Kontakt „skóra do skóry” odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu poczucia bezpieczeństwa u dziecka i budowaniu więzi emocjonalnej między dzieckiem a matką. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, położna jest zobowiązana położyć dziecko bezpośrednio po narodzinach na Twoim ciele. Kontakt „skóra do skóry” powinien trwać co najmniej 2 godziny. Sprawdź, jakie daje korzyści dla dziecka i dla Ciebie.
Początek budowania więzi z dzieckiem sięga okresu prenatalnego. Poród to kolejny naturalny etap jej rozwoju. Aby budowanie więzi przebiegło pomyślnie, należy zadbać o zaspokojenie potrzeb noworodka – ssanie piersi, zapewnienie odpowiedniej temperatury, ochrona przed bodźcami takimi jak ostre światło, hałas i gwałtowny dotyk. Ich realizacja jest związana z bezpośrednim poporodowym kontaktem „skóra do skóry” (skin-to-skin – STS) [1]. Pierwsze chwile po porodzie mają ogromny wpływ nie tylko na budowanie więzi z Tobą, ale i na późniejsze relacje dziecka – koleżeńskie, partnerskie, małżeńskie czy z własnym potomstwem [1]. Co więcej, poród to dla dziecka duże źródło stresu, które jest skutecznie eliminowane właśnie poprzez kontakt „skóra do skóry”, zapewniający mu poczucie bezpieczeństwa. W czasie tego kontaktu maluch słyszy bicie Twojego serca, jest kołysany poprzez unoszenie się Twojej klatki piersiowej i ogrzewany Twoim ciepłem. Wszystko to sprawia, że czuje się, jak w Twoim brzuchu [2].
Kontakt „skóra do skóry” wykazuje pozytywny wpływ na rozwój dziecka i macierzyństwo. Wśród korzyści dla malucha wymienia się przede wszystkim:
Kontakt „skóra do skóry” wykazuje również wiele korzyści dla matki, takich jak:
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia poporodowy kontakt cielesny matki i dziecka, który korzystnie wpłynie na poczucie bezpieczeństwa u dziecka, powinien trwać co najmniej 30 minut. Jeśli istnieje taka możliwość, najlepiej przedłużyć go do 2 godzin. Polskie prawo również wskazuje na taki wymiar kontaktu „skóra do skóry”. Zgodnie z obowiązującymi standardami postępowania oraz procedurami medycznymi dotyczącymi opieki okołoporodowej bezpośrednio po porodzie powinno się zapewnić matce i dziecku nieprzerwany i trwający 2 godziny kontakt cielesny [1].
Globalne Kryteria Inicjatywy Szpitala Przyjaznego Dziecku opracowały „Dziesięć Kroków do Udanego Karmienia Piersią”, które są skierowane do personelu medycznego i matek. Ich celem jest ułatwienie procesu laktacji i naturalnego karmienia dziecka. Czwarty punkt ww. wytycznych wskazuje, że w ciągu godziny po porodzie powinien nastąpić pierwszy kontakt matki z dzieckiem „ciało do ciała”. Dostarcza on informacji na temat odruchu ssania u noworodka i zakresu pomocy, jaką powinna otrzymać matka od personelu medycznego podczas pierwszego karmienia piersią [1]. Także specjaliści WHO zaznaczają, że w czasie pierwszego kontaktu matki z dzieckiem po porodzie warto zainicjować karmienie piersią [1].
Ww. standardy postępowania określają również, w jaki sposób dokonać oceny stanu zdrowia dziecka. Noworodek zaraz po urodzeniu sprawdzany jest w skali Apgar. Jego oznakowanie i odpępnienie ma miejsce wtedy, gdy jest już położony na ciele mamy. Po 2 godzinach przeprowadza się ocenę noworodka i dokonuje pomiarów antropometrycznych. Kontakt „ciało do ciała” może zostać skrócony wyłącznie w szczególnych sytuacjach, jakimi są zagrożenie zdrowia lub życia matki lub/i dziecka. Nie jest możliwy także w przypadku porodu przedwczesnego [1]. W przypadku przeciwwskazań do kontaktu „skóra do skóry” po stronie matki (np. z powodu wykonania dodatkowego zabiegu), zapewnienie tej formy bliskości może przejąć inna osoba z rodziny [2].
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.