków w małżeństwie. Być może ilość codziennych spraw jest tak duża, że warto rozważyć skorzystanie z pomocy osoby trzeciej – w opiece nad dzieckiem lub sprzątaniu. Ma to znaczenie zwłaszcza po powrocie do zawodowych obowiązków – nie można być perfekcyjną mamą i dobrym pracownikiem przy założeniu, że ze wszystkim dasz radę sama. Nie dasz. Mało tego – nikt nie da rady! Mama i tata to nie roboty. Co zrobić? Spokojnie podzielcie między siebie nowe obowiązki związane z dzieckiem i domem, tak abyś nie miała poczucia, że nie ogarniesz.

Kiedy planowanie dnia nie wystarcza

Dobrze zorganizowana mama ogarnie wszystko – to mit. Planowanie dnia może być pomocne, jednak nawet osoby narażone na mniej niespodziewanych sytuacji niż rodzice odkrywają, że podążanie za zaplanowanym porządkiem dnia nie zawsze jest możliwe.

Jeżeli każdego dnia nie udaje Ci się zrealizować zamierzonych planów, być może warto zweryfikować sposób planowania:

  • planuj tyle, ile jest możliwe do wykonania, a nie ile Ci się wydaje konieczne;
  • ustal priorytety – planuj też czas na zadbanie o siebie i relacje rodzinne;
  • jeżeli nie da się robić więcej, spróbuj robić mniej – zastanów się, z czego możesz zrezygnować i kto może Cię zastąpić w niektórych czynnościach;
  • wprowadź plan tygodniowy zamiast dziennego – część obowiązków domowych łatwiej jest planować w kontekście tygodnia niż dnia, ponieważ na ogół jest ich tak dużo, że codziennie po pracy mogłabyś wykonywać je do nocy. Zastanów się, co jest naprawdę niezbędne każdego dnia, a co można robić na przykład raz w tygodniu.

Obowiązki dziecka w domu – czy ich wprowadzenie rozwiąże problem?

Częstym pomysłem na rozwiązanie braku zasobów rodziny w ogarnianiu codziennej rzeczywistości jest włączenie dziecka w domowe obowiązki. Chcąc to zrobić, weź pod uwagę dziecko i jego zdanie, jeżeli ustalicie wspólnie, w jaki sposób chce ono wesprzeć rodzinę, to z większą chęcią podejdzie do realizacji tego zamiaru.

Jeżeli rozmawiasz z dzieckiem w wieku przedszkolnym, to pamiętaj, że w tym wieku dzieci bardzo chcą zadowolić rodziców i tak samo jak łatwo im się na wiele zgodzić, to trudno im tego dotrzymać. Dzieci potrzebują wsparcia rodzica, żeby realizować codzienne obowiązki, dlatego jeżeli dasz dziecku zbyt wiele obciążeń, skończysz, pilnując, aż je wykona. Efektem będzie nie tylko zużycie o wiele większej ilości czasu i energii, niż gdybyś robiła to wszystko sama, ale też nadwyrężenie waszej relacji. Z drugiej strony warto cierpliwie wdrażać dziecko, stopniowo przygotowując je na kolejne zadania i naukę obowiązków ‒ trening czyni mistrza!

Najlepszym rozwiązaniem jest włączenie obowiązków domowych w wasz codzienny plan dnia i rutynę – np. przed kolacją sprzątamy w pokoju, przed spaniem zanosimy brudne ubrania do prania itp..

Podział obowiązków domowych – zweryfikuj go, zanim padniesz z wyczerpania

Jeśli w Waszym życiu rodzinnym nadchodzą zmiany albo zaczynasz czuć się wyczerpana codziennymi obowiązkami, przede wszystkim weź siebie pod uwagę i zweryfikuj podział obowiązków domowych. Nie musisz robić wszystkiego, żeby być dobrą mamą i żoną. Zróbcie wspólnie listę obowiązków domowych i zastanówcie się, które z rzeczy mogą wykonywać inni członkowie rodziny albo czy jest ktoś, kto może was w tym wesprzeć.

Dorota Blumczyńska, psycholog

Absolwentka SWPS, Studium Terapii Rodzin i licznych kursów z Rodzicielstwa Bliskości. Aktualnie uczęszcza do szkoły terapii systemowej (WTTS). Pracuje z rodzicami, rodzinami oraz nastolatkami, specjalistami pracującymi z dziećmi i placówkami edukacyjnymi. Współtworzy projekty Rodzicielstwo Blisko oraz Specjaliści Dzieciom. Jest autorką wielu psychologicznych tekstów eksperckich. Jest też organizatorką pierwszej polskiej konferencji Rodzicielstwo przez Zabawę i facylitatorką tego nurtu w Polsce. Prowadzi własnego bloga. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.