Poradnik eksperta

dziecko na lozku

Moje dziecko spadło z łóżka. Co powinnam zrobić? Boję się, że może mieć poważny uraz głowy.

W pierwszej kolejności dokładnie obejrzyj całe ciało dziecka. Zwróć uwagę na zachowanie dziecka szczególnie w pierwszej dobie po upadku. Niepokój powinna wzbudzić nadmierna senność dziecka. Obserwuj oddech dziecka w czasie snu. Jeśli pojawią się objawy wstrząśnienia mózgu, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Jeśli masz podejrzenia poważnego urazu, również zasięgnij porady lekarza.

dziecko zabkujace z gryzakiem

Moje dziecko ma 7 miesięcy i od kilku dni jest bardzo niespokojne. Czy niebawem pojawi się pierwszy ząbek? Czekamy z niecierpliwością.

Należy uważnie obserwować dziecko. Ząb wyrzyna się przez około 8 dni i w tym czasie pojawiają się objawy, m. in. niepokój, który nasila się wieczorem. Dziecko może mieć problem ze snem a wyrzynaniu zębów mogą towarzyszyć infekcje wraz z gorączką. Jeśli utrzymuje się ona dłużej, niż 3 dni należy skonsultować się z lekarzem.

dziecko z temperatura

Moje dziecko ma gorączkę. 5 dni temu było szczepione. Czy to możliwe, że dopiero teraz pojawiła się gorączka po szczepieniu?

Najczęściej gorączka pojawia się w pierwszej dobie po szczepieniu, ale to od rodzaju szczepionki zależy, kiedy pojawi się gorączka, np. po szczepieniu przeciw odrze, śwince i różyczce może pojawić się między 5 a 12 dniem. Jeśli gorączka trwa dłużej niż 3 dni, należy skonsultować się z lekarzem.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.