Lista obowiązków domowych zwiększa się wraz z pojawieniem się dziecka, co często wymusza ich nowy podział. Pierwsze tygodnie po pojawieniu się maleństwa bywają krytycznym momentem w rodzinie ze względu na duże zmęczenie obojga rodziców, a podział obowiązków domowych staje się tematem licznych dyskusji.
Lista obowiązków domowych po pojawieniu się dziecka w domu drastycznie się wydłuża. Wśród nich znajduje się nie tylko opieka nad niemowlakiem: karmienie, przebieranie, usypianie, kąpanie czy zabieranie go na spacery. Obowiązki po urodzeniu dziecka to również znacząco większa ilość prania czy intensywniejsze dbanie o porządek i zdrową dietę, co może okazać się nie lada wyzwaniem po nieprzespanych nocach i przy zmęczeniu młodej mamy. Oprócz tego w pierwszych miesiącach życia dziecka rodzice odbywają co najmniej kilka spotkań ze specjalistami, aby upewnić się, że ich dziecko prawidłowo się rozwija – chodzą do pediatry, wykonują USG bioder czy przyjmują położną na wizytach patronażowych. Często okazuje się, że konieczna jest też konsultacja z doradcą laktacyjnym czy fizjoterapeutą. Przy tym wszystkim dotychczasowe obowiązki nie znikają – teraz po prostu jest ich więcej.
Choć wielu rodziców spodziewa się, że w pierwszych tygodniach życia ich maleństwo będzie głównie spało, w praktyce rzadko tak to wygląda. Sam fakt, że nie stworzono norm snu dla dzieci młodszych niż cztery miesiące [1], mówi o tym, jak różnie może wyglądać „wstawanie dziecka” czyli aktywność w ciągu doby. W pierwszym trymestrze życia większość dzieci budzi się na karmienie najrzadziej co cztery godziny, co skutkuje potężnym zmęczeniem – mamy lub obojga rodziców.
Na to wszystko nakłada się połóg, w którym często młode mamy są osłabione lub przeżywają huśtawki nastrojów, co nie ułatwia realizacji listy obowiązków. Podział, który dotychczas był sprawiedliwy, może okazać się dla zmęczonej mamy niemożliwy do wykonania i może wymagać weryfikacji. Warto na bieżąco rozmawiać o tej sytuacji z ojcem dziecka i ustalić, kto zajmie się praniem, sprzątaniem, zakupami, gotowaniem oraz innymi dotychczasowymi zadaniami domowymi.
Wielu ojców rezygnuje z opieki nad dzieckiem w pierwszych miesiącach życia dziecka, szczególnie wtedy, gdy jest ono bardzo wymagające i dużo płacze. Często wydaje się wtedy, że tylko mama jest w stanie je uspokoić. Podobnie jeśli matka karmi piersią, przy pierwszych oznakach niepokoju dziecka maleństwo jest jej przekazywane z myślą, że chodzi o głód. Karmiąca matka jest też osobą, która za każdym razem wstaje do dziecka.
Choć taka sytuacja może sprawiać, że wszyscy są zagubieni, warto pamiętać, że dziecko od pierwszych dni życia jest gotowe do tworzenia bliskiej więzi nie tylko z mamą, ale z każdym innym opiekunem. Tak samo jak budowanie każdej innej relacji, wymaga to jednak czasu i wspólnych doświadczeń. Dlatego nawet jeśli wasze dziecko należy do tych „nieodkładalnych”, warto żeby tata wykorzystywał każdą okazję, kiedy może się nim opiekować czy odpowiadać na jego potrzeby – na przykład kangurując, nosząc czy pielęgnując je. Co więcej, to właśnie w takich sytuacjach mama potrzebuje najwięcej jego wsparcia i pomocy.
Z drugiej strony trudno jasno określić, na czym polega sprawiedliwy podział obowiązków rodzicielskich. Jeżeli zdecydowaliście się na karmienie dziecka z butelki, czy sprawiedliwe będzie wstawanie do niego na zmianę? A co jeśli jedno z was pracuje i nie może odespać nocy podczas drzemki dziecka?
Sytuacja każdej rodziny jest inna, dlatego wymaga otwartej komunikacji i uwzględniania wszystkich czynników – realnej ilości obowiązków, wymagań, które stawia przed wami dziecko, zobowiązań zawodowych, sytuacji finansowej, stanu zdrowia każdego członka rodziny.
Przez wiele lat podział obowiązków małżeńskich po urodzeniu się dziecka obejmował klasyczne spojrzenie na role rodziców, w których głównie matka zajmowała się dzieckiem, a ojciec zabezpieczał byt rodziny. Głównym obowiązkiem ojca było dbanie o dobrostan rodziny. Obecnie coraz więcej rodzin wybiera jednak model, w którym ojciec buduje więź z dzieckiem w takim samym stopniu jak matka.
Trudno powiedzieć, że pierwsze tygodnie po porodzie dziecka są proste. Często trudno jest zapanować nad chaosem i zmęczeniem, które nagle wkradają się w codzienne życie. Jeżeli czujecie, że lista obowiązków domowych zaczyna was przerastać, znajdźcie pół godziny, żeby się nad nią zastanowić. Możecie wypisać na kartce wszystkie czynności, które trzeba wykonać w domu, a następnie ponumerować je pod kątem ważności. Być może niektóre z nich można na jakiś czas pominąć, albo zmniejszyć częstotliwość ich wykonywania? Może da się gotować większe obiady raz na dwa dni albo przestać prasować? A może udałoby się zaangażować jakąś dodatkową osobę, która pomoże wam w realizacji codziennych obowiązków? Pojawienie się dziecka to zawsze duża zmiana i duże wyzwanie dla rodziny – żeby sobie z nią poradzić, warto stawiać na dobrą komunikację i zmniejszyć dotychczasowe wymagania wobec siebie czy porządku w domu.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.