Kangurowanie dziecka możesz wykonać tuż po urodzeniu. Zabieg niesie za sobą wiele korzyści dla was obojga. Zapewnia noworodkowi dogodne warunki przystosowawcze, wpływając m.in. na rozwój układu nerwowego, a Tobie pozwala złagodzić stres i pobudzić laktację. Również kangurowanie przez ojca jest ważne!
Kangurowanie to metoda komunikacji rodzica, bądź najbliższego opiekuna, z dzieckiem, polegająca na bezpośrednim kontakcie ciał obojga. Możesz ją znać też pod nazwą „skin to skin” lub „skóra do skóry”. Została zastosowana i opisana po raz pierwszy w Kolumbii w 1983 r. jako alternatywne podejście do noworodków wymagających szczególnej opieki poporodowej. Wówczas zaobserwowano, że kangurowanie dziecka przynosi pozytywne efekty dla rozwoju psychomotorycznego malucha, ale też dodatkowo stanu emocjonalnego mamy czy opiekuna wykonującego kangurowanie. Kangurowanie dziecka po porodzie polega na ułożeniu noworodka przodem, ubranego tylko w pieluszkę lub okrytego od zewnątrz kocykiem, na nagiej skórze klatki piersiowej dorosłego. Możesz zacząć kangurowanie w szpitalu tuż po porodzie nieprzerwanie aż do pierwszego karmienia, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań. Zabieg jest ponadto wręcz wskazany, jeśli Twój maluszek urodził się przedwcześnie. Kangurowanie wcześniaków może odbywać się nawet wtedy gdy dziecko jest wentylowane lub ma podłączone cewniki, dreny czy inne urządzenia medyczne. W zależności od chwili rozpoczęcia wyróżnia się kilka wersji, w tym wczesne kangurowanie noworodka (do pierwszej doby po porodzie), pośrednie (po ok. 7 dniach po porodzie) i późne. Kangurowanie powinno trwać od 45 minut do 2–3 godzin. Dla komfortu jego przeprowadzania najlepiej założyć rozpinaną bawełnianą koszulę [1, 2, 3].
Kangurowanie dziecka sprzyja redukcji stresu związanego z porodem i działaniem bodźców zewnętrznych. Dotyk, bicie serca oraz ciepło ze strony Twojego ciała zapewniają maluchowi poczucie bezpieczeństwa. To korzystnie stymuluje jego system termoregulacji do pracy oraz adaptuje układ oddechowy. Kangurowanie noworodka umożliwia maluchowi osiągnięcie pierwszego, głębokiego snu, którego znaczenie jest wyjątkowe, ponieważ stwarza tym samym odpowiednie warunki do regeneracji i rozwoju układu nerwowego. Co więcej, kangurowanie w szpitalu czy kangurowanie w domu wpływa na jakość snu w późniejszym czasie. Dziecko przechodzi we właściwy sposób wszystkie jego fazy, dzięki czemu jest bardziej przytomne i aktywne po obudzeniu, lepiej reaguje na bodźce i bywa mniej drażliwe. Ponadto kangurowanie powoduje, że skóra maluszka zostaje skolonizowana florą bakteryjną ze skóry dorosłego, co dobroczynnie wpływa na układ odpornościowy. Równie ważne co po porodzie naturalnym jest kangurowanie po cesarskim cięciu. Poza wyżej wymienionymi korzyściami można dodać także:
Kangurowanie dziecka po cc i porodzie aktywnym pozwala wam na oswojenie się z obecnością i delikatnością malucha. Wzmacnia pewność siebie i odwagę w czynnościach opiekuńczych. Tworzy więź emocjonalną z dzieckiem. Łagodzi stres i niepokój związany z rodzicielstwem. Kangurowanie noworodka przez ojca dodatkowo uwrażliwia go i relaksuje jednocześnie. Zaspokaja też jego potrzebę bliskości z dzieckiem oraz przyzwyczaja do roli taty. Kangurowanie przez tatę bywa też wyrazem wsparcia dla Ciebie, ponieważ partner w ten sposób po prostu Cię odciąża. Natomiast kangurowanie dziecka w Twoich ramionach pozytywnie wpływa na Twoje samopoczucie. Dzięki niemu spełniasz się jako mama, ale i dojrzała kobieta. Poza tym kangurowanie niemowlaka stymuluje laktację [1, 3].
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.