Nagła śmierć łóżeczkowa to najbardziej nieprzewidywalne zjawisko występujące w okresie niemowlęcym. Jak dotąd nie określono konkretnie, jakie mogą być jej przyczyny. Zgon w wyniku zespołu śmierci łóżeczkowej jest nagły i nie daje żadnych objawów predykcyjnych, pozwalających przewidzieć zagrożenie. Sprawdź, do kiedy dziecko narażone jest na śmierć łóżeczkową i w jaki sposób ograniczyć ryzyko jej wystąpienia.
Zastanawiasz się, na czym polega śmierć łóżeczkowa? Nagła śmierć łóżeczkowa znana jest też jako zespół nagłego zgonu niemowląt lub SIDS (od angielskiej nazwy Sudden Infant Death Syndrome). Zgodnie z obowiązującą definicją jest to nagły i nieoczekiwany zgon dziecka poniżej 1. roku życia, do którego najczęściej dochodzi w czasie snu i nie udaje się ustalić jego przyczyn. Nagłą śmierć łóżeczkową stwierdza się, gdy wykluczone zostaną jakiekolwiek czynniki, które mogłyby być bezpośrednią przyczyną śmierci dziecka [1].
Badacze jak dotąd nie znaleźli odpowiedzi na pytanie, jakie są przyczyny śmierci łóżeczkowej. Zakłada się, że jest to niejednolity zespół o rozmaitych czynnikach sprawczych. Wśród nich wymienia się m.in.:
Nie tylko wewnętrzne uwarunkowania dziecka, ale i czynniki środowiskowe mogą znacząco zwiększyć ewentualność śmierci łóżeczkowej. Za ryzyko śmierci łóżeczkowej odpowiadają:
Zastanawiasz się, do jakiego wieku śmierć łóżeczkowa może zagrażać dziecku? W sposób szczególny są na nią narażone dzieci poniżej 12 miesiąca życia, które nie mają wystarczająco rozwiniętych mięśni, aby samodzielnie zmienić pozycję głowy. Najwięcej przypadków syndromu śmierci łóżeczkowej ma miejsce między 2. a 6. miesiącem życia [1].
Nie ma dokładnych danych na temat częstotliwości występowania śmierci łóżeczkowej w Polsce. W literaturze naukowej można znaleźć informację, że w skali świata waha się ona od 0,1 do 6 na 1000 żywych urodzeń. Specjaliści donoszą, że dotyczy ona nieco częściej chłopców niż dziewczynek (stosunek 1,5 do 1). Co więcej, przypadki śmierci łóżeczkowej występują rzadziej wśród dzieci rasy białej w porównaniu z dziećmi rasy czarnej [1].
Jedyną bronią w walce z nagłą śmiercią łóżeczkową jest edukacja rodziców i osób opiekujących się niemowlętami. Dostarczając im sprawdzonych i kompletnych informacji na temat prawidłowej opieki nad dzieckiem, możliwe jest ograniczenie zagrożenia śmiercią łóżeczkową. Poniżej przedstawiono wskazówki pomocne w zapobieganiu śmierci łóżeczkowej:
Nie ma danych naukowych potwierdzających, że owijanie niemowlęcia w kokon zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej. Zgodnie z zaleceniami American Academy of Pediatrics nie ma wskazań do stosowania domowych monitorów oddechu, aby zmniejszyć ryzyko śmierci łóżeczkowej. Są one wskazane w przypadku dzieci z niestabilną czynnością oddechowo krążeniową. Zalecenia do użycia takiego sprzętu stanowią dodatkowo: choroby grożące wystąpieniem bezdechu, wcześniejszy incydent zagrożenia życia (zatrzymanie oddychania, zwiotczenie, konieczność reanimacji), przypadki SIDS u rodzeństwa. U dzieci zdrowych mogą dawać rodzicom złudne poczucie bezpieczeństwa [1, 3, 4].
Autor Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu
Konsultacje: Agnieszka Widera, lekarz
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.