Czy te dolegliwości po cesarce są normalne? Rozwiewamy wątpliwości.

po cesarce

Połóg po cięciu cesarskim trwa 6-8 tygodni, ale trochę różni się od tego po porodzie naturalnym. Przede wszystkim związany jest z pojawieniem się rany po operacji. Ból związany z cięciem cesarskim oraz inne dolegliwości połogowe mogą niepokoić, dlatego warto wiedzieć, co może być powodem do zmartwień, a co jest normalnym objawem.

Ból rany po cesarskim cięciu

Cięcie cesarskie pozostawia na naszym ciele ślad w postaci rany. Pierwsze dni po porodzie są związane z silnymi dolegliwościami bólowymi, ponieważ rozcięte są warstwy powłok brzusznych, w tym mięśni. Ból rany po operacji nie jest niczym niepokojącym, jednak jeśli ból nie zmniejsza się z upływem kilku dni, należy sprawdzić, czy rana dobrze się goi.

Niepokojącymi objawami będzie powiększający się obrzęk, zaczerwienienie tkanek, wydzielina z rany po cesarskim cięciu. Jeśli rana nie goi się prawidłowo, lub doszło do jej rozejścia, należy zgłosić się na izbę przyjęć w szpitalu, w którym odbył się poród.

Po zdjęciu szwów warto pracować nad tworzącą się blizną, aby ograniczyć ryzyko pojawienia się bliznowca, czyli przerośnięcia tkanki bliznowatej. Warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pokaże jak pracować z blizną, oraz oceni stan mięśni dna miednicy po ciąży oraz cięciu cesarskim.

Problemy z pęcherzem po cesarskim cięciu

Kobieta przed cięciem cesarskim ma zakładany cewnik do pęcherza, z tego powodu po cięciu cesarskim może odczuwać nieprzyjemne dolegliwości w układzie moczowym. Najczęściej jest to spowodowane podrażnieniem cewki moczowej. Częste oddawanie moczu po porodzie jest normalne, ponieważ między innymi w ten sposób kobieta pozbywa się wody z organizmu, jednak jeśli oddawaniu moczu towarzyszy pieczenie, ból, może to wskazywać, że doszło do zakażenia układu moczowego. [1]

Po cięciu cesarskim mocz należy oddać po maksymalnie 12 godzinach od wyjęcia cewnika, ewentualne problemy z oddawaniem moczu mogą być spowodowane śródoperacyjnym uszkodzeniem pęcherza i cewki moczowej, a także zmniejszeniem napięcia ścian pęcherza moczowego. Jeśli pojawia się taki problem, należy podjąć odpowiednie działania terapeutyczne. [2]

Odchody połogowe

Po porodzie drogą cięcia cesarskiego rana jest nie tylko na skórze. W macicy jest również rana po łożysku, która się goi, a błona śluzowa złuszcza się. Po cięciu cesarskim krwawienie z dróg rodnych jest zwykle bardziej skąpe niż po porodzie naturalnym, ponieważ macica jest łyżeczkowana. W pierwszych dniach po porodzie odchody połogowe są krwiste, później brunatne, z czasem są coraz jaśniejsze, aż na końcu stają się białe.

Odchody połogowe są świetną pożywką dla bakterii, dlatego w tym czasie należy bardzo przestrzegać higieny, często zmieniać wkładki, podmywać się po każdym skorzystaniu z toalety.

Jeśli po około 1-2 tygodniach odchody połogowe ustaną, jest to powód do niepokoju i konieczna będzie konsultacja z lekarzem, ponieważ może okazać się, że zalegają w macicy.

W momencie kiedy odchody połogowe nagle się nasilają, są cały czas krwiste, lub zmieniają zapach na nieprzyjemny, należy zgłosić się na izbę przyjęć do szpitala, w którym odbył się poród, ponieważ rana w macicy nie goi się prawidłowo.

Gorączka w połogu może świadczyć o zakażeniu połogowym, jest to sygnał z którym niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza, jeśli nie występują objawy typowe dla infekcji niezwiązanej z połogiem. [2]

Ból głowy – popunkcyjne dolegliwości

Po cięciu cesarskim, z powodu podanego znieczulenia, do momentu pionizacji należy leżeć na płasko na plecach, aby zapobiec bólowi popunkcyjnemu. Zespół popunkcyjny spowodowany jest zmniejszeniem ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego. Ból zwykle obejmuje on dwie strony głowy, okolice czoła i nasila się w pozycji pionowej. [1]

Przyspieszone tętno i duszność – czy to zakrzepica?

Zwykle spoczynkowe tętno w połogu wynosi ok. 60-80 uderzeń na minutę. Jeśli obserwujemy u siebie podwyższone tętno, może to wskazywać na zbyt dużą utratę krwi po porodzie, niedokrwistość, lub toczące się zakażenie. Przyspieszone tętno i duszność mogą być objawem zakrzepicy, która jest główną przyczyną śmierci w połogu, a po cięciu cesarskim choroba zakrzepowo-zatorowa jest częstszym powikłaniem niż po porodzie naturalnym. [3] Objawem zakrzepicy może być również obrzęk kończyn.

Baby blues czy coś innego?

Po porodzie na skutek zmian hormonalnych kobiety są narażone na huśtawkę emocjonalną. To normalne, jeśli gorszy nastrój towarzyszy nam w pierwszych tygodniach po porodzie. Jest to tzw. baby blues, który jest spowodowany spadkiem hormonów utrzymujących ciążę oraz zawirowaniem i zmęczeniem związanym z pojawieniem się na świecie dziecka. Jednak jeśli po porodzie głównie towarzyszą nam czarne myśli, nie mamy wsparcia w rodzinie, zły nastrój wpływa na nasze funkcjonowanie, należy zgłosić się po pomoc do lekarza lub psychologa. [2]

  1. Powikłania po cięciach cesarskich, A.Reroń, H. Huras, GiP, 2 (2) 2006: 48-55, online
  2. OPIEKA OKOŁOPORODOWA – POŁÓG Piekut K., Malon-Cychowska A., Kulesza-Brończyk B., [online]
  3. Diagnostyka i leczenie zatorowości płucnej w ciąży, M. Kostrubiec, N. Niewęgłowska, P. Pruszczyk, Ginekologia Polska Nr 4/2010, s. 283-286 [Online]

Katarzyna Lipińska, położna

Ukończyła studia położnicze na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest położną z dziesięcioletnim doświadczeniem zawodowym zdobytym podczas pracy w przychodniach ginekologiczno-położniczych. Wspiera kobiety nie tylko w ramach wykonywanej pracy, ale również prywatnie. Zawodowo szczególnie bliski jest jej temat opieki przedporodowej, karmienia piersią i opieki nad noworodkami. Ukończyła kurs „Problemy w laktacji” i stale pogłębia wiedzę na temat karmienia piersią. Prywatnie jest mamą chłopców w wieku 5 i 8 lat.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.