Przygotowując się do porodu, zapewne słyszałaś o dolegliwościach w połogu. Hemoroidy czy problem z oddawaniem moczu nie muszą być mocno uciążliwe. Wystarczy, że zastosujesz kilka sprawdzonych sposobów, jak sobie z nimi radzić, i będziesz mogła w pełni cieszyć się macierzyństwem.
Moment, w którym urodzi się dziecko, rozpoczyna połóg, czyli okres wielu zmian w organizmie kobiety, które mają doprowadzić jej ciało do stanu sprzed ciąży. Jednym z jego nieodłącznych składników są odchody połogowe. Krwawienie po porodzie naturalnym czy po cięciu cesarskim jest dokładnie takie samo. Wiąże się z obkurczaniem macicy, czyli potocznie mówiąc, z jej zwijaniem się. Na początku odchody są mocno krwiste i jest ich dużo – konieczna jest częsta zmiana wkładki. Pod koniec pierwszego tygodnia odchody stają się brunatne, a pod koniec drugiego jasnożółtawe i jest ich zdecydowanie mniej [1]. To, jak długo krwawi się po porodzie, jest sprawą indywidualną, jednak nie powinno to trwać dłużej niż 6 tygodni. Staraj się często wymieniać wkładki i nie stosuj w tym czasie tamponów. Ponieważ krwawienie w okresie okołoporodowym może wpływać na poziom hemoglobiny, powinnaś szczególnie zadbać o siebie, zwrócić uwagę na to, jak się odżywiasz, i wzbogacić dietę o produkty bogate w żelazo. I oczywiście jak najwięcej odpoczywać. Naczynia w zmywarce naprawdę poczekają, aż skończysz drzemkę.
Wiele kobiet w czasie porodu doświadcza nacięcia bądź pęknięcia krocza. W związku z tym dość częstą przypadłością jest ból krocza po porodzie. Proces gojenia się krocza to około 7 dni – po tym czasie położna środowiskowa ściąga szwy, jeśli lekarz założył te nierozpuszczalne. Bardzo ważne jest szczególne dbanie o higienę – częsta zmiana wkładek i wietrzenie krocza. Nie zaleca się noszenia obcisłych spodni z nieprzewiewnego materiału, to samo dotyczy bielizny. Wiele kobiet, które mają zszyte krocze po porodzie, obawia się oddawania stolca. Są to niepotrzebne obawy, ponieważ założone szwy nie rozejdą się pod wpływem parcia. Jeśli jednak chcesz, aby wypróżnianie było lżejsze, zmień swoją dietę na lekkostrawną, półpłynną – wówczas stolec będzie miał bardziej miękką konsystencję.
Domowym sposobem na ból naciętego krocza będzie zimny okład. Do bolącego miejsca możesz przyłożyć kawałek materiału zamoczonego w zimnej wodzie bądź skorzystać z gotowych kompresów. Pamiętaj jednak, by nie chłodzić krocza dłużej niż 20 minut.
Hemoroidy po porodzie to kolejny częsty problem. Efektem długotrwałego ucisku macicy na naczynia krwionośne podczas ciąży mogą być żylaki odbytu. Jeśli dodatkowo cierpisz na zaparcia, co również jest wpływem hormonu ciążowego – relaksyny, możesz zauważyć nawet krwawienie z odbytu
W aptece można nabyć krem na hemoroidy bez recepty lub czopki doodbytnicze, które przyniosą ulgę. Do przemywania lub okładów możesz użyć naparu z kory dębu, prawoślazu lekarskiego albo siemienia lnianego. Na bolesne żylaki odbytu można przykładać gotowane do miękkości w oleju lnianym młode liście bzu czarnego lub zastosować okład z zamrożonego naparu oczaru wirginijskiego. [2]
To, kiedy znikną hemoroidy po porodzie, zależy od wielu czynników. Jeśli cierpiałaś na nie już przed ciążą, pozbycie się ich może być trudniejsze i będzie wymagać pomocy specjalisty. Jeśli natomiast hemoroidy pojawiły się po porodzie, wystarczające powinny być maści z apteki dostępne bez recepty.
Powiększająca się przez 9 miesięcy macica powoduje, że utrzymujące ją więzadła rozciągają się. Co za tym idzie, mięśnia dna miednicy odpowiedzialne za trzymanie moczu również ulegają rozciągnięciu. Warto wiedzieć, że po porodzie potrzebują one czasu, aby dojść do stanu sprzed ciąży. Wiele kobiet skarży się w pierwszych dniach połogu, że mają problem z mimowolnym oddawaniem moczu. Nie należy się tym martwić, ale warto zacząć od razu wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, tak aby szybko pozbyć się tego problemu. Ćwiczenia te polegają na napinaniu i rozluźnianiu odpowiednich mięśni. Można je wykonywać w staniu, siedzeniu lub leżeniu – najważniejsza jest regularność (5–6 razy w ciągu dnia). [3]
Warto też udać się na wizytę do fizjoterapeutki uroginekologicznej, która dokładnie zbada, w jakiej kondycji są Twoje mięśnie, obejrzy krocze i dobierze indywidualne ćwiczenia. Warto skorzystać z wiedzy takich osób.
Jak widzisz, nie da się uchronić przed niektórymi dolegliwościami po porodzie, ale można sobie z nimi doskonale radzić. Nie czekaj, aż same przejdą – działaj! Zobaczysz, że szybciej wrócisz do formy i będziesz w pełni mogła cieszyć się macierzyństwem.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.