Depresja poporodowa jest coraz częstszym stanem występującym u młodych rodziców. Warto znać jej przyczyny i objawy, żeby wiedzieć, jak pomóc bliskiej osobie oraz kiedy sięgnąć po wsparcie specjalisty i leczenie.
Depresja poporodowa jest zaburzeniem nastroju, które rozwija się w ciągu kilku tygodni, a nawet kilku miesięcy po porodzie. Choć pierwotnie jej występowania dopatrywano się wyłącznie u mam, coraz więcej mówi się o tym, że może ona dotykać również ojców.
Choć depresja poporodowa swoim przebiegiem często przypomina inne epizody depresyjne, to jej objawy mogą być niespecyficzne, przez co myli się je z przemęczeniem po porodzie, baby bluesem, niepewnością młodych rodziców czy troską o dziecko.
To, ile trwa depresja poporodowa, zależy głównie od nasilenia objawów, wsparcia bliskich i podjętego leczenia.
Ponieważ wciąż zbyt wiele osób nie szuka pomocy u specjalistów, nie jest łatwo ocenić, jaka część społeczeństwa może doświadczać epizodu depresji poporodowej. Szacuje się, że odsetek wśród matek może wynosić od 10 do 40% [1, 2], natomiast u ojców ok. 10% [3]. Oznacza to, że mamy szansę zetknąć się z tym stanem wśród członków rodziny i przyjaciół.
Depresja poporodowa a „baby blues”[Podział zawijania tekstu]Terminem „baby blues” (smutek poporodowy) określa się stan obniżonego nastroju lub rozdrażnienia, który pojawia się kilka dni po porodzie. Występuje on u większości kobiet, a jego największe nasilenie pojawia się na ogół w 4‒5 dobie po porodzie. Jest to stan związany ze zmianami hormonalnymi i innymi reakcjami ciała we wczesnym połogu. Zwykle ustępuje w ciągu od kilku godzin do maksymalnie 2 tygodni i nie jest powodem do niepokoju.
Depresja poporodowa jest natomiast poważnym stanem klinicznym. Obniżony nastrój pojawia się najczęściej nieco później po porodzie lub nasila się coraz bardziej i wymaga wsparcia specjalisty.
Depresja poporodowa często przyjmuje obraz charakterystyczny dla depresji, której najczęstszymi objawami są:
W depresji poporodowej część tych objawów może być mylona ze specyficzną sytuacją, w której znaleźli się rodzice – na przykład chęcią izolowania się od ludzi ze względu na choroby czy zmęczeniem wywołanym opieką nad dzieckiem. Równocześnie w depresji poporodowej pojawiają się dość charakterystyczne objawy, do których należą:
Depresja poporodowa nie jest stanem, który może być wywołany przez jeden czynnik, dlatego mówimy raczej nie o tym, jakie są jej przyczyny, ale czynniki ryzyka. Należą do nich między innymi:
Równocześnie o wystąpieniu depresji poporodowej nie decydują tylko czynniki ryzyka, ale przede wszystkim obecność zasobów, które mogą wesprzeć rodziców. Często pomimo wielu trudności odpowiednia ilość wsparcia otoczenia, a także przygotowanie do porodu i rodzicielstwa, pozwala uniknąć okresów obniżonego nastroju.
W internecie można znaleźć rozmaite testy na depresję poporodową. Część z nich nie pochodzi od specjalistów dysponujących odpowiednią wiedzą na temat testów psychologicznych. Jednak nawet profesjonalnie przygotowana skala depresji poporodowej nie zastąpi konsultacji z psychologiem lub psychiatrą.
Testy samoopisowe mogą służyć wsparciu w poszukiwaniu pomocy specjalisty, jednak podlegają wielu zmiennym, dlatego ostatecznym wyznacznikiem decyzji o szukaniu wsparcia zawsze powinno być samopoczucie danej osoby. Może być tak, że test na depresję poporodową wcale jej nie wykaże, mimo że rodzic odczuwa dużo cierpienia – smutku, lęku i rozdrażnienia. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po profesjonalne wsparcie i rozpocząć ewentualne leczenie depresji poporodowej.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.