Jak sobie radzić z emocjami po odstawieniu dziecka od piersi?

odstawienie od piersi

Karmienie piersią to ważny rozdział w życiu rodziny – przecież nie tylko dostarcza ono pożywienia, ale też pomaga w budowaniu więzi między dzieckiem a matką. Koniec karmienia wiąże się z licznymi wyzwaniami i bywa trudny zarówno dla matki, jak i dziecka.

Jak długo karmić piersią?

Pomysłów na to, ile powinno trwać karmienie piersią, jest bardzo wiele. Warto sięgnąć do najnowszych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, które zalecają wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy, a następnie kontynuację karmienia do 2 roku życia, lub dłużej, dopóki tylko matka i dziecko chcą, przy jednoczesnym włączeniu do diety innych bezpiecznych źródeł pokarmu [1].

Chociaż karmienie piersią ma wiele zalet, kluczowa w decyzji, kiedy je zakończyć, jest wola matki. Jeżeli karmienie staje się dla niej uciążliwe lub przynosi cierpienie, to przestanie ono wspierać relację między nią a dzieckiem, a zacznie ją obciążać.

Łagodne odstawienie od karmienia piersią

Łagodne odstawienie od karmienia piersią polega na stopniowym wydłużaniu odstępów między karmieniami i zmniejszaniem liczby karmień w ciągu doby. W pierwszej kolejności zrezygnuj z tych karmień, które najłatwiej wyeliminować – nie wspierają Was w usypianiu albo nie są szczególnie pożądane przez dziecko. Stopniowo i konsekwentnie przez kilka tygodni zmniejszaj liczbę karmień, proponuj wodę do picia i inne sposoby regulacji emocji (przytulanie, zabawa), jeżeli dziecko sięga po pierś, żeby się uspokoić.

Odstawienie od karmienia piersią z dnia na dzień

Może się zdarzyć, że będziesz potrzebowała odstawić dziecko od piersi z dnia na dzień. Zazwyczaj za taką decyzją stoi nagły wyjazd lub przyczyny zdrowotne, które mogą leżeć zarówno po stronie matki, jak i dziecka [2]. Im większe dziecko, tym łatwiej zrozumie, że to koniec karmienia piersią, jednak nie jest to najłatwiejsza sytuacja, kiedy rodzina nie ma czasu przygotować się do zmiany. Bardzo ważne jest wówczas wsparcie partnera lub innej bliskiej osoby, aby móc ukoić zarówno Twój smutek i żal, jak i dziecka.

Organizm po zakończeniu karmienia piersią (szczególnie w sposób nagły) może się zachować w nieoczekiwany przez Ciebie sposób. Dlatego nieocenione może być też wsparcie logistyczne, takie jak dodatkowa opieka nad dzieckiem. Tym, czego możesz się spodziewać po nagłym odstawieniu karmienia piersią, są między innymi:

  • zmiany w piersiach po karmieniu piersią – gromadzenie się pokarmu będzie się wiązać z koniecznością ściągania pokarmu przez pierwsze dni po odstawieniu, możesz też porozmawiać z lekarzem na temat leków hamujących laktację;
  • trudne emocje, nagły spadek nastroju lub jego wahania – zakończenie karmienia piersią wpływa na hormony takie jak prolaktyna czy oksytocyna; aby zniwelować te skutki, przytulaj się często do bliskich Ci osób lub idź na masaż;
  • tycie – zakończenie karmienie piersią może wiązać się z tyciem, jeśli bardzo dużo karmiłaś piersią, dlatego przyjrzyj się swojej diecie;
  • hormony po karmieniu piersią – możesz spodziewać się powrotu okresu [3, 4].

Koniec karmienia piersią – jak ukoić swój smutek i żal?

W czasie kończenia karmienia piersią najłatwiej będzie Ci zaopiekować się sobą i dzieckiem, jeśli będziesz pewna tego, co robisz. Upewnij się, że decyzja wypływa od Ciebie, a jeżeli masz co do niej wątpliwości, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym lub psychologiem.

Smutek i żal, które się w Tobie pojawiają, są naturalną częścią procesu żałoby, przez który będziesz przechodzić jeszcze wielokrotnie podczas dużych zmian w relacji ze swoim dzieckiem. Jest zupełnie naturalne, jeśli potrzebujesz tę zmianę opłakać. Może Ci w tym pomóc znalezienie nieoceniającego wsparcia, na przykład przyjaciółki.

Karmienie piersią jest też sposobem na dużą bliskość fizyczną, dlatego rezygnując z niego, warto zadbać o inne sposoby zaspokojenia tej potrzeby. W czasie popołudniowego relaksu możecie wspólnie z dzieckiem czytać książeczki albo oglądać bajki i równocześnie się przytulać, albo poświęcić więcej czasu na zabawy takie jak siłowanki, które dostarczają dużo bliskości fizycznej. Takie aktywności będą wsparciem zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka.

  1. World Health Organization, Breastfeeding, [online] https://www.who.int/health-topics/breastfeeding#tab=tab_2 (dostęp: 11.02.2022).
  2. M.S. Jakobsen, M. Sodemann, K. Molbak, P. Aaby, Reason for Termination of Breastfeeding and the Length of Breastfeeding, „International Journal of Epidemiology” 1996, 25 (1), s. 115–121, [online] https://doi.org/10.1093/ije/25.1.115 (dostęp: 11.02.2022).
  3. K. Bonyata, B. Flora, P. Yount, Sadness and depression during (and after) weaning, [online] https://kellymom.com/ages/weaning/wean-how/depression-and-weaning/ (dostęp 11.02.2022).
  4. Weaning Your Child, [online] https://kidshealth.org/en/parents/weaning.html (dostęp: 11.02.2022).

Dorota Blumczyńska, psycholog

Absolwentka SWPS, Studium Terapii Rodzin i licznych kursów z Rodzicielstwa Bliskości. Aktualnie uczęszcza do szkoły terapii systemowej (WTTS). Pracuje z rodzicami, rodzinami oraz nastolatkami, specjalistami pracującymi z dziećmi i placówkami edukacyjnymi. Współtworzy projekty Rodzicielstwo Blisko oraz Specjaliści Dzieciom. Jest autorką wielu psychologicznych tekstów eksperckich. Jest też organizatorką pierwszej polskiej konferencji Rodzicielstwo przez Zabawę i facylitatorką tego nurtu w Polsce. Prowadzi własnego bloga. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.