Co może Ci się przydać w ciąży? Przydatne akcesoria dla przyszłej mamy

gadżety w ciąży

Dolegliwości ciążowe pojawiają się już w pierwszym trymestrze i nierzadko towarzyszą aż do rozwiązania, choć zmieniają swój charakter i intensywność. Sprawdź, jak ukoić bóle kręgosłupa czy napięcie krocza, stosując praktyczne gadżety, takie jak poduszka banan do spania, pas ciążowy do samochodu czy inne.

Pas ciążowy na bóle kręgosłupa

Fizjologia ciąży może powodować różnorodne dolegliwości. Przyrost masy ciała i postępujący rozwój organizmu dziecka sprzyjają przeciążeniom sylwetki i aparatu ruchu, co skutkuje m.in. pojawieniem się dyskomfortu w dolnym odcinku kręgosłupa. Wówczas pomocny będzie pas ciążowy. Jest to swoista orteza, której celem jest poprawa komfortu codziennego funkcjonowania poprzez bierną korekcję niewłaściwie ustawionego kręgosłupa, pomoc w utrzymaniu równowagi dysbalansu mięśniowo-powięziowego danej okolicy, a także odciążenie pleców i wsparcie brzucha. Pas ciążowy możesz łatwo i intuicyjnie dopasować do swojej sylwetki dzięki różnorodnym rozwiązaniom mocującym, np. przylepcom, ale przed jego użyciem powinnaś najpierw skonsultować się z lekarzem na temat zasadności i częstotliwości jego stosowania. Pas ciążowy może Ci posłużyć również jako pas poporodowy na rzepy. Pamiętaj jednak, że mimo że to ten sam produkt, zasady jego stosowania mogą się różnić w okresie połogu [1, 2].

Adapter pasów do auta

Będąc w zaawansowanej ciąży, możesz mieć problem z komfortowym zapięciem pasów bezpieczeństwa w aucie. Poza tym wywierają one ucisk na brzuch, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia dziecka, zwłaszcza podczas kolizji. Chcąc poczuć się pewnie w fotelu samochodowym, zaopatrz się w adapter do pasów bezpieczeństwa dla ciężarnych. Taki adapter do pasów bezpieczeństwa to uprząż, która pozwala ominąć newralgiczne miejsca na Twoim ciele, a jednocześnie odpowiednio ustabilizować ciało na siedzeniu. Adapter do pasów bezpieczeństwa w ciąży pełni też funkcję ochronną brzucha w trakcie zderzenia drogowego, bo pozostawia go wolnym i swobodnym, co nie naraża na kompresje ani Twojego ciała, ani dziecka [3].

Poduszka banan

Poduszka banan w ciąży, znana też jako rogal lub bumerang, to gadżet, który przyda Ci się w każdym trymestrze. Na rynku znajdziesz szeroką ofertę tego typu produktów. Modele różnią się m.in. rozmiarem, głębokością łuków, rodzajem materiału zewnętrznego i wypełnieniem oraz łatwością czyszczenia. Wszystkie mają jednak wspólny cel – komfort i bezpieczeństwo wypoczynku w domu, aucie czy samolocie. Poduszka rogal do spania w ciąży wspiera optymalne ułożenie ciała podczas leżenia na boku czy tyłem, ale przyda się też do siedzenia. Sprawdzi się wówczas jako np. poduszka lędźwiowa do fotela lub poduszka pod obrzmiałe nogi. Wszystkie modele są wielofunkcyjne i mogą posłużyć nie tylko w czasie ciąży. Mogą posłużyć jako praktyczna poduszka rogal do karmienia naturalnego czy z butelki, a nawet jako zabezpieczenie leżącego na łóżku czy macie malucha podczas zabaw [4, 5].

Wałek – poduszka lędźwiowa

Poduszka rogal do spania jest cennym gadżetem na co dzień, ale do specjalnego wsparcia w odciążeniu lędźwi czy karku przyda Ci się tzw. poduszka – wałek ortopedyczny, powszechnie stosowany gadżet w gabinetach fizjoterapeutycznych. Nie jest to dobra poduszka lędźwiowa do spania, ale sprawdza się przy rehabilitacji dolegliwości bólowych kręgosłupa. W zależności od okolicy ciała, kształty takich poduszek mogą być różne [5].

Jak łagodzić napięcia krocza?

Dolegliwością, która często pojawia się w ostatnim okresie ciąży jest napięcie krocza. Jest ono wynikiem rozluźnienia więzadeł, a to z kolei jest po prostu naturalnym zjawiskiem przygotowującym ciało kobiety do porodu. Ale możesz wtedy odczuwać napięcie i dyskomfort. Jak złagodzić te dolegliwości? Dobrze sprawdzają się olejki do masażu.

Olejek do masażu krocza przyda się wcześniej – możesz go stosować już od połowy trwania ciąży. Za jego sprawą tkanki okolic intymnych dobrze się uelastycznią i będą mniej podatne na uszkodzenia w trakcie porodu, a napięcia i naprężenia krocza będą mniej uciążliwe. Olejek do masażu powinien mieć jak najbardziej naturalne pochodzenie. Sprawdzi się m.in. olejek z oliwek, awokado, kiełków pszenicy czy słodkich migdałów. Wybrany olejek do masażu krocza w ciąży możesz wzbogacić o kilka kropli płynnej witaminy E, którą kupisz w aptece. Masaż wykonuj regularnie, ale odpuść go w przypadku infekcji intymnej lub reakcji alergicznej na olejek. [6, 7].

  1. M. Fraś i in., Styl życia kobiet w ciąży, [online] http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2012/hyg-2012-4-412.pdf (dostęp: 4.08.2022).
  2. Pas ciążowy Cellacare materna comfort, [online] https://aptekazawiszy.pl/pas-ciazowy-cellacare-materna-comfort-rozm-2-95-110-cm-podtrzymujacy-stabilizator-kregoslupa.pdf (dostęp: 4.08.2022).
  3. Adapter do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży Pregnant iZifix, [online] https://fotelikisamochodowe.eu/pl/p/file/0ee6f6a5a922c72035272f7fb506a887/Adapter_BeSafe-izi-fix.pdf (dostęp: 4.08.2022).
  4. Bezsenność w ciąży. Jak sobie z nią radzić?, [online] https://www.medme.pl/assets/EBOOK_Bezsennosc_w_ciazy_PBKM_MEDME.pdf (dostęp: 4.08.2022).
  5. B. Siemieńska – Bakalarz, Poduszki ortopedyczne [online] https://docplayer.pl/106661498-Poduszki-ortopedyczne.html (dostęp: 4.08.2022)
  6. U. Kubicka-Kraszyńska i in., O bólu porodowym i metodach jego łagodzenia, [online] https://rodzicpoludzku.pl/wp-content/uploads/2008/10/oboluporodowym.pdf (dostęp: 4.08.2022).
  7. U. Kubicka-Kraszyńska i in., Nacięcie krocza – konieczność czy rutyna?, [online] https://rodzicpoludzku.pl/wp-content/uploads/2008/10/naciecie_koniecznosc_czy_rutyna2010-1.pdf (dostęp: 4.08.2022).

Agata Oleszkiewicz, fizjoterapeuta

Absolwentka Fizjoterapii na Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, kobietami w ciąży oraz osobami starszymi oraz z. Układa programy ćwiczeń usprawniających i relaksacyjnych dla przyszłych mam, odpowiednie na każdy trymestr ciąży. Pomaga również kobietom w okresie połogu i późniejszym w bezpiecznym odzyskaniu formy i radzeniu sobie z dolegliwościami pociążowymi. Specjalizuje się także w terapii zajęciowej osób niepełnosprawnych. Nieustannie rozwija swoją wiedzę w zakresie oligofrenopedagogiki. Prywatnie jest mamą 3-letniej córki.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.