Celem wykonania badań prenatalnych jest wykrycie chorób genetycznych (np. zespołu Edwardsa, zespołu Downa) oraz wrodzonych wad anatomicznych (np. wad cewy nerwowej). Sprawdź, na czym polegają badania prenatalne i kiedy powinno się je wykonać.
Zastanawiasz się, po co wykonuje się badania prenatalne? Przeprowadza się je w celu oceny rozwoju płodu. Już na wczesnym etapie ciąży umożliwiają one wykrycie wielu nieprawidłowości, w tym:
W ramach diagnostyki prenatalnej wykonuje się badania nieinwazyjne i inwazyjne. Te pierwsze określa się jako przesiewowe. Ich przeprowadzenie nie wymaga wykonania żadnych zabiegów inwazyjnych. Zalicza się do nich badanie ultrasonograficzne oraz badania biochemiczne. Zastanawiasz się, w którym tygodniu ciąży robi się badania USG? Ciężarna powinna się na nie zgłosić pomiędzy 11–13 tygodniem + 6 dni, 18–22 tygodniem oraz 28–32 tygodniem ciąży. Między 11 a 13 + 6 dni tygodniem ciąży wykonuje się pierwsze badanie prenatalne, tj. USG I trymestru oraz badania biochemiczne z krwi matki – test podwójny (PAPP-A), który ocenia poziom osoczowego białka ciążowego A i wolnej jednostki beta-hCG. Następne badanie prenatalne z krwi jest możliwe do wykonania w drugim trymestrze, a dokładnie w 15–18 tygodniu ciąży. Jest to test potrójny – badanie z krwi, w którym ocenia się poziom wolnej podjednostki beta-hCG, wolnego estriolu (uE3) i alfa-fetoproteiny (AFP) [2]. W ostatnich latach odchodzi się od jego wykonywania.
Kolejnym nieinwazyjnym badaniem prenatalnym jest NIFTY (Noninvasive Fetal Trisomy test). Badanie to opiera się na analizie wolnego płodowego DNA. Jest to materiał genetyczny dziecka, który przedostaje się przez łożysko i krąży we krwi matki. Stąd materiałem do badań jest krew ciężarnej. Test ten pozwala określić występowanie u dziecka najczęstszych trisomii, m.in. zespołu Downa, zespołu Edwardsa czy zespołu Patau [3].
Dopiero kiedy badania prenatalne nieinwazyjne dadzą nieprawidłowe wyniki, lekarz może zalecić badania inwazyjne takie jak:
Z uwagi na istniejące (choć niewielkie) ryzyko powikłań dla mamy i dziecka inwazyjne badania prenatalne zleca się tylko w określonych przez lekarza sytuacjach.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia badania prenatalne refundowane w ramach NFZ przeprowadza się u kobiet w ciąży:
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników nieinwazyjne badania prenatalne w ciąży powinny być proponowane wszystkim przyszłym mamom bez względu na wiek [4].
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.