Zęby zaczynają się formować jeszcze w czasie życia płodowego, a wyrzynanie pierwszych mleczaków następuje zwykle między 4 a 6 miesiącem życia. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej (PTSD) pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się między 6 a 12 miesiącem życia. Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej (AAPD) i Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA) zalecają, aby pierwsza wizyta dziecka u stomatologa odbyła się w ciągu 6 miesięcy od pojawienia się pierwszych zębów mlecznych, ale nie później niż w wieku 12 miesięcy [1].
Niestety część rodziców odkłada w czasie pierwszą wizytę dziecka u dentysty do momentu pojawienia się jakichś zaburzeń i nieprawidłowości w jamie ustnej albo do czasu wyrośnięcia wszystkich zębów (czyli między 2 a 3 rokiem życia). W związku z tym w zaleceniach PTSD zaznaczono, aby ginekolodzy w czasie wizyt kobiet w trzecim trymestrze ciąży zwracali uwagę na konieczność odbycia pierwszej wizyty u stomatologa z dzieckiem w ciągu kilku miesięcy po jego urodzeniu. Zadaniem takim objęli również pediatrów, którzy podczas bilansów zdrowia powinni zachęcać rodziców do wizyty z dzieckiem u dentysty [2].
W przypadku pierwszej wizyty z dzieckiem u dentysty odbytej w zalecanym czasie trudno mówić o jakimkolwiek przygotowaniu. Tak małemu dziecku nie wytłumaczymy, dokąd i w jakim celu z nim idziemy. Ważne jest jednak odpowiednie zachowanie rodziców – nawet jeśli sami nie przepadają za gabinetem dentystycznym, nie powinni przenosić swoich negatywnych uczuć na dziecko. Warto zadbać o wygodne ubranie małego pacjenta, które w czasie wizyty będzie u rodzica na kolanach. Dobrze jest zabrać ze sobą akcesoria stosowane do dbania o higienę jamy ustnej dziecka i przygotować wykaz leków, jeśli jakieś przyjmuje.
Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty ma głównie na celu zapoznanie dziecka z otoczeniem gabinetu oraz rozmowę rodziców z dentystą. Lekarz dokonuje oceny stanu zdrowia jamy ustnej ‒ dziąseł, zębów, wędzidełka wargowego i podjęzykowego. Kontrola stanu jamy ustnej trwa zaledwie kilkanaście sekund. Kolejnym krokiem wizyty jest instruktaż rodziców w kwestii dbania o jamę ustną dziecka ‒ jakiej pasty i szczoteczki używać, jak często przeprowadzać zabiegi higieniczne itp. Lekarz omawia zalecenia dietetyczno-żywieniowe, rozwiewa wątpliwości dotyczące kolejności wyrzynania zębów, profilaktyki próchnicy i wad zgryzu. Podczas pierwszej wizyty powinien zostać zademonstrowany sposób układania niemowlęcia w czasie zabiegów higienicznych. Na koniec zostaną zaplanowane kolejne wizyty stomatologiczne [3].
Dzieci już od najmłodszych lat powinny być pod stałą opieką stomatologiczną, ponieważ zdrowie zębów i całego narządu żucia warunkuje ogólne zdrowie dziecka [4]. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka. A jak często pojawiać się na kolejnych konsultacjach? Najlepiej odwiedzać gabinet dentystyczny co 3‒6 miesięcy bądź częściej, jeśli zaobserwuje się u dziecka niepokojące objawy, np. opóźnienia w wyrzynaniu się zębów, stan zapalny, białe lub ciemne plamy na szkliwie.
Systematyczne stawianie się z dzieckiem u dentysty jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia:
Proszę nie zmuszać dziecka do jedzenia, bo osiągnie Pani efekt przeciwny do zamierzonego. Rodzice często mają nierealistyczne oczekiwania co do tego, ile dzieci zjedzą. Powinna Pani proponować dziecku zdrowe produkty, najlepiej dając przykład na własnej osobie. To dziecko decyduje, ile zje. Energia do codziennych aktywności jest sygnałem, że córka je wystarczająco dużo.
Jeśli dziecko ma energię do codziennych aktywności, prawdopodobnie przyjmuje wystarczające ilości pokarmu. Najczęściej rodzice mają podobne obserwacje w drugim roku życia, kiedy spada zapotrzebowanie kaloryczne w stosunku do okresu niemowlęctwa. Jeśli wciąż będzie Pani zaniepokojona, proszę skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć zdrowotne przyczyny tej sytuacji.
Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław
Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.