Ciąża to czas ogromnych zmian w organizmie kobiety, które wymagają odpowiedniego przygotowania się, w tym doboru bielizny ciążowej. Sprawdź, na jaką się zdecydować i czy potrzebna jest specjalna bielizna po porodzie. Dowiedz się również, jak dobrać biustonosz do karmienia.
Zupełnie naturalne jest, że kobieta w czasie ciąży przybiera na wadze i zmieniają się proporcje jej ciała. Noszone dotychczas ubrania stają się coraz mniej wygodne. Dotyczy to również bielizny. Za małe majtki ciążowe będą się wpijać w ciało i uciskać. Dodatkowo ciąża to czas wzmożonego ryzyka rozwoju infekcji intymnych, co jest związane ze zmianami hormonalnymi. Zakażeniom tym sprzyjają powodowane przez niewygodną bieliznę ciążową otarcia naskórka i śluzówki. Dlatego wraz z zaawansowaniem ciąży przyszła mama powinna się wyposażyć w odpowiednią bieliznę, aby czuć się komfortowo [1].
Zastanawiasz się zatem, jakie majtki w ciąży będą najlepsze? Doskonałym rozwiązaniem są majtki ciążowe bawełniane. Naturalna tkanina pozwala skórze oddychać, nie powoduje alergii i nie zatrzymuje wilgoci. Można wybrać majtki wykonane w całości z bawełny lub tylko z bawełnianą częścią na krocze, a resztą wykonaną z materiałów łatwiej dopasowujących się do rosnącego ciała. Aby ograniczyć otarcia do minimum, poleca się majtki ciążowe bezszwowe. Koronkowa bielizna ciążowa nie jest dobrym pomysłem. Kolorowe i syntetyczne materiały zatrzymują wilgoć, co sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów [1, 2].
A jaki kształt majtek ciążowych wybrać? Przyszłym mamom zaleca się figi zakrywające pośladki, z pełnym kroczem. Wraz z zaawansowaniem ciąży część kobiet wybiera majtki ciążowe pod brzuch, z pełnym tyłem. Nazywa się je ciążowymi majtkami anatomicznymi. Dzięki wyprofilowanemu kształtowi nie uciskają brzucha. W sprzedaży są też modele z wysokim stanem kończące się w okolicy pępka, nierzadko z wbudowanym pasem ciążowym, który ma zapewniać poczucie wsparcia dla brzucha, łagodzić ból bioder i miednicy [1]. Jeśli chodzi o biustonosz, to najlepszym wyborem będzie model sportowy, który dobrze trzyma biust, nie ma fiszbin i nie wymaga częstych zmian rozmiarów [3].
Na czas porodu również powinnaś wybrać odpowiednią bieliznę – duży biustonosz i jednorazowe majtki [4]. Dobór tych elementów garderoby jest też ważny na czas połogu. W pierwszych dniach po urodzeniu dziecka pojawiają się obfite odchody połogowe, czyli wydzielina związana z oczyszczaniem się macicy. Możesz odczuwać wówczas ból brzucha i krocza. Aby zwiększyć komfort w pierwszych dniach połogu i zapewnić odpowiednie warunki gojenia się ran, koniecznie dbaj o higienę okolic intymnych. Używanie jednorazowej lub wielorazowej bielizny poporodowej znacznie Ci to ułatwi. Oba rodzaje zapewniają właściwą wentylację (są wykonane z siateczki lub naturalnego materiału zapewniającego oddychanie skóry). W przypadku majtek poporodowych po cięciu cesarskim poleca się majtki z wysokim stanem zapewniające ochronę obszarów po zabiegu [5].
Mówiąc o bieliźnie okołociążowej, należy poruszyć kwestię doboru biustonoszy laktacyjnych. Kobietom karmiącym poleca się koszule nocne z odpinaną „klapką” i specjalne staniki zwane „karmnikami”, w które bez trudu można włożyć wkładki laktacyjne chroniące przed poplamieniem ubrania. Z zakupem biustonosza laktacyjnego zaczekaj do okresu nawału mlecznego. Wcześniej trudno ci będzie określić rozmiar [4]. Zastanawiasz się, jaki biustonosz do karmienia wybrać? Musi być praktyczny i wygodny, idealnie leżeć i dobrze podtrzymywać piersi. Z uwagi na częste zmiany rozmiaru piersi w czasie połogu, w zależności od tego, czy jest się po karmieniu, czy przed, biustonosz powinien być elastyczny i dopasowywać się do ciała. Na początku laktacji zaleca się noszenie biustonoszy miękkich, bez usztywnień, wypełnień i fiszbin – mają one specjalne wzmocnienia, a nie uciskają biustu. Do biustonoszy z fiszbinami czy koronkami możesz wrócić po połogu i po ustabilizowaniu laktacji [6].
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.