Depresja poporodowa – jak ją rozpoznać? Przyczyny i objawy

depresja poporodowa

Depresja poporodowa jest coraz częstszym stanem występującym u młodych rodziców. Warto znać jej przyczyny i objawy, żeby wiedzieć, jak pomóc bliskiej osobie oraz kiedy sięgnąć po wsparcie specjalisty i leczenie.

Co to jest i ile trwa depresja poporodowa?

Depresja poporodowa jest zaburzeniem nastroju, które rozwija się w ciągu kilku tygodni, a nawet kilku miesięcy po porodzie. Choć pierwotnie jej występowania dopatrywano się wyłącznie u mam, coraz więcej mówi się o tym, że może ona dotykać również ojców.

Choć depresja poporodowa swoim przebiegiem często przypomina inne epizody depresyjne, to jej objawy mogą być niespecyficzne, przez co myli się je z przemęczeniem po porodzie, baby bluesem, niepewnością młodych rodziców czy troską o dziecko.

To, ile trwa depresja poporodowa, zależy głównie od nasilenia objawów, wsparcia bliskich i podjętego leczenia.

Depresja poporodowa – statystki

Ponieważ wciąż zbyt wiele osób nie szuka pomocy u specjalistów, nie jest łatwo ocenić, jaka część społeczeństwa może doświadczać epizodu depresji poporodowej. Szacuje się, że odsetek wśród matek może wynosić od 10 do 40% [1, 2], natomiast u ojców ok. 10% [3]. Oznacza to, że mamy szansę zetknąć się z tym stanem wśród członków rodziny i przyjaciół.

Depresja poporodowa a „baby blues”[Podział zawijania tekstu]Terminem „baby blues” (smutek poporodowy) określa się stan obniżonego nastroju lub rozdrażnienia, który pojawia się kilka dni po porodzie. Występuje on u większości kobiet, a jego największe nasilenie pojawia się na ogół w 4‒5 dobie po porodzie. Jest to stan związany ze zmianami hormonalnymi i innymi reakcjami ciała we wczesnym połogu. Zwykle ustępuje w ciągu od kilku godzin do maksymalnie 2 tygodni i nie jest powodem do niepokoju.

Depresja poporodowa jest natomiast poważnym stanem klinicznym. Obniżony nastrój pojawia się najczęściej nieco później po porodzie lub nasila się coraz bardziej i wymaga wsparcia specjalisty.

Depresja poporodowa – objawy

Depresja poporodowa często przyjmuje obraz charakterystyczny dla depresji, której najczęstszymi objawami są:

  • silne uczucia smutku, beznadziei, rozpaczy i lęku,
  • chwiejność emocjonalna i rozdrażnienie,
  • apatia, brak radości życia i energii,
  • bezsenność lub ospałość,
  • poczucie winy,
  • myśli samobójcze,
  • trudności ze skupieniem się i jasnym myśleniem,
  • niechęć do kontaktów międzyludzkich,
  • brak apetytu.

W depresji poporodowej część tych objawów może być mylona ze specyficzną sytuacją, w której znaleźli się rodzice – na przykład chęcią izolowania się od ludzi ze względu na choroby czy zmęczeniem wywołanym opieką nad dzieckiem. Równocześnie w depresji poporodowej pojawiają się dość charakterystyczne objawy, do których należą:

  • częste myśli na temat tego, że jest się złą matką / złym ojcem, podważanie swoich kompetencji do opieki nad dzieckiem,
  • unikanie kontaktu z niemowlęciem i trudności w budowaniu więzi z dzieckiem,
  • silne skupienie na utracie własnej atrakcyjności,
  • silne poczucie samotności przy jednoczesnym braku szukania wsparcia,
  • nieadekwatne i silne nawracające lęki na temat stanu zdrowia dziecka.

Depresja poporodowa – przyczyny

Depresja poporodowa nie jest stanem, który może być wywołany przez jeden czynnik, dlatego mówimy raczej nie o tym, jakie są jej przyczyny, ale czynniki ryzyka. Należą do nich między innymi:

  • ciężki przebieg ciąży i porodu – może on wywoływać dolegliwości somatyczne, niedobory, lęk o zdrowie własne lub dziecka, problemy z zaakceptowaniem wyglądu ciała. Wszystko to zwiększa ryzyko wystąpienia depresji;
  • trudności z karmieniem piersią – dla wielu mam karmienie piersią jest bardzo ważne, a pojawiające się trudności mogą być dla nich dotkliwym ciosem. Co więcej, samo karmienie piersią jest czynnikiem chroniącym przed depresją poporodową;
  • wcześniejsze epizody depresji lub innych zaburzeń nastroju – zwiększają one ryzyko wystąpienia depresji poporodowej;
  • brak wsparcia ze strony otoczenia lub trudności rodzinne;
  • brak gotowości na urodzenie dziecka;
  • poważne problemy zdrowotne dziecka tuż po porodzie;
  • silna presja społeczna dotycząca sposobów postępowania z dzieckiem;
  • wpojony obraz idealnej matki i perfekcjonizm;
  • zmiany w związku partnerskim.

Równocześnie o wystąpieniu depresji poporodowej nie decydują tylko czynniki ryzyka, ale przede wszystkim obecność zasobów, które mogą wesprzeć rodziców. Często pomimo wielu trudności odpowiednia ilość wsparcia otoczenia, a także przygotowanie do porodu i rodzicielstwa, pozwala uniknąć okresów obniżonego nastroju.

Test na depresję poporodową

W internecie można znaleźć rozmaite testy na depresję poporodową. Część z nich nie pochodzi od specjalistów dysponujących odpowiednią wiedzą na temat testów psychologicznych. Jednak nawet profesjonalnie przygotowana skala depresji poporodowej nie zastąpi konsultacji z psychologiem lub psychiatrą.

Testy samoopisowe mogą służyć wsparciu w poszukiwaniu pomocy specjalisty, jednak podlegają wielu zmiennym, dlatego ostatecznym wyznacznikiem decyzji o szukaniu wsparcia zawsze powinno być samopoczucie danej osoby. Może być tak, że test na depresję poporodową wcale jej nie wykaże, mimo że rodzic odczuwa dużo cierpienia – smutku, lęku i rozdrażnienia. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po profesjonalne wsparcie i rozpocząć ewentualne leczenie depresji poporodowej.

  1. Iracka, E., i Lewicka, M., Występowanie depresji poporodowej wśród położnic The occurrence of postpartum depression among women in childbirth, European Journal of Medical Technologies 2014; 3(4): 60-66, [online] http://www.medical-technologies.eu/upload/09_wystepowanie_depresji_poporodowej_wsrod_poloznic_-_lewicka.pdf (dostęp 20.01.2022)
  2. A. Reroń, B. Gierat, H. Huras, Ocena częstotliwości występowania depresji poporodowej, „Ginekologia Praktyczna” 2004, 12, s. 32‒35. [online] https://www.termedia.pl/Ocena-czestotliwosci-wystepowania-depresji-poporodowej,5,2379,0,0.html (dostęp 11.02.2022)
  3. Sokół-Szawłowska, M., Przypadki depresji okołoporodowej u ojców Paternal perinatal depression: cases, Psychiatr. Pol. 2020; 54(6): s. 1123–1135. [online] http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_6_2020/1123SokolSzawlowska_PsychiatrPol2020v54i6.pdf (dostęp: 20.01.2022)
  4. A. Browarska, D. Blumczyńska, Depresja u mamy, [online] https://lekarskimokiem.pl/depresja-u-mamy/ (dostęp: 20.01.2022).
  5. P. Brudkiewicz, Depresja i psychoza poporodowa, [online] https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/91686,depresja-i-psychoza-poporodowa (dostęp: 20.01.2022).

Dorota Blumczyńska, psycholog

Absolwentka SWPS, Studium Terapii Rodzin i licznych kursów z Rodzicielstwa Bliskości. Aktualnie uczęszcza do szkoły terapii systemowej (WTTS). Pracuje z rodzicami, rodzinami oraz nastolatkami, specjalistami pracującymi z dziećmi i placówkami edukacyjnymi. Współtworzy projekty Rodzicielstwo Blisko oraz Specjaliści Dzieciom. Jest autorką wielu psychologicznych tekstów eksperckich. Jest też organizatorką pierwszej polskiej konferencji Rodzicielstwo przez Zabawę i facylitatorką tego nurtu w Polsce. Prowadzi własnego bloga. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.