Brzuch po porodzie to dość newralgiczna kwestia. Wiele kobiet pragnie w szybkim tempie pozbyć się powiększonego brzucha, lecz rozwaga jest tutaj konieczna. Mięśnie brzucha po ciąży są osłabione i rozciągnięte, a organizm potrzebuje miesięcy, aby zregenerować się po tak dużym wysiłku, jakim było wydanie na świat dziecka. Dowiedz się, kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie i jak zadbać o brzuch po ciąży.
Aby zgubić brzuch po porodzie, ważne są odpowiednio dobrane ćwiczenia, zbilansowana dieta oraz zabiegi pielęgnacyjne. Pamiętaj jednak, że w czasie połogu powinnaś prowadzić oszczędzający tryb życia. Pada zatem pytanie „Kiedy zacząć ćwiczyć po porodzie?”. Szacuje się, że potrzebna jest przerwa co najmniej 6 tygodni od naturalnego porodu i 12 tygodni od cesarskiego cięcia, zanim nastąpi powrót do aktywności fizycznej [1]. Warto oczywiście przed powrotem do aktywności skonsultować się z lekarzem lub doświadczonym fizjoterapeutą.
Za wczesne ćwiczenia po ciąży mogą doprowadzić m.in. do obniżenia narządów miednicy, rozejścia mięśni prostych brzucha i problemów z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Pamiętaj też, że w połogu organizm wydala odchody połogowe, co jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu [1]. W tym czasie najlepszą formą ruchu będą spacery. Podjęte w odpowiednim czasie i dopasowane do możliwości i potrzeb ćwiczenia w połogu będą sprzyjały szybszej poprawie wyglądu.
Ćwiczenia na brzuch po porodzie obejmują szczególnie trzy grupy mięśni – mięśnie proste, skośne i poprzeczne. Na początek przeznacz na ćwiczenia 10–20 minut dziennie, w zależności od tego, na ile pozwoli ci organizm [2]. Z czasem warto przejść do bardziej intensywnych treningów. W niektórych siłowniach i klubach sportowych są oferowane specjalne programy ćwiczeń po porodzie. Oprócz pracy pod okiem profesjonalisty jest to okazja do poznania nowych ludzi i odpoczynku od domowych obowiązków.
Nie zapominaj, że oprócz spalania tkanki tłuszczowej ważna jest pielęgnacja skóry na brzuchu. Po porodzie warto stosować na brzuch te same preparaty, z których korzystało się w czasie ciąży, aby zapobiec powstaniu rozstępów. W skórę brzucha po porodzie można wsmarowywać olejki (zwłaszcza arganowy, z kiełków pszenicy lub ze słodkich migdałów), balsamy, kremy o działaniu nawilżającym, regenerującym, odżywczym i ujędrniającym. Środki te wspomagają wytwarzanie włókien kolagenowych i elastyny, a tym samym poprawę wyglądu skóry [3]. Warto też skorzystać z pomocy specjalistów i w gabinecie kosmetologa poddać się zabiegom na regenerację skóry po porodzie (laser, peeling, mezoterapia itp.). Pamiętaj, by najpierw skonsultować się z lekarzem! W przypadku brzuszka po cesarce po zagojeniu rany można zacząć prowadzić zabiegi poprawiające wygląd blizny. Zastosowanie mają lasery pobudzające regenerację głębokich warstw naskórka, masaż lub zabiegi z zakresu światłolecznictwa – lampa Sollux [4]. Możesz też zrobić sobie domowe SPA.
Same ćwiczenia na brzuch po ciąży nie wystarczą, aby powrócić do formy. Ważny jest sposób odżywiania. Odpowiednio zbilansowana dieta pomoże w uzyskaniu upragnionego wyglądu, ale przede wszystkim jest niezbędna z uwagi na karmienie dziecka piersią. Znaczna część tego, co przyjmuje mama, przechodzi do mleka, a razem z nim do organizmu dziecka. Pamiętaj, że karmienie piersią sprzyja utracie zbędnych kilogramów. W ciągu pierwszych 3 miesięcy od porodu pomoże zmniejszyć masę ciała o nawet 8–10 kg względem stanu przed porodem. Później tempo zwalnia – traci się średnio 0,6–0,8 kg miesięcznie [5].
W czasie karmienia piersią wzrasta zapotrzebowanie kobiety na energię o około 500 kcal na dobę. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne podczas laktacji szacowane jest na 2300–3200 kcal (zależy m.in. od masy ciała, aktywności fizycznej). W ciągu dnia powinno się spożywać 5–6 posiłków w regularnych odstępach czasu. Ciało po porodzie wymaga odżywienia. Aby wrócić do wagi sprzed ciąży, nie można stosować radykalnej diety. W czasie połogu (i nie tylko) wyklucz z jadłospisu dania typu fast food, smażone na głębokim tłuszczu, pikantne i ciężkostrawne – nie służą ani poprawie kondycji ani figurze. Postaw na chude mięso (gotowane lub duszone), warzywa, owoce, kasze i nabiał. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu [5].
Z jednej strony wiadomo, że każda kobieta chce jak najszybciej wrócić do formy i kształtów sprzed porodu, ale jak we wszystkim – trzeba zachować zdrowy rozsądek, by zamiast sobie pomóc – nie zaszkodzić. Spiesz się powoli innymi słowy, konsultuj swoje działania ze specjalistami, obserwuj siebie i ciesz się z bycia mamą.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.