Jak odpocząć skutecznie i efektywnie? To pytanie nabiera nowego znaczenia po urodzeniu dziecka. A odpoczynek jest wtedy szczególnie potrzebny całej rodzinie.
Pierwsze miesiące po narodzinach dziecka to bardzo intensywny okres w życiu młodej rodziny ‒ czas nauki wspólnego życia, nowych obowiązków i nowych sytuacji. Ponadto w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia, noworodki i niemowlaki potrafią bardzo mało i nieregularnie spać, śpią bardzo płytko i łatwo się wybudzają, a przebudzenie i wszelkie dolegliwości demonstrują płaczem. Dla dorosłych, a zwłaszcza świeżo upieczonych mam, ten okres jest też związany z dużym wysiłkiem fizycznym i wyczerpaniem, dlatego tak ważny jest wówczas odpoczynek i umiejętność regeneracji.
Jak nauczyć się odpoczywać i dlaczego jest to takie ważne? Jakie są skutki niewyspania?
O to, jak odpoczywać, zaczynamy pytać najczęściej dopiero wtedy, kiedy zmęczenie i skutki niewyspania dają się nam wyraźnie we znaki. A jakie są skutki długotrwałego niewyspania? Jest to przede wszystkim brak energii, senność, trudności z koncentracją, opóźniony refleks i obniżony nastrój. Trudno w takim stanie funkcjonować, a nawet bywa to niebezpieczne. Dlatego żeby przetrwać i móc zadbać zarówno o siebie, jak i o dziecko, trzeba nauczyć się odpoczywać.
Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, kiedy dziecko nie chce spać, to pierwszej kolejności zadbaj o higienę snu:
Upewnij się, że dziecko ma zaspokojone potrzeby fizyczne (ma zmienioną pieluchę, jest nakarmione i „odbite”, czyli nie męczą go gazy po jedzeniu) i czuje się bezpiecznie. Część niemowląt czuje się bezpiecznie tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywa w bezpośredniej bliskości mamy lub taty. W takim wypadku z pomocą przychodzi współspanie (co-sleeping). Większość dzieci bowiem śpi dłużej i spokojniej, leżąc obok rodzica.
Choć nie ma jednej odpowiedzi na to, ile powinien spać dorosły człowiek, zwykle przyjmuje się średnio 6‒8 godzin. W książce Burnout Emily i Amelia Nagoski sugerują, że powinniśmy odpoczywać minimum 10 godzin na dobę [2]. Oznacza to, że jeśli śpimy 8 godzin, nadal potrzebujemy co najmniej 2 godzin na odpoczynek. W przypadku kobiety w połogu, która ma przerywany sen, często karmi piersią kilka razy w ciągu nocy, warto, aby tego czasu było jeszcze więcej.
Zastanawiasz się, jak można odpoczywać razem z dzieckiem? Przede wszystkim łącz opiekę nad niemowlęciem z czynnościami, które Cię (lub Was) regenerują:
Mimo starań o odpoczynek może się zdarzyć, że i tak jesteś zmęczona, a nawet czujesz wypalenie. Nic dziwnego, skoro znajdujesz się w zupełnie nowej dla siebie sytuacji, Twoje ciało dopiero regeneruje się po porodzie, a za Tobą sporo nieprzespanych nocy. Jeżeli do tego pojawiają się u Ciebie rodzicielskie obawy, brak wiary we własne kompetencje czy poczucie winy, że nie dość dobrze sprawdzasz się w nowej roli, to naprawdę może być Ci trudno i dlatego szczególnie potrzebujesz odpoczynku psychicznego.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.