Adopcja dziecka to decyzja odmieniająca życie i niełatwy krok. Adopcyjne dylematy męczą każdego przyszłego rodzica i na pewno warto je dokładnie przemyśleć, zanim weźmie się dziecko do siebie. Warunki i procedury adopcji dziecka to dopiero początek drogi, która jest przed waszą rodziną.
W Polsce adopcji może dokonać osoba, która ukończyła 18 lat i posiada odpowiednie kwalifikacje osobiste – stabilną sytuację materialną i zdrowotną, oceniany jest także styl życia i moralność. Ponadto musi przejść odpowiednie szkolenie i uzyskać kwalifikację przez ośrodek adopcyjny. Podejmując decyzję o adopcji, warto mieć świadomość, że to długi proces, wymagający wysiłku, otwartości i gotowości do zmian. Jednak adopcja dziecka nie jest sprawą bagatelną i istotne jest, żeby przyszli rodzice podejmowali tę decyzję z jak najjaśniejszym obrazem tego, co ich czeka.
Dopiero po kwalifikacji przez ośrodek adopcyjny, przyszli rodzice kierują pismo do sądu, który ponownie weryfikuje, czy będą oni stanowić bezpieczną rodzice dla dziecka. Zarówno ośrodek adopcyjny, jak i sąd może zadawać różne, niekiedy bardzo osobiste pytania do rodziców adopcyjnych.
Nie trzeba być ideałem, żeby wychować dziecko. Jeżeli twoim największym dylematem jest to, czy będziesz dość dobrym rodzicem adopcyjnym, udaj się do psychologa i porozmawiaj o tym, skąd może się to brać, zweryfikuj swoje obawy i wątpliwości.
Kluczową umiejętnością rodziców adopcyjnych jest umiejętność budowania bezpiecznych relacji i zaproszenie dziecka, które często jest poranione, do takiej bliskiej relacji. Dlatego bardzo ważne jest, żeby lęk przed odrzuceniem nie był czymś, co definiuje osobę próbującą zaopiekować się dzieckiem.
Budowanie relacji z dziećmi ułatwia wiedza na temat rozwoju i psychologii dziecka, ale to nie ona jest najważniejsza. Przede wszystkim chodzi bowiem spokój, cierpliwość, łagodność w przyjmowaniu dziecka i jego, często nieoczekiwanych przez rodzica, zachowań.
Osoby, które nie mogą mieć biologicznych dzieci i z tego powodu decydują się na adopcję, często chciałby móc zająć się dzieckiem już od jego urodzenia. Adopcja w Polsce możliwa jest jednak od 6. tygodnia, a żadne umowy zawieranie w czasie ciąży nie są w naszym kraju legalne. Rodzice adopcyjni często myślą, że im młodsze dziecko adoptują, tym mniej straumatyzowane będzie, jednak wcale nie musi tak być. Życie prenatalne również ma wpływ na dziecko, a często starsze dzieci, które straciły rodziców w tragicznych okolicznościach, miały już okazję zbudować z nimi bezpieczne przywiązanie i prawidłowo się rozwijać przez jakiś czas. Dlatego też adopcja małego dziecka niekoniecznie musi być prostszym rozwiązaniem.
Jedną z największy obaw rodziców adopcyjnych są specjalne potrzeby dzieci, które mogą znaleźć się pod ich opieką. Utrata rodzica w tragicznych okolicznościach, odrzucenie przez rodzica czy sądowe odebranie praw rodzicielskich nie pozostają bez wpływu na dzieci. Zanim podejmiesz decyzję o adopcji dziecka, które przeszło przez tragiczne doświadczenia życiowe lub doświadczyło przemocy, upewnij się, czy wiesz, jakie mogą być tego skutki. Nawet w przypadku adopcji małego dziecka, może się okazać, że jego matka spożywała w trakcie ciąży alkohol i dziecko cierpi z powodu syndromu alkoholowego. Nie spodziewaj się też, że adoptowane przez ciebie dziecko z wdzięczności postanowi być wyjątkowo współpracujące. Nawet jeśli tak jest i na samym początku doświadczacie dużo spokoju, to trudne emocje wcześniej czy później będa musiały być przeprocesowane. Dziecko będzie potrzebowało sprawdzić, czy jest dla ciebie ważne i czy potrafisz je kochać nawet wtedy, kiedy nie zachowuje się w oczekiwany sposób.
Nie sposób nie mieć dylematów przed podjęciem decyzji o adopcji. Skorzystaj z całego oferowanego ci wsparcia, zanim się na to zdecydujesz, porozmawiaj z przyjaciółmi, ale też z rodzicami, którzy wcześniej się zdecydowali na to. Pamiętaj, że posiadanie obaw jest w porządku, im więcej ich masz, tym lepiej się przygotujesz na nieprzewidziane okoliczności.
Informacje ogólne o adopcji krajowej [online] https://www.gov.pl/web/rodzina/oooinformacje-ogolne (dostęp: 25.11.2022)
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.