Euforia poporodowa – równie niebezpieczna jak depresja poporodowa

baby pink

Większość rodziców słyszała już o powszechności tzw. baby bluesa, który może się przerodzić w depresję poporodową, jednak bardzo dobry nastrój i silne pobudzenie matki rzadko budzą obawy. Tymczasem „baby pink”, również może stać się niebezpieczny, jeśli przerodzi się w euforię poporodową.

Co to jest euforia poporodowa?

Euforia poporodowa (hipomania poporodowa) to stan wzmożonej aktywności i radości pojawiający się po urodzeniu dziecka i utrzymujący się więcej niż kilka dni. Jest to ciągle słabo zbadany stan, gdyż trudno odróżnić nadmierne pobudzenie od zdrowej radości po urodzeniu dziecka. Szacuje się jednak, że nawet 50% kobiet doświadcza objawów euforii poporodowej w pierwszych dniach życia dziecka [1].

Za stan ten odpowiedzialne są zmiany hormonalne w ciele kobiety po porodzie, jednak jeżeli utrzymuje się on dłużej niż kilka dni, może być zwiastunem nadchodzących trudności psychicznych.

Najczęściej wymieniane objawy euforii poporodowej to:

  • wielomówność;
  • gonitwa myśli;
  • poważne trudności ze skupieniem uwagi, brak skupienia;
  • zwiększona aktywność;
  • nieodczuwanie bólu (np. związanego z raną po cesarskim cięciu);
  • wyraźnie zmniejszona potrzeba snu;
  • podniesiony nastrój [2].

Są to jednak objawy, które mogą po prostu wskazywać na zmęczenie porodem i radość z posiadania dziecka. Dlatego kluczowym czynnikiem przy diagnozie jest drażliwość i chwiejność emocjonalna matki.

Jak zachowuje się matka w euforii poporodowej?

Mamy w euforii poporodowej mogą budzić zdziwienie u swoich bliskich, jednak rzadko wiąże się to z niepokojem o ich stan. Przecież taka mama doskonale ogarnia swoją rzeczywistość, ma przeważnie dobry nastrój, a jego wahnięcia czy drażliwość z łatwością przypisuje się hormonom po porodzie.

Kobieta z euforią poporodową mało się skarży i ma mnóstwo energii, wzorowo dba o mieszkanie i dziecko, nie doskwiera jej połóg. Może zatracić się w dziecku i zupełnie stracić krytycyzm, stać się niezwykle aktywna w social mediach, wysyłając wszystkim nieskończone ilości nagrań i zdjęć swojego maleństwa.

Euforia poporodowa – czym może skutkować?

Choć euforia poporodowa nie wydaje się czymś kłopotliwym, tak naprawdę jest groźnym symptomem. Kobieta w euforii poporodowej jest o wiele bardziej narażona na to, że w krótkim czasie pojawią się u niej zaburzenia emocjonalne, najczęściej depresja poporodowa, ale też stosunkowo rzadko występująca psychoza poporodowa [2]. Euforia poporodowa bywa też objawem problemów zdrowotnych – na przykład nadczynności tarczycy w przebiegu poporodowego zapalenia tarczycy. Euforia poporodowa może też prowadzić do nadmiernej eksploatacji własnych sił, co może się przerodzić w wypalenie rodzicielskie.

Euforia poporodowa – leczenie

Sama w sobie euforia poporodowa na ogół nie podlega leczeniu, warto jednak skontaktować się z lekarzem lub psychologiem i obserwować swój stan. W przypadku rozwinięcia się objawów w kierunku depresji poporodowej lub psychozy poporodowej konieczne może być wprowadzenie leków stabilizujących nastrój. Jeśli martwisz się o karmienie piersią, wybierz psychiatrę, który specjalizuje się w pomocy młodym matkom i ma doświadczenie w doborze leków u kobiet karmiących.

Euforia poporodowa – co robić

Nie jest jednak tak, że nic nie można zrobić dla matki, która doświadcza euforii poporodowej. Choć na to, czy przeistoczy się ona w depresję, istotny wpływ mają zmiany hormonalne, to niebagatelnym czynnikiem jest też wyczerpanie, do którego dochodzi, gdy kobieta traci kontakt ze swoim ciałem i potrzebami. To właśnie tutaj ogromną rolę mogą odegrać jej bliscy.

Niezależnie do tego, czy lekarz psychiatra rzeczywiście zdiagnozował u młodej matki euforię poporodową, czy nie, zawsze warto:

  • zachęcać młodą matkę do odpoczynku – zajmowanie się dzieckiem w ciągu dnia, żeby mogła się zdrzemnąć, czy uczestniczenie w noszeniu podczas nocnych pobudek będzie bardzo pomocne;
  • pomóc jej organizować czynności uspokajające układ nerwowy – spokojne spacery w otoczeniu przyrody, okazywanie empatii i wysłuchiwanie mamy w euforii poporodowej pomogą jej się wyciszyć;
  • wesprzeć ją w budowaniu kontaktu z własnym ciałem – warto przypominać młodej mamie o uważności, dzięki której nie będzie zapominać o samej sobie, może temu sprzyjać uważne jedzenie, spokojna kąpiel, masaż;
  • dbać o zdrową dietę i suplementację – choć nie są to leki, to odpowiednia podaż witamin i mikroelementów ma znaczenie w wahaniach nastroju;
  • samemu zajmować się dzieckiem – nawet jeżeli mama twierdzi, że doskonale sobie radzi i nie chce przekazywać opieki nad niemowlęciem, można jej przypomnieć, że ojciec czy dziadkowie również są zainteresowani budowaniem z nim więzi, a w tym czasie ona może zadbać chwilę o siebie;
  • brać większy udział w codziennych obowiązkach – przy dużym nasileniu euforii poporodowej młoda mama może robić wszystko, co jest do zrobienia w domu, dlatego pomocne będzie, jeżeli inne osoby włączą się w te czynności, żeby nadmiernie się nie eksploatowała.
  1. P. Sharma i wsp., A closer look at the nosological status of the highs (hypomanic symptoms) in the postpartum period, „Archives of Women’s Mental Health” 2020, [online] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32034530/ (dostęp 31.08.2022).
  2. 2. R. Jaeschke, P. Brudniewicz, Czym są okołoporodowe zaburzenia psychiczne i jak się leczy kobiety cierpiące z ich powodu, „Medycyna Praktyczna”, [online] https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/123809,czym-sa-okoloporodow e-zaburzenia-psychiczne-i-jak-sie-leczy-kobiety-cierpiace-z-ich-powodu (dostęp 31.08.2022).

Dorota Blumczyńska, psycholog

Absolwentka SWPS, Studium Terapii Rodzin i licznych kursów z Rodzicielstwa Bliskości. Aktualnie uczęszcza do szkoły terapii systemowej (WTTS). Pracuje z rodzicami, rodzinami oraz nastolatkami, specjalistami pracującymi z dziećmi i placówkami edukacyjnymi. Współtworzy projekty Rodzicielstwo Blisko oraz Specjaliści Dzieciom. Jest autorką wielu psychologicznych tekstów eksperckich. Jest też organizatorką pierwszej polskiej konferencji Rodzicielstwo przez Zabawę i facylitatorką tego nurtu w Polsce. Prowadzi własnego bloga. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.