Bielizna ciążowa i do karmienia – na jaką się zdecydować?

bielizna do karmienia

Ciąża to czas ogromnych zmian w organizmie kobiety, które wymagają odpowiedniego przygotowania się, w tym doboru bielizny ciążowej. Sprawdź, na jaką się zdecydować i czy potrzebna jest specjalna bielizna po porodzie. Dowiedz się również, jak dobrać biustonosz do karmienia.

Bielizna ciążowa. Jakie majtki wybrać w trakcie ciąży?

Zupełnie naturalne jest, że kobieta w czasie ciąży przybiera na wadze i zmieniają się proporcje jej ciała. Noszone dotychczas ubrania stają się coraz mniej wygodne. Dotyczy to również bielizny. Za małe majtki ciążowe będą się wpijać w ciało i uciskać. Dodatkowo ciąża to czas wzmożonego ryzyka rozwoju infekcji intymnych, co jest związane ze zmianami hormonalnymi. Zakażeniom tym sprzyjają powodowane przez niewygodną bieliznę ciążową otarcia naskórka i śluzówki. Dlatego wraz z zaawansowaniem ciąży przyszła mama powinna się wyposażyć w odpowiednią bieliznę, aby czuć się komfortowo [1].

Zastanawiasz się zatem, jakie majtki w ciąży będą najlepsze? Doskonałym rozwiązaniem są majtki ciążowe bawełniane. Naturalna tkanina pozwala skórze oddychać, nie powoduje alergii i nie zatrzymuje wilgoci. Można wybrać majtki wykonane w całości z bawełny lub tylko z bawełnianą częścią na krocze, a resztą wykonaną z materiałów łatwiej dopasowujących się do rosnącego ciała. Aby ograniczyć otarcia do minimum, poleca się majtki ciążowe bezszwowe. Koronkowa bielizna ciążowa nie jest dobrym pomysłem. Kolorowe i syntetyczne materiały zatrzymują wilgoć, co sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów [1, 2].

A jaki kształt majtek ciążowych wybrać? Przyszłym mamom zaleca się figi zakrywające pośladki, z pełnym kroczem. Wraz z zaawansowaniem ciąży część kobiet wybiera majtki ciążowe pod brzuch, z pełnym tyłem. Nazywa się je ciążowymi majtkami anatomicznymi. Dzięki wyprofilowanemu kształtowi nie uciskają brzucha. W sprzedaży są też modele z wysokim stanem kończące się w okolicy pępka, nierzadko z wbudowanym pasem ciążowym, który ma zapewniać poczucie wsparcia dla brzucha, łagodzić ból bioder i miednicy [1]. Jeśli chodzi o biustonosz, to najlepszym wyborem będzie model sportowy, który dobrze trzyma biust, nie ma fiszbin i nie wymaga częstych zmian rozmiarów [3].

Majtki do porodu i na czas po nim

Na czas porodu również powinnaś wybrać odpowiednią bieliznę – duży biustonosz i jednorazowe majtki [4]. Dobór tych elementów garderoby jest też ważny na czas połogu. W pierwszych dniach po urodzeniu dziecka pojawiają się obfite odchody połogowe, czyli wydzielina związana z oczyszczaniem się macicy. Możesz odczuwać wówczas ból brzucha i krocza. Aby zwiększyć komfort w pierwszych dniach połogu i zapewnić odpowiednie warunki gojenia się ran, koniecznie dbaj o higienę okolic intymnych. Używanie jednorazowej lub wielorazowej bielizny poporodowej znacznie Ci to ułatwi. Oba rodzaje zapewniają właściwą wentylację (są wykonane z siateczki lub naturalnego materiału zapewniającego oddychanie skóry). W przypadku majtek poporodowych po cięciu cesarskim poleca się majtki z wysokim stanem zapewniające ochronę obszarów po zabiegu [5].

Jak dobrać biustonosz do karmienia?

Mówiąc o bieliźnie okołociążowej, należy poruszyć kwestię doboru biustonoszy laktacyjnych. Kobietom karmiącym poleca się koszule nocne z odpinaną „klapką” i specjalne staniki zwane „karmnikami”, w które bez trudu można włożyć wkładki laktacyjne chroniące przed poplamieniem ubrania. Z zakupem biustonosza laktacyjnego zaczekaj do okresu nawału mlecznego. Wcześniej trudno ci będzie określić rozmiar [4]. Zastanawiasz się, jaki biustonosz do karmienia wybrać? Musi być praktyczny i wygodny, idealnie leżeć i dobrze podtrzymywać piersi. Z uwagi na częste zmiany rozmiaru piersi w czasie połogu, w zależności od tego, czy jest się po karmieniu, czy przed, biustonosz powinien być elastyczny i dopasowywać się do ciała. Na początku laktacji zaleca się noszenie biustonoszy miękkich, bez usztywnień, wypełnień i fiszbin – mają one specjalne wzmocnienia, a nie uciskają biustu. Do biustonoszy z fiszbinami czy koronkami możesz wrócić po połogu i po ustabilizowaniu laktacji [6].

  1. Bielizna na czas ciąży – jakie ma znaczenie?, [online] https://niebieskiepudelko.pl/bielizna-ciazowa/ (dostęp: 19.06.2022).
  2. E. Brzozowska, Na co zwrócić uwagę kupując majtki? Rady od ginekologa, [online] https://www.medonet.pl/magazyny/higiena-intymna,na-co-zwrocic-uwage-kupujac-majtki–rady-od-ginekologa,artykul,24125125.html (dostęp: 19.06.2022).
  3. N. Sochacki-Wójcicka, Jak ubierać się w ciąży?, [online] https://mamaginekolog.pl/ciaza-i-porod/ciaza-podstawy/ubierac-sie-ciazy/ (dostęp: 19.06.2022).
  4. M. Samela-Gazda, A. Kochanek, Przygotowanie do porodu i opieki nad dzieckiem. III trymestr ciąży, [online] https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/72199,przygotowanie-do-porodu-i-opieki-nad-dzieckiem-iiitrymestr-ciazy (dostęp: 19.06.2022).
  5. Majtki poporodowe, [online] https://www.nowafarmacja.pl/majtki-poporodowe (dostęp: 19.06.2022).
  6. Kupujemy najlepszy biustonosz do karmienia, [online] https://www.medela.pl/dla-mam-karmiacych-piersia/doswiadczenia-matki/karmienie-piersia/kupujemy-biustonosz (dostęp: 19.06.2022).

Olga Dąbska, dr nauk o zdrowiu

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Doktorat na Wydziale Nauk o Zdrowiu z zakresu geriatrii. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu geriatrii, promocji zdrowia i profilaktyki w czasopismach krajowych i zagranicznych. Opracowuje teksty do czołowych platform i serwisów internetowych o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jest też redaktorką w magazynie o stomatologii.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.