Skala Apgar to narzędzie wykorzystywane do oceny stanu pourodzeniowego noworodków. Zostało opracowane przez Virginię Apgar, która była pierwszym profesorem anestezjologii. Ocena noworodka w skali Apgar po raz pierwszy została zaprezentowana w 1952 r. na międzynarodowym spotkaniu anestezjologów i już od dziesięcioleci jest powszechnie wykorzystywana w wielu krajach. Sprawdź, co ocenia skala Apgar i jak interpretować jej wyniki.
Skala Apgar jest narzędziem wykorzystywanym do standardowej oceny stanu noworodka. Powinna ona być wykonana w 1, 3, 5 i 10 minucie życia. W przypadku noworodków ocenionych nisko w 5 minucie życia może zostać powtórzona w odstępach 5-minutowych – w 10, 15 i 20 minucie [1]. Dziecko, które przyszło na świat o czasie, powinno być badane w pomieszczeniu, gdzie panuje cisza, a temperatura wynosi 23–25℃. Skala Apgar u wcześniaków jest ustalana na podstawie badania w inkubatorze [1].
Punkty w skali Apgar przydziela się za pięć podstawowych parametrów, których angielskie nazwy zostały wykorzystane do utworzenia nazwy skali:
Tabela przedstawia dokładne informacje o skali Apgar [1].
Mimo dostarczenia szeregu informacji na temat kondycji nowo narodzonego dziecka skala Apgar wykazuje subiektywności w ocenie potrzeby resuscytacji. Dokładnych informacji w tej kwestii dostarcza badanie gazometryczne, ocena równowagi kwasowo-zasadowej (pH), biochemicznych markerów niedotlenienia płodu (troponina I) z krwi pobranej z naczyń pępowinowych [2]. W razie potrzeby specjaliści korzystają z innych badań. Dokładne określenie tego stanu jest niezwykle ważne, bowiem mimo że niedotlenienie dotyczy średnio 2–6 na 1000 żywo urodzonych noworodków, to aż 15–25% z nich umiera, a u 25% stwierdza się trwałe uszkodzenia neurologiczne [3].
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.