Ekologiczna mama – jakie rozwiązania warto wprowadzić?

ekorodzice

Ekologiczna mama wybiera proste, intuicyjne, niekomercyjne działania, które polegają na zgodnej z naturą trosce i pielęgnacji dziecka. Wśród takich rozwiązań można wymienić m.in. ubrania z drugiej ręki, pieluchy wielorazowe, kosmetyki naturalne, zdrową dietę i samodzielne przygotowywanie akcesoriów stosowanych w opiece nad dzieckiem.

Ekologiczne pieluchy dla dzieci. Ogranicz ilość odpadów

Pielucha jednorazowa to produkt, który podobnie jak torebka foliowa był przez lata postrzegany jako symbol postępu cywilizacyjnego. Dziś wiadomo, że oba te produkty w znaczący sposób rzutują na środowisko. Szacuje się, że pieluchy jednorazowe stanowią około 50% śmieci produkowanych w gospodarstwach domowych zamieszkanych przez dzieci. Standardowy „pampers” rozkłada się od 200 do około 500 lat. Co więcej, w składzie takich pieluch znajdują się szkodliwe związki, jak m.in. benzol, poliakrylan sodu, sztuczne substancje zapachowe czy tributylocyna [1].

Ekologiczna mama odchodzi od tego typu pieluch na rzecz ekologicznych pieluch jednorazowych lub wielokrotnego użytku. Pierwsze z nich to produkty o biodegradowalności rzędu 50‒70%. Charakteryzują się również mniejszą zawartością substancji chemicznych i tym, że w przeciwieństwie do klasycznych „pampersów” nie są bielone chlorem. Na dodatek ich zewnętrzna powierzchnia została wykonana z ekologicznej bawełny lub skrobi kukurydzianej, a nie z plastiku. Ekologiczne pieluchy wielorazowe od razu przywołują na myśl białe pieluchy tetrowe. Nic bardziej mylnego. Dzisiejsze ekologiczne pieluszki są dostępne w wielu rodzajach materiałów, wzorów i kolorów oraz zapinane na rzepy lub zatrzaski [1].

Wśród niewątpliwych zalet ekologicznych pieluch wymienia się:

  • ograniczenie ilości odpadów komunalnych,
  • ograniczenie ilości wytwarzanego dwutlenku węgla podczas całego cyklu życia produktu,
  • oszczędność pieniędzy,
  • brak potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych i tworzyw sztucznych [1].

W czym prać pieluchy wielorazowe?

Ekologiczni rodzice, aby jak najdłużej korzystać z pieluch wielokrotnego użytku, powinni o nie odpowiednio dbać. Zastanawiasz się, jak używać pieluch wielorazowych, w jaki sposób je prać i suszyć? Po zabrudzeniu pieluchy wielorazowe lądują w koszu na pranie po ich uprzednim oczyszczeniu z kupy i usunięciu wkładu chłonnego. Średnio co 1‒2 dni, a maksymalnie co 3 powinno się prać pieluszki, aby nie dopuścić do namnażania bakterii [2].

Pieluszki powinny być prane w 60℃ lub w 40℃ z dodatkiem środka odkażającego. W praktyce wygląda to tak, że wrzucamy pieluchy do pralki i nastawiamy pranie/płukanie wstępne z wirowaniem, aby pozbyć się nieczystości. Następnie włączamy długi cykl prania – najczęściej ten do bawełny, a w razie potrzeby na koniec dodatkowe płukanie. Pralkę powinno się napełnić do 2/3 wsadu, aby pieluchy mogły się luźno poruszać w bębnie [2].

Świadome wybory warto podejmować również w kwestii środków do prania. W przypadku ekologicznych pieluszek z wkładami z mikrofibry zaleca się proszek z poziomem związków anionowo czynnych w ilości poniżej 5%, a z wkładami naturalnymi do 15%. Dobrze jeśli proszek zawiera składniki zmiękczające wodę, np. zeolity. Można korzystać z proszków ekologicznych, hipoalergicznych lub przeznaczonych dla najmłodszych. Ekologiczne pieluchy wielorazowe można suszyć na słońcu, w suszarce bębnowej lub zwykłej, ale nie bezpośrednio na lub przy grzejniku [2].

Ubrania z drugiej ręki. Niemowlęcy second hand

Ekologiczne ubranka dla niemowlaka to odzież z drugiej ręki. Sklepy z takimi ubraniami można spotkać na każdym kroku. Ubranka można też odkupić bezpośrednio od innych ekologicznych mam. Niektórzy mają też w zwyczaju obdarowywać znajomych oczekujących przyjścia dziecka na świat rzeczami po swoim potomstwu, z których już wyrosło. Ekorodzice mogą szukać w sprzedaży nowych ubranek, ale zrobionych z materiału z recyklingu, co też jest doskonałym sposobem dbania o środowisko.

Mówiąc o ubrankach, należy też wspomnieć o materiałach, z jakich powinny być zrobione. Bezkonkurencyjne zarówno w kwestii ochrony natury, jak i dziecka, są tkaniny naturalne. Najbardziej znana ekologiczna tkanina to bawełna. Jest najdelikatniejsza dla wrażliwej dziecięcej skóry. Oprócz tego jest trwała i przewiewna. Tkanina wełniana może wywoływać podrażnienia i reakcje zapalne – może być użyta na okrycia wierzchnie oraz na kocyki i pledy, z kolei tkaniny lniane są dla maluchów nieprzyjemne w dotyku. Tworzywa sztuczne są rzadko używane do szycia ubrań dla niemowląt [3].

Ekorodzicielstwo. O czym jeszcze warto pamiętać?

Zrób to sama!

Ekologiczne rodzicielstwo to zdolność samodzielnego przygotowywania akcesoriów stosowanych w opiece nad dzieckiem. W sieci można znaleźć wiele instrukcji krok po kroku, jak własnoręcznie zrobić przytulanki, pledy, ozdoby do dziecięcego pokoju czy chusty-nosidełka dla niemowląt. Majsterkowicze mogą się nawet pokusić o przygotowanie dla malucha mebli – łóżeczka, leżaka czy kącika zabaw. Możliwości jest naprawdę wiele.

Ekologiczne jedzenie dla dzieci

Dieta niemowląt opiera się przede wszystkim na mleku mamy, ewentualnie produktach mlekozastępczych, lecz z czasem zostaje rozszerzona. Warto postawić na ekologiczne jedzenie ‒ produkty nieprzetworzone technologicznie, sezonowe i lokalne, z upraw i hodowli ekologicznych, z pewnego źródła, albo z certyfikatami żywności ekologicznej [4].

Kosmetyki naturalne

Skóra niemowląt jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia, przez co wymaga specjalnego traktowania. Do codziennej pielęgnacji wskazane są kosmetyki dla dzieci na bazie naturalnych składników, dopasowane do wieku i wymagań skóry. Szczególnie polecane są te oparte na emolientach. Takie produkty myją, pielęgnują, wspomagają ochronną warstwę na powierzchni naskórka. Ich formuła często jest oparta na wyciągach roślinnych (np. z rumianku), olejkach naturalnych (np. migdałowy), glicerynie, alantoinie, witaminach i pantenolu [5].

  1. K. Wigier, Promocja stosowania pieluch wielorazowych jako sposobu ograniczenia ilości odpadów komunalnych, Warszawa 2011, s. 5‒9.
  2. D. Malorny, Pieluchy wielorazowe ‒ jak zacząć?, [e-book] 2020.
  3. J. Grygalewicz, Jak ubierać małe dziecko?, [online] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52403,jak-ubierac-male-dziecko (dostęp: 25.04.2022).
  4. J. Mieczyńska, A. Kochanek, Poradnik żywienia niemowląt, Kraków 2014.
  5. Kosmetyki dla dzieci i niemowląt ‒ dlaczego ich zakup jest ważny?, [online] https://www.nowafarmacja.pl/kosmetyki-dla-dzieci (dostęp: 25.04.2022).

Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktorat na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu geriatrii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geriatrii, promocji zdrowia i profilaktyki w czasopismach krajowych i zagranicznych. Opracowuje teksty do czołowych platform i serwisów internetowych o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jest też redaktorką w magazynie o stomatologii.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.