Sprawdź, jak zadbać o brzuszek po porodzie

brzuch po porodzie

Brzuch po porodzie to dość newralgiczna kwestia. Wiele kobiet pragnie w szybkim tempie pozbyć się powiększonego brzucha, lecz rozwaga jest tutaj konieczna. Mięśnie brzucha po ciąży są osłabione i rozciągnięte, a organizm potrzebuje miesięcy, aby zregenerować się po tak dużym wysiłku, jakim było wydanie na świat dziecka. Dowiedz się, kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie i jak zadbać o brzuch po ciąży.

Jak wrócić do formy po ciąży?

Aby zgubić brzuch po porodzie, ważne są odpowiednio dobrane ćwiczenia, zbilansowana dieta oraz zabiegi pielęgnacyjne. Pamiętaj jednak, że w czasie połogu powinnaś prowadzić oszczędzający tryb życia. Pada zatem pytanie „Kiedy zacząć ćwiczyć po porodzie?”. Szacuje się, że potrzebna jest przerwa co najmniej 6 tygodni od naturalnego porodu i 12 tygodni od cesarskiego cięcia, zanim nastąpi powrót do aktywności fizycznej [1]. Warto oczywiście przed powrotem do aktywności skonsultować się z lekarzem lub doświadczonym fizjoterapeutą.

Za wczesne ćwiczenia po ciąży mogą doprowadzić m.in. do obniżenia narządów miednicy, rozejścia mięśni prostych brzucha i problemów z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Pamiętaj też, że w połogu organizm wydala odchody połogowe, co jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu [1]. W tym czasie najlepszą formą ruchu będą spacery. Podjęte w odpowiednim czasie i dopasowane do możliwości i potrzeb ćwiczenia w połogu będą sprzyjały szybszej poprawie wyglądu.

Ćwiczenia na brzuch po porodzie obejmują szczególnie trzy grupy mięśni – mięśnie proste, skośne i poprzeczne. Na początek przeznacz na ćwiczenia 10–20 minut dziennie, w zależności od tego, na ile pozwoli ci organizm [2]. Z czasem warto przejść do bardziej intensywnych treningów. W niektórych siłowniach i klubach sportowych są oferowane specjalne programy ćwiczeń po porodzie. Oprócz pracy pod okiem profesjonalisty jest to okazja do poznania nowych ludzi i odpoczynku od domowych obowiązków.

Pielęgnacja skóry na brzuchu po ciąży

Nie zapominaj, że oprócz spalania tkanki tłuszczowej ważna jest pielęgnacja skóry na brzuchu. Po porodzie warto stosować na brzuch te same preparaty, z których korzystało się w czasie ciąży, aby zapobiec powstaniu rozstępów. W skórę brzucha po porodzie można wsmarowywać olejki (zwłaszcza arganowy, z kiełków pszenicy lub ze słodkich migdałów), balsamy, kremy o działaniu nawilżającym, regenerującym, odżywczym i ujędrniającym. Środki te wspomagają wytwarzanie włókien kolagenowych i elastyny, a tym samym poprawę wyglądu skóry [3]. Warto też skorzystać z pomocy specjalistów i w gabinecie kosmetologa poddać się zabiegom na regenerację skóry po porodzie (laser, peeling, mezoterapia itp.). Pamiętaj, by najpierw skonsultować się z lekarzem! W przypadku brzuszka po cesarce po zagojeniu rany można zacząć prowadzić zabiegi poprawiające wygląd blizny. Zastosowanie mają lasery pobudzające regenerację głębokich warstw naskórka, masaż lub zabiegi z zakresu światłolecznictwa – lampa Sollux [4]. Możesz też zrobić sobie domowe SPA.

Powrót do formy po ciąży ‒ dieta

Same ćwiczenia na brzuch po ciąży nie wystarczą, aby powrócić do formy. Ważny jest sposób odżywiania. Odpowiednio zbilansowana dieta pomoże w uzyskaniu upragnionego wyglądu, ale przede wszystkim jest niezbędna z uwagi na karmienie dziecka piersią. Znaczna część tego, co przyjmuje mama, przechodzi do mleka, a razem z nim do organizmu dziecka. Pamiętaj, że karmienie piersią sprzyja utracie zbędnych kilogramów. W ciągu pierwszych 3 miesięcy od porodu pomoże zmniejszyć masę ciała o nawet 8–10 kg względem stanu przed porodem. Później tempo zwalnia – traci się średnio 0,6–0,8 kg miesięcznie [5].

W czasie karmienia piersią wzrasta zapotrzebowanie kobiety na energię o około 500 kcal na dobę. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne podczas laktacji szacowane jest na 2300–3200 kcal (zależy m.in. od masy ciała, aktywności fizycznej). W ciągu dnia powinno się spożywać 5–6 posiłków w regularnych odstępach czasu. Ciało po porodzie wymaga odżywienia. Aby wrócić do wagi sprzed ciąży, nie można stosować radykalnej diety. W czasie połogu (i nie tylko) wyklucz z jadłospisu dania typu fast food, smażone na głębokim tłuszczu, pikantne i ciężkostrawne – nie służą ani poprawie kondycji ani figurze. Postaw na chude mięso (gotowane lub duszone), warzywa, owoce, kasze i nabiał. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu [5].

Z jednej strony wiadomo, że każda kobieta chce jak najszybciej wrócić do formy i kształtów sprzed porodu, ale jak we wszystkim – trzeba zachować zdrowy rozsądek, by zamiast sobie pomóc – nie zaszkodzić. Spiesz się powoli innymi słowy, konsultuj swoje działania ze specjalistami, obserwuj siebie i ciesz się z bycia mamą.

  1. A. Palka, Jak zadbać o brzuch po porodzie i wrócić do formy po ciąży?, [online] https://upacjenta.pl/poradnik/jak-dbac-o-brzuch-po-porodzie-i-szybciej-wrocic-do-formy (dostęp: 19.02.2022).
  2. Brzuch po ciąży – dieta i zestaw ćwiczeń po porodzie, [online] https://apteline.pl/artykuly/brzuch-po-ciazy-dieta-i-zestaw-cwiczen-po-porodzie (dostęp: 19.02.2022).
  3. K. Braja, Jak wybrać preparat na rozstępy w ciąży?, [online] https://www.allecco.pl/artykuly/jak-wybrac-preparat-na-rozstepy-w-ciazy.html#profilaktyka (dostęp: 19.02.2022).
  4. A. Karowicz-Bilińska, A. Sikora, D. Estemberg i wsp., Fizjoterapia w położnictwie, „Ginekologia Polska” 2010, nr 81, s. 441–445.
  5. A. Mikulska, H. Szajewska, A. Horvath i wsp., Poradnik karmienia piersią, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021, s. 100–109.

Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktorat na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu geriatrii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geriatrii, promocji zdrowia i profilaktyki w czasopismach krajowych i zagranicznych. Opracowuje teksty do czołowych platform i serwisów internetowych o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jest też redaktorką w magazynie o stomatologii.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.