Radość z macierzyństwa bywa jedną z najmocniejszych emocji w życiu kobiety. Jednak codzienne trudności i zupełna zmiana warunków życiowych mogą ją zakłócić. Można powiedzieć, że kluczem do cieszenia się z bycia matką jest pamiętanie o samej sobie.
Kiedy mały człowiek pojawia się na świecie, jest wyposażony w cały arsenał, który ma mu pomóc w budowaniu relacji, i jest gotowy do tego, żeby budować więź ze swoimi opiekunami. Niemowlęta potrafią przywoływać opiekuna, bardzo szybko odwzajemniają uśmiech i patrzą wzrokiem, który sprawia, że większość ich otoczenia doświadcza uczucia czułości. Pierwsze tygodnie życia dziecka to czas intensywnego budowania więzi.
W tym okresie większość matek, dzięki hormonom produkowanym w ich organizmie, z łatwością wręcz zakochuje się w swoim dziecku i doświadcza potężnego uczucia szczęścia. Zdarza się jednak, że jest inaczej – kiedy matka i dziecko są rozdzielone z jakiegoś powodu lub na przykład na skutek depresji poporodowej.
Takie trudne epizody na początku wspólnej relacji często kładą się na niej cieniem w późniejszym okresie. Warto jednak pamiętać, że budować bliskość i więź z człowiekiem można na każdym etapie jego życia. W każdym momencie możesz poświęcić czas i energię na zaprzyjaźnienie się ze swoimi dzieckiem, bo to właśnie bliska więź jest źródłem radości z macierzyństwa.
Transformacja w rodzica, to nie tylko to, że w życiu pojawia się dodatkowa osoba do dbania, nowe obowiązki i zmartwienia. Wielu rodziców wskazuje, że tym, co im najbardziej doskwiera, jest utrata różnych dotychczasowych zwyczajów i aktywności. Trudniej jest cieszyć się z macierzyństwa, kiedy masz poczucie, że straciłaś jakieś możliwości, że na jakiś czas Twój rozwój zawodowy albo życie społeczne utknęły. Podobnie, kiedy Twoje strategie na odpoczynek czy spędzanie czasu z partnerem stały się nagle bardzo trudne do wykonania.
Oczywiście zawsze jest to kwestia wyboru i tego, że bardziej pragniemy pozostawać z dzieckiem – nie oznacza to jednak braku żalu i rozczarowania. Dlatego w dużej mierze macierzyństwo, świadome macierzyństwo to sztuka cieszenia się z małych rzeczy i szukania nowych rozwiązań.
Wiele matek, opiekując się swoimi dziećmi, odkrywa na nowo uważność i cieszenie się z oglądania kwiatka albo żuczka, siedzenia w słoneczny dzień w parku czy docenienia krótkich chwil ciszy, kiedy dzieci ucinają sobie drzemkę.
Łatwo zatracić się w macierzyństwie, gdy całe życie staje się podporządkowane dziecku. Jednak będąc matką, nie przestajesz być odrębną osobą. Nadal masz potrzeby, pragnienia i marzenia. Kluczem do tego, żeby nie przestać cieszyć się macierzyństwem jest codzienne dbanie o siebie. Pomoże ci w tym porzucenie perfekcjonizmu i znajdowanie czasu na odpoczynek i małe przyjemności. Bardzo cenną umiejętnością jest też proszenie o pomoc, dzięki czemu łatwiej znaleźć czas na spędzenie czasu bez dzieci.
Prawdopodobnie nigdy w historii rodzicielstwa na rodzicach nie ciążyła tak duża presja, jak dzisiaj. Niezależnie od tego, co wybierają: długie karmienie piersią czy mleko z butelki, żłobek czy osobistą opiekę nad dzieckiem przez pierwsze lata życia, pilnowanie zdrowej diety czy oszczędzanie energii rodziny przez kupowanie półproduktów – zawsze zostają przez kogoś negatywnie ocenieni. Dlatego tak ważne jest nabranie dystansu do uwag i ocen, które nieuchronnie spotykają każdą matkę. Pomaga w tym ustalenie własnych priorytetów, zweryfikowanie przekonań i sprawdzanie, czy to, co robimy, służy dobrostanowi całej rodziny.
W trakcie swojego rozwoju dzieci przechodzą przez rozmaite fazy rozwoju i przejawiają zachowania, które bywają uciążliwe dla ich opiekunów. W takich chwilach w rodzicach budzą się obawy: czy już zawsze tak będzie? czy moje dziecko jest normalne? czy jestem dobrym rodzicem? Często pojawia się zmęczenie, zniecierpliwienie, a nawet złość.
W takich chwilach pomaga szukanie empatii u innych dorosłych, możliwość opowiedzenia o swoich trudach i emocjach. Warto też pamiętać, że większość trudnych zachowań dziecięcych mija stosunkowo szybko wraz z ich rozwojem. Obserwowanie tego, jak dziecko się zmienia, jak nabywa nowych umiejętności czy nagle przestaje robić coś, co było dla rodzica trudne, może być źródłem wielkiej radości i ukojenia w ciężkich chwilach.
Trudno znaleźć radość z macierzyństwa, kiedy jest się wyczerpanym. Dlatego tak ważne jest dbanie o siebie i planowanie czasu, w którym można odpocząć. Pomaga w tym dobry podział obowiązków domowych, proszenie o pomoc, odpowiednie planowanie życia (na przykład robienie zakupów raz na dwa dni, zamawianie części zakupów przez internet, uwzględnianie w planach czasu na odpoczynek).
Ostatecznie można powiedzieć, że to jak szczęśliwym rodzicem się jest, zależy od tego, czy potrafi się tę radość w rodzicielstwie odnaleźć. Z jednej strony poświęcając uwagę innym częściom siebie, niż bycie rodzicem, z drugiej dostrzegając małe radości i przyjemności właśnie w tym, że się nim jest.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.