W czasie ciąży przyrost masy ciała u przyszłej mamy determinuje nie tylko wzrost dziecka. W ciąży powiększa się macica, pojawia się łożysko i płyn owodniowy. Sprawdź, co jeszcze odpowiada za przyrost ciążowych kilogramów.
Kilka tygodni po zapłodnieniu zaczyna się tworzyć worek owodniowy. Na początku jego zawartość stanowią płyny ustrojowe z ciała matki, lecz w 11 tygodniu ciąży, kiedy swoją pracę zaczynają nerki dziecka, worek owodniowy zapełnia się kolejnymi płynami, w tym moczem malca. W około 98–99% wody płodowe składają się z wody. Pozostałą część stanowią m.in. elektrolity, białka, węglowodany, tłuszcze, fosfolipidy, enzymy i komórki łuszczącej się skóry dziecka. Szacuje się, że w 10 tygodniu ciąży jest około 25 ml wód płodowych. Ich ilość szybko rośnie wraz z zaawansowaniem ciąży. W 20 tygodniu jest ich już 400 ml. Pod koniec ciąży ich objętość wynosi 1–1,5 litra [1].
Około 5 tygodnia ciąży pojawia się łożysko. Powstaje ono z tkanki łącznej, błony śluzowej macicy i z zewnętrznej warstwy komórek otaczających zarodek. Narząd ten odpowiada za wymianę substancji między dzieckiem a matką. Umożliwia pobieranie z krwi matki pokarmu i tlenu, oraz oddawanie dwutlenku węgla i zbędnych produktów przemiany materii. Łożysko w ciąży systematycznie się powiększa. W 12 tygodniu ciąży waży około 10 g, w 22 tygodniu – około 170 g, w 32 tygodniu – około 430 g, a największą swą masą osiąga w 42 tygodniu ciąży – około 650 g [2].
Macica w czasie ciąży ulega ogromnym zmianom. To właśnie w jej wnętrzu zagnieżdża się zapłodniona komórka jajowa. Macica ją ochrania i pośrednio odżywia, a ostatecznie za sprawą skurczy umożliwia poród. Z narządu o masie 70 g i pojemności jamy kilku mililitrów, który przypomina swoim kształtem małą gruszkę, zmienia się w ciągu 9 miesięcy w sporego rozmiaru „worek” mięśniowy, który waży około 1 kg i ma pojemność średnio 5 l [3].
Na masę ciała ciężarnej wpływa również rosnąca objętości krwi krążącej. Wzrasta powoli w pierwszym trymestrze, w drugim trymestrze znacznie przyspiesza i w trzecim trymestrze utrzymuje się na niezmienionym poziomie. Szacuje się, że jej przyrost wynosi około 40% w porównaniu z kobietami niebędącymi w ciąży [3]. Mówiąc o wadze ciąży, trzeba też wspomnieć o rosnących piersiach. W pierwszym trymestrze nie obserwuje się diametralnych zmian. W drugim, kiedy gruczoły zaczynają przygotowywać się do produkcji pokarmu, konieczna okazuje się zmiana bielizny na większą. Piersi stają się większe i cięższe. Mogą urosnąć o kilka rozmiarów, co w przełożeniu daje nawet 1,5 kg [4].
W tabeli znajduje się podsumowanie informacji na temat tego, ile co waży w ciąży [5].
Zatem razem wychodzi nawet 15 kg! Nie znaczy to, że wszystkie te kilogramy spadną w chwili urodzenia dziecka – ciąża przygotowuje ciało kobiety do kolejnego intensywnego okresu, czyli karmienia niemowlęcia.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.