Poradnik eksperta

przyjaciolki w ciazy

Moja przyjaciółka jest już w 8 miesiącu ciąży, ja dopiero w 5, ale stresuję się dużo bardziej niż ona. Dlaczego tak jest?

Stres czy nawet lęk prze porodem są zależne od indywidualnych uwarunkowań. Na Pani samopoczucie może mieć wiele czynników, np. epizody depresyjne czy lękowe, które mogła Pani przejść, niskie poczucie własnej wartości, lęk przed utratą kontroli czy trudne doświadczenia poprzednich porodów. Proszę skupić się na sobie i zastanowić się, jakie codzienne czynności nasilają Pani stres, a jakie pozwalają go rozładować.

przestraszona kobieta w ciazy

Jestem w 7 miesiącu ciąży. Do tej pory byłam spokojna, ale obserwuję, że narasta we mnie strach przed porodem, który wydaje się być wielką niewiadomą. Boję się, że mój stres negatywnie wpłynie na dziecko. Co robić?

Stres i strach związane z nadchodzącym rozwiązaniem to normalne zjawisko, z którym mierzy się każda ciężarna. Warto porozmawiać o tym w szkole rodzenia, gdzie znajdzie Pani zrozumienie i wsparcie kobiet w podobnej sytuacji. Stres pomogą też rozładować ćwiczenia odpowiednie dla ciężarnych. Jeśli jednak lęk wciąż będzie niepokojąco silny, najlepiej zasięgnąć porady psychologa.

Kontakt: PPF „HASCO-LEK” S.A. ul. Żmigrodzka 242e, 51-131 Wrocław

Informacja o leku: tel. (+48 22) 742 00 22
informacjaoleku@hasco-lek.pl

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.