Po urodzeniu dziecka cały świat zaczyna kręcić się wokół niego. Bardzo ważne jest jednak, żeby mama nie rezygnowała całkowicie z siebie. Dobrostan matki jest bowiem kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość opieki nad dzieckiem.
Patrząc w oczy swojego nowo narodzonego dziecka, łatwo w nich utonąć i przez pierwsze dni jego życia nie móc sobie wyobrazić, że na świecie może się liczyć jeszcze coś innego. To zupełnie naturalny etap. Jednak wraz z mijającymi dniami do głosu powoli dochodzą potrzeby mamy. Wiele osób ma przekonanie, że to nie jest czas na ich słuchanie i że dbanie o siebie powinno zejść na drugi plan. I choć rzeczywiście niemowlę nie jest w stanie długo czekać na zaspokojenie swoich potrzeb – głodu, bliskości, potrzeb higienicznych, to równocześnie decyzja o zapomnieniu o samej sobie doprowadzi Cię donikąd.
Głodna, skrajnie niewyspana, niewysłuchana przez innych mama o wiele trudniej buduje relację z dzieckiem, jest mniej responsywna na jego potrzeby i o wiele bardziej narażona na depresję poporodową lub wypalenie rodzicielskie. W skrajnych przypadkach wyczerpanie opiekuna staje się po prostu niebezpieczne dla małego dziecka.
Mieszkając w małych społecznościach, w czasach kiedy rodziny często miały charakter wielopokoleniowy lub dziadkowie mieszkali w domu obok, macierzyństwo było o wiele łatwiejsze. Matki otrzymywały nie tylko fizyczne wsparcie w opiece nad dzieckiem czy codziennych obowiązkach domowych, ale przede wszystkim obecność innej osoby. W dzisiejszym świecie często bycie matką oznacza samotne pozostawanie z dzieckiem przez wiele godzin, podczas gdy ojciec dziecka pracuje. W takich okolicznościach nie jest trudno doświadczyć dojmującego uczucia samotności albo zamknąć się w świecie bycia matką.
Na szczęście nowoczesny świat wychodzi naprzeciw potrzebom świeżo upieczonych matek i oferuje im coraz więcej możliwości do pozostawania w kontakcie z innymi ludźmi. Nawet w małych środowiskach jest coraz więcej klubokawiarni czy ciekawych zajęć dla mam z małymi dziećmi. Jest to okazja do spotkania się z innymi ludźmi i przypomnienia sobie, że też jesteś odrębną osobą. Miejscami, które oferują bezpłatne aktywności dla mam małych dzieci, są najczęściej lokalne ośrodki kultury czy biblioteki. Jeżeli mimo wszystko nie znajdujesz w swoim otoczeniu takich ofert, być może możesz poszukać osób, którym także doskwiera samotność, i zorganizować regularne spotkania.
Częstym problemem młodych mam, które próbują wyjść poza dom, jest silna niechęć niemowlęcia do pozostawania w wózku czy foteliku. Jeżeli próbowałaś zaczynać od krótkiego czasu, wypróbowałaś rozmaite pozycje i pory dnia, i mimo to nadal nie udaje się Wam wyjść w ten sposób, rozwiązaniem będzie skorzystanie z chusty lub nosidła, które większość nieodkładalnych dzieci akceptuje.
W takiej sytuacji nie możesz jednak liczyć na zbyt długie wyprawy z Twoim maleństwem, potrzebujesz więc poświęcić więcej uwagi i planowania na to, jak możecie wychodzić z domu, dbając też o Twoje potrzeby. Czasami jedynym rozwiązaniem jest zapraszanie przyjaciół do siebie lub na spacer po najbliższej okolicy. Pamiętaj jednak, że ten czas szybko mija i większość dzieci zaczyna akceptować wózek wtedy, kiedy może swobodnie obserwować okolicę.
Obecnie młode mamy mają też potężne narzędzie, z którego nie można było korzystać jeszcze kilkanaście lat temu – smartfona. Dzięki dostępowi do internetu możesz pozostawać w kontakcie z ludźmi, szukać u nich empatii, rozmawiać na różne tematy czy pozostawać w kontakcie z informacjami z Twojego zawodowego światka i zdobywać nowe kompetencje dzięki kursom online. Wszystko to nawet wtedy, gdy Twoje dziecko postanowiło, że drzemki będzie ucinać sobie tylko leżąc na twoim brzuchu. Młodym mamom często najbardziej doskwiera brak możliwości rozwoju. Dobra wiadomość jest taka, że te możliwości dzięki internetowi są na wyciągnięcie ręki, jeżeli zdecydujesz się skorzystać z innej strategii niż dotychczas.
Niemowlęta są gotowe do tworzenia więzi od urodzenia. Nie tylko z mamą, ale z każdym dostępnym im opiekunem. Im więcej będziesz pozwalała zajmować się swoim maleństwem innym osobom, tym szybciej nawiąże ono z nimi więź, a ty będziesz mogła wychodzić bez niego. Możesz stopniowo przyzwyczajać maleństwo i innych opiekunów do tej sytuacji, wychodząc początkowo dosłownie na parę minut i stopniowo wydłużać ten czas.
Być może czytasz to wszystko ze zdziwieniem i myślisz sobie: ale przecież ja lubię być z moim dzieckiem, nie mam potrzeby wychodzić, jestem w stanie zadbać o siebie wieczorem, bo wcześnie zasypia i świadomie odpoczywam przez ten rok od pracy zawodowej. Doskonale. Dbanie o siebie nie oznacza, że masz podążać jakimś utartym kanonem – chodzić na pilates czy na zajęcia dla młodych mam z dziećmi, doszkalać się czy regularnie stawiać u kosmetyczki. Wsłuchaj się i sprawdź, czego potrzebujesz, z czym jest Ci dobrze i nie poddawaj się presji otoczenia, niezależnie od tego, w którą stronę Cię kieruje. Dbaj o siebie – właśnie wtedy nie zapomnisz o samej sobie.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.